Co się stanie z ludzkością, jeśli wyginą wszystkie pszczoły

Valerie Elliott
Polskapresse
Pszczoły tracą orientację z powodu skutków ubocznych działania pestycydów, co tłumaczy dramatyczny spadek liczebności tych zapylających kwiaty owadów. Naukowcy zweryfikują tę hipotezę w ramach projektu badawczego, na który przeznaczono 10 mln funtów.

Przez najbliższe cztery lata naukowcy będą monitorowali mózgi 2500 trzmieli i pszczół miodnych, aby sprawdzić, czy silne pestycydy wywołują u nich utratę orientacji przestrzennej.

Każda pszczoła zostanie złapana i zważona, a następnie przydzieli się jej numer podobny do kodu kreskowego z supermarketu. Potem naukowcy będą śledzili ruchy owadów pomiędzy ulami a zapylanymi kwiatami w ogrodach, parkach, na nieużytkach i terenach rolnych.

Skanery zainstalowane w wejściach do sześciu uli będą rejestrowały każdy wlot i wylot danej pszczoły. Trzy ule zostaną spryskane pestycydami. Po jakimś czasie pszczoły zostaną ponownie złapane i zważone, aby na podstawie danych ze skanerów policzyć, ile pyłku i nektaru przyniosły do ula.

Jeśli wyginęłyby wszystkie pszczoły, to ludzkość może w ciągu kilku lat dopaść klęska głodu

Na czele zespołu badawczego stoi Chris Connolly z ośrodka neurologii na Uniwersytecie Dundee. Doktor Connolly uważa, że odkładanie się związków chemicznych w mózgach pszczół może negatywnie wpływać na ich pamięć, umiejętność komunikowania się z innymi owadami, a nawet poczucie kierunku.

Kiedy pszczoły zwiadowcy znajdą źródło pożywienia, wracają do ula i tańczą na pionowych ścianach plastra miodu. Wyróżnia się taniec okrągły, wywijany i sierpowaty. Podczas tańca wywijanego pszczoły układają się w ósemkę z wężykiem przez środek. Ukierunkowanie wężyka mówi pszczołom, gdzie znajdą pokarm. - Może się jednak zdarzyć, że nie wykonują tego tańca prawidłowo, że tańczą w niewłaściwej części ula i że inne pszczoły nawet się nie zorientują, że chodzi o ten taniec - mówi Connolly.

Chemikalia mogą uszkadzać zmysł wzroku i zapachu, niewykluczone również, że młodsze pokolenia pszczół są mniej inteligentne od swoich poprzedniczek. Naukowcy dodatkowo sprawdzą, czy zmiany temperatury i opady mają wpływ na zachowania owadów.

Pszczoły podlegają działaniu różnych środków, które mają za zadanie zwalczać choroby i zapobiegać inwazjom roztoczy. Pszczoły mają też kontakt z pestycydami stosowanymi w rolnictwie. Środki te są testowane pod kątem bezpieczeństwa, zanim wejdą do sprzedaży, ale być może są szkodliwe w połączeniu z innymi związkami chemicznymi. - Wiele środków owadobójczych działa w ten sposób, że zakłóca przepływ informacji w mózgach owadów - tłumaczy doktor Connolly.

Szacuje się, że jedna trzecia roślin uprawnych na całym świecie jest zapylana przez owady. W Wielkiej Brytanii wymarcie zapylaczy oznaczałoby straty w wysokości 440 mln funtów rocznie. Francuzi wyliczyli, że rocznie pszczoły w tym kraju wykonują pracę wartą 2 mld euro, sprawiając, że rośliny rodzą swoje owoce. Inni naukowcy twierdzą, że w przypadku wyginięcia pszczół klęska głodu dopadłaby świat w ciągu kilku lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nope
Obawiam się, że od Chińczyków nie kupimy, bo im dawno pszczoły wymarły.
J
Jarek
za komuny nikt o tym nie mówił ale dziadek mi opowiadał, że jak sąsiad opylił rzepak to się dwadzieścia pni osypało . Ludzkość sama sobie przyniesie zagładę!
c
cirano
Nikt specjalnie nie zastanawiał się przedtem o ich szkodliwości i przeżywalności, kumulacji w przyrodzie, liczyła się tylko likwidacja szkodników bez spojrzenia na skutki ich stosowania.
Coraz więcej dowodów mają ekolodzy na to, że one to pestycydy powodują i spowodują, powolny ale pewny koniec naszej zdolności do egzystencji. Istnieją inne, naturalne środki do ochrony naszych zbiorów. Pestycydy to łatwa, ale ostatnia droga
N
Niniol
Pestycydy stosuje się od bardzo dawna i raptem teraz coś z nimi jest nie tak?
c
cirano
A pestycydy w Polsce nadal mają się dobrze. Miód kupicie Polaki od Chińczyków
Wróć na i.pl Portal i.pl