Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości będzie odznaczeniem pamiątkowym, nadawanym w trakcie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a więc w latach 2018-2021.
Nowe odznaczenie ma przyznawać prezydent. Kandydatów do jego otrzymania mają wskazywać prezydent, premier, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i wojewodowie. Honorowane będą osoby żyjące związane z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości naszego kraju. Ale nie tylko kombatanci i działacze opozycji w czasach PRL - odznaczenia dostaną także przedstawiciele młodego pokolenia odnoszący sukcesy gospodarcze i naukowe, samorządowcy, politycy, urzędnicy, społecznicy, artyści. Warunek? Ich praca i działalność musi przyczyniać się m.in. do „budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej”, „rozsławiania dobrego imienia Polski” czy „budowania dobrobytu gospodarczego Polski”.
Ustanowienie pamiątkowego odznaczenia w rocznicę odzyskania niepodległości nie jest niczym nowym. W roku 1928 Rada Ministrów zdecydowała o przyznawaniu medalu z wizerunkiem głowy Józefa Piłsudskiego, bitego w brązie, noszonego na chabrowej wstążce. W ten sposób upamiętniono „dziesięciolecie odrodzenia Państwa Polskiego, które po przeszło stuletniej niewoli dzięki krwawym wysiłkom na polach walk i niezmordowanej pracy najlepszych swych synów, zostało powołane na nowo do życia”.
Na medalu, który będzie przyznawał prezydent Duda, znajdzie się wizerunek Orła Białego i napis „POLONIA REDIVIVA”. Na odwrotnej stronie zostaną umieszczone inicjały RP (Rzeczpospolita Polska) oraz daty 1918 i 2018. Okrągły medal, srebrzysty, oksydowany, o średnicy 35 milimetrów, będzie wisiał na niebieskiej wstążce.
Koszt każdego odznaczenia oszacowano na 50 zł. Nie wiadomo, ile medali zostanie wybitych do roku 2021.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 17. "Bajgiel"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU