Zostaliśmy tylko wstępnie wprowadzeni w całą historię, żeby była pewna naturalność podczas zdjęć - zdradza Wilczewska. Aktorkę Białostockiego Teatru Lalek można już zobaczyć w zwiastunie fabularnego filmu wspieranego przez Białostocki Fundusz Filmowy.
W czarno-białych kadrach powstającego wciąż filmu można zobaczyć mówiącego po rosyjsku Ryszarda Dolińskiego, uczestniczącego w jakimś tajemniczym rytuale, a później pojawia się hipnotyzująca twarz aktorki, która na białostockim dworcu wysiada z pociągu i znika we mgle.
- Moja Iga, czyli tytułowa Czarna Dama, jest kobietą z przeszłością - zdradza Wilczewska. Drugą ważną rolę w filmie gra Krzysztof Bitdorf. Będzie ekranowym bratem Wilczewskiej.
- To taki mężczyzna trochę niepoukładany życiowo, cały czas czuje się, że jest w cieniu swojej siostry, która wyjechała do wielkiego miasta, on został na miejscu, musiał opiekować się matką - zdradza szczegóły swojej roli. Bitdorf, na co dzień także w zespole Białostockiego Teatru Lalek, wcześniej występował w komediowej serii „U Pana Boga...” Jacka Bromskiego.
- Nie ukrywam - mam łatwość grania ról komediowych, a tu jednak jest stonowanie, choć staram się przemycić trochę cwaniakowatości, może trochę pewnej nieudolności - opowiada o swojej postaci.
Czarna Dama - zobacz zwiastun
Cały film ma być utrzymany w stylistyce kina noir. Tytułowa Czarna Dama uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku. Bohaterka musi poradzić sobie z nowymi zagrożeniami. W tle przeplatają się wątki podlaskiej sekty i mafijnych interesów żydowskiego półświatka Chanajek.
W odtwarzaniu przedwojennego Białegostoku, z hotelem Ritz włącznie, wspiera filmowców Adrian Górynowicz. Produkująca obraz firma Mucha na dziko wykorzysta jego wizualizacje hotelu Ritz i Chanajek.
- Kostiumy które są przygotowywane przez Elwirę Horosz są naprawdę piękne - dodaje Izabela Maria Wilczewska. - Zakładanie ich, bycie w takiej stylizacji to jest czysta przyjemność.
Czarna Dama - kiedy premiera?
„Czarną Damę” reżyserują Łukasz Seweryński i Krzysztof Szubzda, który stworzył scenariusz. Twórcy zapowiadają premierę na 26 kwietnia.
Film powstaje przy wsparciu Białostockiego Funduszu Filmowego i przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (Cząstka Podlasia), twórców muzyki (Klezmafour) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Adama Woronowicza, Krzysztofa Bitdorfa, Ryszarda Dolińskiego i Krzysztofa Zemłę.
Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko.
Obsada:
Izabela Maria Wilczewska
Krzysztof Bitdorf
Krzysztof Zemło
Ryszard Doliński
Adam Woronowicz
Mariusz Orzełek
Krzysztof Dzierma
Błażej Piotrowski
Adam Neczyperowicz
Adam Zieleniecki
Alicja Bach
koncepcja i produkcja: Mucha na dziko
scenariusz: Krzysztof Szubzda
reżyseria: Krzysztof Szubzda, Łukasz Seweryński
Zdjęcia: Paweł Jankowski
Montaż: Hubert Buharewicz
VFX: Dawida Wappa
Dźwięk: Szymon Esdwa Kubas
Światło: Karol Łobaczewski, Mateusz Bułatewicz
Kostiumy/Stylizacja: Elwira Horosz
Make-up: Marta Lewkowska
Fryzury: Natalia Karaś
Rekonstrukcje cyfrowe 3D: Adrian Górynowicz
Muzyka: Katarzyna Garłukiewicz, Klezmafour
Konsultacje historyczne: Wiesław Wróbel, Andrzej Lechowski
autor zdjęć z planu zdjęciowego: Dawid Wappa
Białostocki Fundusz Filmowy dofinansował też produkcję filmu "17 dni, które zadecydowały o Polsce"