Niepozorny, zielony dom dzięki termomodernizacji zyskał nowe życie. Podczas remontu zadbano nie tylko o wygląd budynku – nowoczesny, wykończony drewnem, przyciągający uwagę – ale także o środowisko.
Zobaczcie zdjęcia:
Zamontowano instalację fotowoltaiczną, wymieniono stary kocioł na gazowy kocioł kondensacyjny, ocieplono stropodach styropapą oraz zainwestowano w ogrzewanie podłogowe.
Dom uzyskał nowoczesne oblicze, a inwestorzy już zauważają oszczędność w rachunkach za ogrzewanie - tak jury konkursu Murator Remont Roku 2018 uzasadniło przyznanie pierwszej nagrody w kategorii Termomodernizacja Roku 2018 Adamowi Wawocznemu. Architekt wziął na warsztat jeden z domów jednorodzinnych w Zabrzu. Efekty są powalające
- Przez te kilka lat wyspecjalizowałem się w projektowaniu domów, ich przerabianiu, modyfikowaniu, projektowaniu od postaw, oraz załatwiania wszystkich spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę - przyznaje Adam Wawoczny. - Moje biuro jest niewielkie – ja i 2 asystentów – architektów. Współpracujemy z podwykonawcami branżowymi – konstruktorami, instalatorami, rzeczoznawcami, cały zespół liczy razem z nimi ok. 10 osób. Zajmujemy się też kompleksowym projektowaniem wnętrz – także dla domów, które projektujemy.
Architekt z Paniówek remontuje domy w całej okolicy
Adam Wawoczny prowadzi biuro od 2009 roku na terenie Paniówek. Większość jego klientów pochodzi z rejonu gminy Gierałtowice, pozostały teren działań to okolice w promieniu do 20km, oraz miasta takie jak Zabrze (wiele domów w dzielnicach takich jak Makoszowy, Pawłów, Kończyce a nawet Grzybowice) , Tychy, Katowice, Gliwice, Warszawa.
- Moim głównym zleceniodawcą są ludzie chcący wybudować lub wyremontować swój dom marzeń - wyjaśnia Wawoczny.
Termomodernizacja Roku 2018 w Zabrzu
Jak doszło do tego, że dom z Zabrza otrzymał prestiżową nagrodę Muratora?
- Adam Nocoń, czyli inwestor zgłosił się do mnie ponieważ już wcześniej projektowałem dla niego wnętrza domowe, oraz siedziby jego firmy. Widziałem jakie są jego wymagania – dom ma być nowoczesny, ekonomiczny, termomodernizacja ma polepszyć parametry użytkowe a przede wszystkim nadać mu nowy wygląd i charakter - tłumaczy Adam Wawoczny.
- Zdecydowałem się na przywrócenie dawnej bryle świetności poprzez zastosowanie kontrastowych ale prostych materiałów jakimi są biały tynk, oraz naturalne drewno egzotyczne. To połączenie dominuje w większości moich prac na tyle że styl jest dość powszechnie rozpoznawalny. Sam mieszkam w domu z lat 60-ych który także remontowałem. Więc wiem jak podejść do tematu. Stare domy wymagają większej uwagi niż nowe, jest w nich wiele ważnych detali do zaprojektowania, oraz trzeba zwracać uwagę na istniejące instalacje, konstrukcję która nie pomaga w kształtowaniu bryły i formy tak jak w przypadku domów nowych - wyjaśnia Wawoczny
Nagroda za nowoczesny wygląd i korzyści ekologiczne
Jury konkursu doceniło pracę Adama Wawocznego i jego współpracowników za kompleksowe i przemyślane wykorzystanie inspiracji stworzonej przez Program Ograniczania Niskiej Emisji do poprawienia zarówno parametrów użytkowych jak i wizualnych budynku. Za umiejętne połączenie korzyści płynących z termomodernizacji z uzyskaniem odświeżonego, nowoczesnego wyglądu domu.
- Obiekt ten to nie pierwsza moja realizacja w Zabrzu, projektowałem tak szereg domów, ale są one w trakcie realizacji - przekonuje Wawoczny. - Projektowanie to nasza pasja, każdy projekt to indywidualne opracowanie, dostosowane do wymagań inwestora, właściciela domu, mieszkania. Projekt powstaje w oparciu o wytyczne klienta, usytuowanie działki w stosunku do stron świata, jej położenie, kontekst miejsca, zasobność portfela, możliwości projektowe na danym terenie - dodaje architekt.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
