Według rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zasady funkcjonowania szkół w czasie, kiedy ich działalność jest zawieszona reguluje dyrektor w porozumieniu z nauczycielami, rodzicami i uczniami. To dyrektorzy powinni poinformować rodziców o sposobie odbywanej nauki zdalnej i kontaktu z uczniami.
- Podobnie jest z frekwencją. Jednak podkreślamy, że obecność nie może być nadmiernie restrykcyjnym elementem nauki na odległość. Należy skupiać się na weryfikowaniu i przekazywaniu wiedzy uczniom przez nauczycieli. Nie ma sztywnych wytycznych dotyczących sprawdzania obecności, ale nie ona powinna być miernikiem w czasie prowadzenia zdalnej nauki - tłumaczy Aleksandra Kuź, wielkopolska wicekurator oświaty.
Czy nauczyciele rozliczają uczniów z obecności?
Do kwestii sprawdzania obecności poznańskie szkoły podchodzą w różny sposób. Niektórzy nauczyciele przyznają, że traktowane jest to elastycznie.
- Nie zapisuje obecności w dzienniku. Korespondując z uczniami na Messengerze, widzę, kto odczytał wiadomość. Gdyby ktoś jej nie odczytał, to nie wyciągam konsekwencji. Dopiero w momencie, gdy nie otrzymam od ucznia zadanych prac, to będę zastanawiała się nad konsekwencjami, ale to już w formie oceny. Też należy rozumieć, że w rodzinach wielodzietnych nie ma komputerów dla wszystkich dzieci w jednym czasie - zaznacza Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII LO w Poznaniu.
Sprawdź też:
Podobnie sytuacja wygląda w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu. - Nauczyciele nie rozliczają nas z obecności - przyznaje uczennica ZSH.
- Nasza wychowawczyni daje nam znać na Messengerze, że o danej godzinie dostępny będzie na czacie nauczyciel i jeśli mamy ochotę z nim porozmawiać, skierować jakieś pytania, to mamy wejść na czat z nim na platformie - mówi.
Są także takie placówki, które kontrolują frekwencję uczniów.
- Ze względu na to, że mamy najwięcej klas 1-3 i te dzieci są za małe, żeby samodzielnie realizować zdalne nauczanie, mamy ustalone z rodzicami, że muszą oni każdego dnia odebrać wiadomość o lekcjach lub zalogować się na e-dzienniku. Jest to jednoznaczne z obecnością dziecka. Jeżeli rodzic tego nie zrobi, to uczeń ma wpisywaną nieobecność - tłumaczy Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi (dawne Gimnazjum nr 56).
Zobacz też:
Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które...
Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Sprawdź też:
"Największe problemy są z materiałami, które trzeba wydrukować". Polska szkoła mierzy się z e-learningiem - zobacz wideo:
źródło: TVN24
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
