Cud nad Wisłą? Bitwa Warszawska 1920 roku zmieniła historię Polski

Lucjan Strzyga
Załoga karabinu maszynowego na pozycji
Załoga karabinu maszynowego na pozycji Wikipedia
Trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby Polska, gdybyśmy w sierpniu 1920 r. nie rozgromili bolszewików pod Warszawą. Każdy polski uczeń powinien wynieść ze szkoły przekonanie, że Bitwa Warszawska to powód do narodowej dumy, podobnie jak Grunwald, Kłuszyn czy Wiedeń.

Historycy mogą się spierać, kto był autorem stoczonego w połowie sierpnia 1920 r. krwawego boju o Warszawę, ale w niczym nie zmieni to faktu, że dzięki temu zwycięstwu Polska zachowała niepodległość i powstrzymała pochód Armii Czerwonej na Zachód. Świadom tego był nawet Stanisław Stroński, gdy pisał o Cudzie nad Wisłą, co miało być propagandowym uderzeniem w Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza w wojnie z bolszewikami. Sierpniowe zwycięstwo nad Armią Czerwoną to data w historii Polski, której po prostu nie sposób pominąć.

Przypomnijmy tamte dramatyczne wydarzenia: 13 sierpnia nastąpiło gwałtowne natarcie dwóch sowieckich związków taktycznych, jednej dywizji z 3 Armii Łazarewicza i jednej z 16 Armii Sołłohuba. Nacierały one na Warszawę z kierunku północno-wschodniego. Dwie rosyjskie dywizje, które w ostatnim czasie pokonały forsownym marszem przeszło 600 km, uderzyły pod Radzyminem, przełamały obronę 11. Dywizji pułkownika Bolesława Jaźwińskiego i zdobyły Radzymin. Następnie jedna z nich ruszyła na Pragę, a druga skręciła w prawo - na Nieporęt i Jabłonnę.

Następnego dnia zacięte walki wywiązały się już wzdłuż wschodnich i południowo-wschodnich umocnień przedmościa warszawskiego - na odcinku od Wiązowny po rejon Radzymina. Siły polskie stawiały wszędzie twardy opór i nacierające wojska rosyjskie nie uzyskały poważniejszych sukcesów. Bardziej stabilna sytuacja w rejonie przedmościa warszawskiego, miała miejsce w rejonie położonym na południe od Radzymina na odcinku od Starej Miłosnej poprzez Wiązownę, Emów aż po Świerk. 15 sierpnia koncentryczne natarcie odwodowych dywizji polskich (10. Dywizji generała Żeligowskiego i 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej generała Jana Rządkowskiego), po całodziennych zażartych bojach przyniosło duży sukces. Odzyskany został Radzymin i polskie oddziały wróciły na pozycje utracone przed dwoma dniami. 16 sierpnia na liniach bojowych przedmościa warszawskiego toczyły się nadal intensywne walki.

Przełamanie sytuacji nastąpiło 16 sierpnia, gdy rozpoczęło się polskie kontrnatarcie. Nasze dywizje grupy uderzeniowej już w drugim dniu natarcia dotarły do szosy Warszawa-Brześć. Rokowało to wyjście na tyły wojsk sowieckich pod Warszawą. Prawe skrzydło natarcia osłaniała 3. Dywizja Piechoty Legionów maszerująca na Włodawę i Brześć. Pod Warszawą wojska sowieckie zostały związane energicznym zwrotem zaczepnym sił polskich przedmościa, wspartych czołgami atakującymi w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Postępy uzyskane już w pierwszym dniu natarcia były znaczne. Można powiedzieć, że w tym momencie bitwa o Warszawę została wygrana. Zawieszenie broni podpisano dopiero 15 października w Rydze. Na traktat pokojowy czekaliśmy do marca 1921 r. Wtedy też uregulowano stosunki polsko-sowieckie i wytyczono granicę.
Polskim zwyczajem natychmiast rozgorzał spór o autorstwo planu Bitwy Warszawskiej i miano zwycięzcy. Z technicznego punktu widzenia autorem planu jest gen. Rozwadowski, jednak marszałek Piłsudski, jako Wódz Naczelny, uważał siebie za konstruktora warszawskiego zwycięstwa. Również wielu historyków przyznaje, że koncepcja bitwy należała do marszałka, którą później na papier przelał gen. Rozwadowski. Istnieje jednak szereg dowodów potwierdzających fatalną ówczesną kondycję psychiczną Piłsudskiego. Ale jakie to ma po latach znaczenie? W historii sztuki wojennej Bitwa Warszawska jest jednak przykładem rozstrzygającego manewru, którego efekt końcowy osiągnięty został myślą przewodnią dowódcy, rzetelną pracą sztabu oraz wysokimi umiejętnościami oficerów i żołnierzy na polu walki.

Wciąż pozostają też w mocy słowa lorda Edgara Vincenta D'Abernona, który w książce "Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata" napisał: "Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, że z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji". Pamiętajmy o tym, zastanawiając się w tych dniach nad tym niezwykłym wydarzeniem w historii naszego państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
HAŃBA I ZDRADA - CZAPA
cud nad Wisłą trwa i trwać będzie póki suweren będzie czcił solidarnych bohaterów, heroicznych obrońców narodu przed jego własnością.

gdzie jest PO 100 MILIONÓW SUWERENA WYPRACOWANE PRZEZ NIEGO W PRL A ZAGRABIONE I ROZDANE PRZEZ SOLIDARNYCH ZDRAJCÓW BANDZIOROM, SZMALCOWNIKOM, SZABROWNIKOM I OKUPANTOM KTÓRZY JEDNI BOGACILI SIĘ NA ZDRADZIE A DRUDZY GRABIEŻĄ . NAWET DZIECIOM BUDOWALI OBOZY KONCENTRACYJNE W KTÓRYCH NIEWOLNICZO HAROWAŁY NA MAJĄTEK NAZICH PRZYJACIÓŁ ZA KTÓRY DZIŚ MOGLI WYKUPIĆ PÓŁ POLSKI.
s
spokojny
„uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata”. Poproszę listę tych bitew i źródło kto to ustalał? Niech zgadnę: listę ułożyła Jedynie Prawdziwa Wysoka Komisja Patriotyczna. Na czołowych miejscach na pewno Grunwald, Wiedeń, Westerplate, Monte Casino i bitwy uliczne z lat 1980-tych. Podkreślę: chwała naszym polskim żołnierzom, że pokonali bolszewicką dzicz z barbarzyńskiego wschodu ale nie róbmy megalomanii i centrum świata z Warszawy.

Bitwa jak bitwa, parę lat później Sowieci i tak zagarnęły pół Europy.
Wróć na i.pl Portal i.pl