- Dziękuję za Pański istotny wkład w to, aby ta ustawa została przyjęta, a także za otwartość na postulaty kierowane do rządu przez przedsiębiorców. Jednocześnie jestem zmuszony nadmienić, iż ten kolejny akt prawny nadal nie rozwiązuje problemów zgłaszanych przez ważne dla gospodarki branże – pisze w apelu do wicepremiera Jarosława Gowina Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.
Pracodawcy RP wyliczają, że dotyczy to przemysłu spotkań i wydarzeń, czyli branży eventowej. - Działający w niej przedsiębiorcy już trzeci kwartał z rzędu nie mogą prowadzić działalności, a jeśli nawet mają taką możliwość, to jest ona poważnie ograniczona- napisano.
Wśród senackich propozycji poprawek do Tarczy 6.0 znalazło się wiele dodatkowych kodów PKD. Zapewniłoby to wsparcie przedsiębiorcom z branży spotkań i wydarzeń. Jednak jak zauważono, Sejm zdecydowaną większość tych propozycji poszerzenia wsparcia odrzucił. Jednocześnie, zgodnie z uchwaloną ustawą w ramach wydanego na jej podstawie rozporządzenia można dodać kody PKD nieuwzględnione, których ona sama nie przewiduje- uważają Pracodawcy RP.
Eksperci apelują o jak najszybsze wydanie takiego rozporządzenia. Jego brak to opóźnienie udzielenia wsparcia, bez którego przedsiębiorcy nie będą w stanie sobie poradzić. Co gorsze, takie rozporządzenie to obecnie zdarzenie przyszłe i niepewne. Aby przedsiębiorca otrzymał rządową pomoc, musi prowadzić działalność, odpowiadającą konkretnym kodom PKD.
- W tym zakresie należy umożliwić sięgnięcia po wsparcie agencjom reklamowym (kod 73.11. Wiele spośród nich osiąga przychody głównie z udziału w organizacji wydarzeń, nie zajmując się innymi obszarami działalności – mówi Olga Krzemińska-Zasadzka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel (SOIT), cytowana w komunikacie.
- Targi kojarzą się głównie z organizatorami targów jednak stanowią oni tylko kilka procent całego rynku. Wiodącym segmentem są firmy projektujące i budujące stoiska targowe. To ponad 80 proc. sektora targowego. Należy również pamiętać, że branża targowa to obiekty targowo-konferencyjne, czy firmy spedycji i transportu targowego. Nie można zatem mówić, że branża targowa otrzymała pomoc rządową, bowiem z pomocy mogą skorzystać jedynie nieliczni - mówi dr Beata Kozyra, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Targowego, cytowana w komunikacie.
