Małopolska była pierwszym województwem, w którym uruchomiono dopłaty do zatrudnienia opiekunek do dzieci. Do końca sierpnia z pilotażowego programu „Małopolska Niania” korzystało 90 rodzin. Teraz przewidziano pieniądze dla 216. Podobna liczba rodzin zostanie objęta taką pomocą w kolejnych dwóch latach.
Do tej pory na zatrudnienie niani można było otrzymać 1,5 tys. zł. W drugiej odsłonie programu rodziny, znajdujące się w trudniejszej sytuacji materialnej, spełniające kryterium dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, mogą liczyć nawet na 2,1 tys. zł.
Program „Małopolska Niania 2.0” skierowany jest do młodych ludzi, którzy założyli rodzinę, ale chcą nadal pracować.
– Chcemy pomóc im w zapewnieniu możliwie najlepszej opiekę dla ich dziecka, dzięki czemu będą mogli ze spokojną głową zająć się swoimi zawodowymi wyzwaniami – mówi marszałek województwa Jacek Krupa.
Ale pilotaż pokazał, że udało się nie tylko zaktywizować same mamy, ale także opiekunki do dzieci. – Ponad 70 procent osób, które zatrudniono jako nianie, były wcześniej bezrobotne. I jak się okazuje, rodzice zatrudniali w większości osoby obce, zapewniając im tym samym pełnoetatową pracę, bo niemal wszystkie nasze nianie pracowały po średnio 40 godzin w tygodniu – wylicza marszałek Krupa. Do tego co druga zatrudniona opiekunka miała skończone 50 lat, 30 proc. niań było między 31 – 50 rokiem życia, a tylko co piąta nie przekroczyła 30 lat.
O dopłatę do niani mogą ubiegać się rodzice, którzy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem w wieku do 3 lat, nie mogą podjąć pracy lub utrzymać obecnej posady. O pomoc mogą się również starać rodzice wracający z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Rodzic, który zakwalifikuje się do „Małopolskiej Niani 2.0”, ale w momencie otrzymania decyzji nie będzie miał pracy, musi w ciągu 3 miesięcy znaleźć zatrudnienie i odpowiednio je udokumentować.
W czasie rekrutacji będą szczególnie preferowane także te osoby, które mieszkają na terenie gminy o ograniczonym dostępie do żłobków czy klubów malucha. Na dodatkowe punkty mogą liczyć również niepełnosprawni rodzice, bądź ci mający pod opieką niepełnosprawne dziecko w wieku do lat 3. Podobnie rodzice samotnie wychowujący małe dzieci.
Gdzie złożyć wniosek do Małopolskiej Niani 2.0?
Wnioski o przyznanie wsparcia na dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani przyjmowane są tylko do poniedziałku 8 października 2018 r., do godz. 16:00. Dokumenty można składać:
1. za pomocą poczty elektronicznej (przesłanie podpisanego skanu wypełnionego wniosku oraz załączników na adres mailowy: [email protected]),
2. za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
w Krakowie, ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków (decyduje data i godzina wpływu do ROPS),
3. osobiście - w godz. 8:00-16:00.
Regulamin naboru i uczestnictwa w projekcie, wzór wniosku o przyznanie wsparcia, a także minimalny wzór umowy uaktywniającej zawieranej z nianią są dostępne na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie w zakładce: „Małopolska Niania 2.0”.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?