„Nie jest dla mnie przypadkiem miejsce pod takim wezwaniem, nie jest dla mnie przypadkiem także i ten dzień przeżywania tajemnicy poczęcia Syna Bożego w łonie Najświętszej Maryi Panny, nie jest przypadkiem, bo celowo i rozmyślnie zostało to wybrane przez organizatorów. Nie jest dla mnie również przypadkiem to, że stanie się to w dniu, który Episkopat Ukrainy ogłosił jako dzień pokuty za grzech aborcji” – napisał w mediach społecznościowych ks. Tomasz Kancelarczyk, tuż przed wyjazdem do Lwowa.
„Nie można prosić o pokój, prowadząc jednocześnie wojnę z najsłabszymi”
24 marca, duchowny uczestniczył w uroczystości przekazania dzwonu, który będzie jeździł po ukraińskich parafiach i wzywał do poszanowania ewangelii życia.
„Nie można prosić o pokój, prowadząc jednocześnie wojnę z najsłabszymi” – podkreśla ks. Tomasz Kancelarczyk.
Kapłan zwraca uwagę, że wprowadzenie dzwonu tuż przed świętem Zwiastowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele 25 marca, nie jest przypadkowe.
„Słowa Pana Jezusa z niedzielnej ewangelii o nawróceniu, przypominają o potrzebie przemiany serc. Dzwon ‘Głos Nienarodzonych’ jest z jednej strony głosem przestrogi, ale i głosem wezwania do świętości życia. Ma pobudzać nas do tego, abyśmy adorowali życie i aby jego ogromna wartość była zawsze w sercu nie tylko Kościoła, ale i każdego człowieka” – mówi prezes szczecińskiej Fundacji Małych Stópek.
Dzwon bijący na alarm i budzący sumienia
Duchowny podkreśla, że zachwyt nad początkiem życia Jezusa Chrystusa powinien prowadzić do zachwytu nad pięknem i wielkością życia człowieka. „Ten zachwyt prowadzi do adoracji życia w jego praktycznym wymiarze: pomocy kobietom w ciąży, wyraża się w szacunku do nich i gotowości pomocy i opieki” – tłumaczy ks. Kancelarczyk.
Prezes szczecińskiej Fundacji Małych Stópek podkreśla, że wojna militarna w Ukrainie toczy się równolegle z wojną duchową. „’Głos Nienarodzonych’ wybrzmiał we Lwowie jako głos szacunku dla godności życia” – mówi kapłan.
Po wprowadzeniu dzwonu „Głos Nienarodzonych” do lwowskiej parafii, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji pokoju.
Dary dla ofiar wojny z Polski
Oprócz dzwonu, do naszych wschodnich sąsiadów, trafiły również dary materialne o wartości ponad 200 tys. zł. Wśród nich były: artykuły medyczne, leki, artykuły żywnościowe dla dzieci.
„Tym ludziom potrzeba, nie tylko rzeczy materialnych, ale także czegoś niematerialnego: hartu ducha, umiłowania ojczyzny, odwagi, a tego nie kupi się za żadne pieniądze. Mam poczucie, że poprzez przekazanie tego dzwonu, ale i wielu potrzebnych artykułów wykonaliśmy dobrą pracę” – dodaje ks. Tomasz Kancelarczyk.
Dzwon dla Ukrainy został poświęcony przez papieża Franciszka 27 października 2021 roku na Placu św. Piotra w Rzymie. Z taką prośbą do Ojca Świętego zwróciła się Fundacja ŻYCIU TAK, która poprzez różnorodne inicjatywy i projekty aktywnie przypomina o potrzebie ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jedną z najważniejszych inicjatyw są właśnie dzwony „Głos Nienarodzonych”.
Family News Service
