Na co chorował Tomasz Jakubiak? Poznaj objawy charakterystyczne dla nowotworu, z którym zmagał się znany kucharz

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia. Wiadomość o jego śmierci przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych. Uwielbiany przez Polaków kucharz i juror programu „Master Chef” od miesięcy toczył heroiczną walkę z poważną chorobą nowotworową. Jego fani z ogromnym zaangażowaniem śledzili przebieg leczenia, wspierając go dobrym słowem. Uruchomiono także zbiórkę pieniędzy, która spotkała się ze sporym odzewem ze strony internautów. Na co chorował Tomasz Jakubiak? Jakie są objawy nowotworu, z którym zmagał się popularny kucharz?

Spis treści

Na co chorował Tomasz Jakubiak?

W marcu zeszłego roku Tomasz Jakubiak usłyszał druzgocącą diagnozę – nowotwór. Przez długi czas zachowywał tę informację dla siebie, nie dzieląc się nią publicznie. Dopiero we wrześniu, w poruszającej rozmowie z Dorotą Wellman w programie „Dzień Dobry TVN”, wyznał, że zmaga się z niezwykle rzadkim i agresywnym rakiem dwunastnicy i jelita. Kucharz podczas spotkania z dziennikarką opowiedział, że zaczęły niepokoić go silne bóle brzucha.

Na co chorował Tomasz Jakubiak?
Na co chorował Tomasz Jakubiak?
AKPA

Pojawiły się, ale stwierdziłem, że tyle jem, tyle jeżdżę po tym świecie, tyle rzeczy spróbowałem, że po prostu się może zdarzyć. Jak zwykły człowiek zrobiłem badania, które robię co roku, czyli zrobiłem gastroskopię, kolonoskopię. Nawet wylądowałem na SOR-ze. Zrobili mi badania krwi itd. i powiedzieli, że nic mi nie jest, tylko nie wziąłem osłony na jakiś antybiotyk i że prawdopodobnie przez to mam takie bóle skurczowe i mnie do domu puścili. Z biegiem czasu to się przerzuciło na kręgosłup. Moja kochana teściowa powiedziała: „Musisz iść na rezonans”. Poszedłem i wtedy się zaczęła cała przygoda – wyznał w programie „Dzień dobry TVN”.


Po wykonanym rezonansie okazało się, że choroba była już w zaawansowanym stadium. Zdążyła zaatakować miednicę, kręgosłup i dać przerzuty do kości.

– Przyjechał do mnie lekarz do domu, mój znajomy i mówi: „Słuchaj, musimy porozmawiać, bo masz nowotwór. Z rezonansu wyszło, że masz bardzo mocno zjedzone kości miednicy, jakieś dwa kręgi w kręgosłupie i, że jest ciężka sytuacja – ujawnił wówczas Tomasz Jakubiak.

Jakie są objawy raka dwunastnicy?

Rak dwunastnicy może rozwinąć się zarówno na skutek czynników genetycznych, jak i środowiskowych. U wielu osób ta choroba diagnozowana jest dopiero w zaawansowanym stadium, ponieważ przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Symptomy pojawiają się zwykle wtedy, gdy nowotwór zdążył już zaatakować sąsiadujące narządy, co znacznie utrudnia leczenie.

O raku dwunastnicy mogą świadczyć takie objawy jak:

  • nagły spadek masy ciała – niewyjaśniona utrata wagi to jeden z typowych objawów raka dwunastnicy. Może wynikać zarówno z utrudnionego trawienia i wchłaniania składników odżywczych, jak i z ogólnego osłabienia organizmu wywołanego przez rozwijający się nowotwór. Jeśli zauważysz, że tracisz na wadze bez wyraźnej przyczyny, nie ignoruj tego. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem

  • dolegliwości bólowe brzucha – są najczęściej spowodowane przez kilka czynników. Po pierwsze, rosnący guz może powodować ucisk na otaczające tkanki, w tym narządy sąsiednie, co prowadzi do bólu. Po drugie, guz może blokować przepływ treści pokarmowej przez dwunastnicę, co wywołuje uczucie pełności, wzdęcia oraz skurcze. Wreszcie, owrzodzenia spowodowane przez nowotwór mogą prowadzić do zapalenia, a w konsekwencji do bólu, zwłaszcza po spożyciu pokarmu.

  • krwawienie z przewodu pokarmowego – wynika najczęściej z uszkodzenia ściany jelita przez rosnący guz. Nowotwór może powodować owrzodzenia, które prowadzą do krwawienia, zwłaszcza gdy nacieka na naczynia krwionośne. Takie krwawienia mogą być utajone lub jawne, objawiając się np. smolistymi stolcami lub krwią w wymiotach.

  • przewlekła zgaga – może występować, gdy guz blokuje przepływ treści pokarmowej przez dwunastnicę, co prowadzi do refluksu treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest efektem nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, który drażni błonę śluzową przełyku. W przypadku nowotworu dwunastnicy może dochodzić do utrudnienia normalnego trawienia, co nasila objawy refluksu, w tym zgagę, bóle w klatce piersiowej czy trudności w przełykaniu.

  • guz w nadbrzuszu – w zaawansowanych przypadkach raka dwunastnicy lekarz może wyczuć guza w nadbrzuszu, jednak jest to objaw występujący rzadko. Zwykle, zanim guz osiągnie takie rozmiary, pacjenci zgłaszają się do lekarza z innymi, mniej specyficznymi objawami, takimi jak bóle brzucha, nudności czy problemy z trawieniem.

Podejrzenie raka dwunastnicy i jelita. Co robić?

Jeśli podejrzewasz u siebie raka dwunastnicy lub doświadczasz objawów, takich jak ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, przewlekła zgaga, utrata apetytu czy utrzymujące się wzdęcia, najważniejsze to jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Opisz szczegółowo swoje objawy.

Lekarz może zlecić szereg badań, takich jak:

  • gastroskopia (badanie endoskopowe żołądka i dwunastnicy),

  • testy na krew utajoną w stolcu,

  • USG jamy brzusznej.

W niektórych przypadkach specjalista może skierować pacjenta na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl