Doceniam jego cele: 2,5 miliona budynków do termomodernizacji i obniżenie emisji. Jednak w pierwszej fazie programu skupiono się wyłącznie na wymianie źródeł ciepła, a to nie rozwiązuje problemu. Uważam jednak, że powinniśmy główny nacisk położyć na obniżaniu zużycia energii.
Nasze budynki pochłaniają 40 procent całej energii. Gdybyśmy obniżyli to zapotrzebowanie, moglibyśmy mówić o efektywnej gospodarce i np. spalać mniej węgla - mówi Henryk Kwapisz.
Nowe otwarcie programu przesuwa odpowiedzialność za doradzanie do gmin i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Rozmówca Strefy Biznesu obawia się czy mają one wystarczającą ilość audytorów, mogących wesprzeć inwestorów w planach modernizacyjnych.
Każdą inwestycję polecam zacząć od audytu. Gdybym ja był inwestorem i zamierzał złożyć aplikację do programu „Czyste powietrze” o dofinansowanie, to oprócz. formalnej części skorzystałbym niezależnie z doradztwa komercyjnego, czyli na przykład odpowiednio przygotowanej firmy. Komercyjny doradca, może dokładnie wyliczyć na co warto wyłożyć pieniądze, by odpowiednio szybko się zwróciły w postaci oszczędności na kosztach energii.
Czyli podsumowując, warto się zastanowić i wyliczyć, czym się dom ogrzewa, co się instaluje, i sprawdzi opłacalność oraz konfrontować swoje decyzje. Kiedy kupujemy cokolwiek, oponę czy blender to szukamy i porównujemy w internecie. Róbmy to samo w przypadku domu – radzi Henryk Kwapisz.
