W historii boksu zawodowego, tylko pięciu pięściarzy urodzonych w Polsce, było mistrzami świata. Kilku próbowało, ale nic z tego nie wyszło

Paweł Wiśniewski
Nasi zawodowi mistrzowie świata w boskie - Łukasz Różański, Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek i Krzysztof Głowacki
Nasi zawodowi mistrzowie świata w boskie - Łukasz Różański, Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek i Krzysztof Głowacki Tomasz Adamek/Facebook
Najkrótsza historia polskiego boksu to: 24 maja 1953 roku i dziewięć medali mistrzostw Europy na dziesięć możliwych - w tym aż pięć złotych, 23 października 1964 roku, gdy trzech naszych sięgało po złote medale igrzysk olimpijskich w Tokio, 20 maja 1978 roku i jedyny nasz mistrz świata w boksie amatorskim oraz końcówka XX i początek XXI wiek z pięcioma zawodowymi mistrzami świata. Jedni walczyli ze względów stricte sportowych, czasami ideologicznych czy nawet politycznych, a dla innych kluczem były kwestie finansowe...

Pierwszym i zdecydowanie najbardziej utytułowanym polskim mistrzem świata jest Dariusz Michalczewski (ur. 5 maja 1968 roku w Gdańsku). Prawie całą karierę, "Tiger" walczył niestety pod niemiecką flagą. Dopiero czteryostatnie pojedynki bił się do polskiego hymnu...

Był mistrzem świata zawodowców federacji WBO, WBA i IBF w kategorii półciężkiej i WBO w kategorii junior ciężkiej. Niepokonany przez 12 lat. W swojej karierze pokonał 22 zawodników o tytuł mistrza świata. W rankingu BoxRec jest największym polskim zawodnikiem wszech czasów, pound for pound.

W czerwcu 1997 roku, Michalczewski pokonuje króla dywizji półciężkiej, Amerykanina Virgilla Hilla. Według ekspertów jest to największe zwycięstwo w historii polskiego boksu...

Kolejnym polskim mistrzem świata jest Tomasz Adamek (ur. 1 grudnia 1976 roku z Żywcu). 21 maja 2005 roku, "Góral" zdobył wakujący pas WBC w wadze półciężkiej, pokonując decyzją sędziów Australijczyka Paula Briggsa. Po 12 rundach walki, stosunkiem głosów dwa do remisu, sędziowie uznali za zwycięzcę naszego pięściarza. Tym samym, jako pierwszy Polak w historii, wywalczył mistrzostwo świata federacji WBC w kategorii półciężkiej. Zwycięstwo przypłacił ponownym złamaniem nosa (w 2. rundzie).

Chicago 22.05.2005. Tomasz Adamek (L) został bokserskim mistrzem świata organizacji WBC w wadze półciężkiej. W United Center w Chicago pokonał po 12-rundowym pojedynku na punkty Australijczyka Paula Briggsa. Adamek odniósł 29. zwycięstwo w zawodowej karierze. Nie poniósł żadnej porażki. (jm)
 PAP/Grzegorz Momot
Chicago 22.05.2005. Tomasz Adamek (L) został bokserskim mistrzem świata organizacji WBC w wadze półciężkiej. W United Center w Chicago pokonał po 12-rundowym pojedynku na punkty Australijczyka Paula Briggsa. Adamek odniósł 29. zwycięstwo w zawodowej karierze. Nie poniósł żadnej porażki. (jm) PAP/Grzegorz Momot
Grzegorz Momot

Tytuł ten obronił dwa razy, tracąc go w lutym 2007 roku wypunktowany przez Chada Dawsona.

Pokonał również trzech zawodników o tytuł mistrza świata wagi junior ciężkiej.

Krzysztof Włodarczyk (ur. 19 września 1981 roku w Warszawie) wywalczył wakujący pas IBF kategorii cruiser z Amerykaninem Steve’m Cunninghamem, którego pokonał w listopadzie 2006 roku nie jednogłośną decyzją sędziów. Niestety, tytułu tego nie obronił ani razu, przegrywając z USS w rewanżu pół roku później.

W kolejnej walce o tytuł, w maju 2009 roku, zremisował z mistrzem federacji WBC wagi junior ciężkiej Giacobbe Fragomeni. Już rok później jednak zmierzył się z nim ponownie. Tym razem pas WBC był wakujący - Włoch zdążył go stracić w walce z Węgrem Zsoltem Erdei, a ten później zejść ponownie do wagi półciężkiej.

"Diablo" pokonał Fragomeni przez techniczny nokaut w 8. rundzie, stając się drugim w historii Polski dwukrotnym mistrzem świata. Pasa WBC broni sześć razy, kończąc panowanie we wrześniu 2014 roku, przegrywając na punkty z Rosjaninem Grigory Drozdem.

Dwaj nasi ostatni zawodowi mistrzów świata to już historia całkiem najnowsza. W sierpniu 2015 roku, Krzysztof Głowacki (ur. 31 lipca 1986 w Wałczu) zdobył pas WBO w kategorii junior ciężkiej, sensacyjnie nokautując Marco Hucka, dla którego była to czternasta obrona tytułu. "Główka" nie powtórzył jednak wspaniałej serii Niemca.

Pas obronił tylko raz, przegrywając we wrześniu 2017 roku ze słynnym ukraińskim walczkiem - Oleksandrem Usykiem.

22 kwietnia 2023 roku, Łukasz Różański (ur. 23 stycznia 1986 roku w Rzeszowie) stanął przed szansą wywalczenia tytułu zawodowego mistrza świata federacji WBC w nowo utworzonej kategorii bridgerweight (do 101,6 kg). Jego rywalem w walce o pas był niepokonany Chorwat Alen Babić. Pojedynek odbył się w rzeszowskiej hali "G2A Arena". Polak zakończył walkę zwycięstwem przez TKO w 1. rundzie. Tym samym jako piąty Polak w historii wywalczył tytuł czempiona globu.

W pierwszej obronie tytułu mistrza świata WBC kategorii bridger, do której przystąpił ponad rok później, zmierzył się w Rzeszowie z Anglikiem Lawrencem Okolie. Przegrał tę walkę przez nokaut w 1. rundzie, będąc trzy razy liczonym!

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl