Cisza nocna w sylwestra
Czy w noc sylwestrową obowiązuje cisza nocna? Okazuje się, że tak. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia cisza nocna obowiązuje tak jak zawsze, czyli między godz. 22.00 a 6.00 rano. Głośna muzyka, gwar rozmów i stukot obcasów podczas szalonej zabawy to normalne w sylwestrową noc.
Nie każdemu jednak musi się to podobać. Mieszkając w bloku czy w kamienicy trzeba liczyć się ze swoimi sąsiadami. Śmiechy, tańce i głośna muzyka. W Sylwestra w wielu domach trwa zabawa noworoczna. Co jednak, gdy mamy sąsiada, który wezwie policję, bo...zakłócamy cisze nocną? Czy grozi nam mandat?
Czy policjant wystawi nam mandat podczas zabawy sylwestrowej?
Prawnie tak, ale policjanci w tym dniu są zwykle bardziej życzliwi i może skończyć się na upomnieniu. Kara będzie zależała od indywidualnego przypadku. Policjanci nie mogą zignorować żadnego zgłoszenia. Patrole muszą przestrzegać "litery prawa", ale nie zapominamy także o "duchu prawa".
Sylwester to wyjątkowa noc. Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnej sytuacji witania patrolu policyjnego w sylwestrową noc? Przede wszystkim wypada powiadomić sąsiadów o planowej imprezie. Można zawiesić taką informację na klatce schodowej lub powiadomić sąsiadów osobiście.
Jednak jeżeli już zabawa trwa, a sąsiedzi proszą o ściszenie muzyki, warto to uszanować. Pamiętajmy, że to mogą być osoby starsze lub rodziny z małymi dziećmi.
Zakłócanie ciszy nocnej w sylwestra z prawnego punktu widzenia
Zakłócanie ciszy nocnej to wykroczenie zapisane w Kodeksie Wykroczeń w artykule 51: Art. 51. §1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych). Warto więc zadbać o odpowiedni komfort imprezy sylwestrowej, którą planujemy.
