Dziś wielka premiera filmu „Zenek”. O czym jest film? Kto zagrał króla disco polo? (zdjęcia, wideo)

(dj)
"Zenek" - kadr z filmu o królu disco polo Zenku Martyniuku
"Zenek" - kadr z filmu o królu disco polo Zenku Martyniuku TVP
Na ten dzień fani disco polo w regionie czekali od lat. Po raz pierwszy zobaczą fabularną wersję biografii króla disco polo – Zenka Martyniuka. Uroczysta premiera w kinie Helios Atrium Biała 12.02.2020

„Zenek” to historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie: śpiewa i bawi ludzi.
Film ukazuje drogę Zenka Martyniuka do wielkiego sukcesu, który osiągnął dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom. W obrazie Jana Hryniaka z legendą polskiej sceny disco polo zmierzą się Krzysztof Czeczot (jako Zenek król disco polo)i Jakub Zając (młody Zenek), sprawnie wcielając się w tytułową postać. W filmie widzowie usłyszą największe hity disco polo, a o dodatkowe doznania zapewnią przepiękne pejzaże Podlasia.

Film "Zenek" wyreżyserował Jan Hryniak

Biograficzne filmy o gwiazdach muzyki, to już chyba pewien trend w światowej filmografii?

Jan Hryniak: Filmu o Zenku Martyniuku nie traktuję tylko jako „biopic”, ale jako szansę przyjrzenia się kulturze disco polo, fenomenowi społecznemu, który cieszy się popularnością. Minęło już wystarczająco dużo czasu, by upewnić się, że ten muzyczny nurt wpisał się na stałe w polską popkulturę. Myślę, że widz, którym nie będzie tylko fan muzyki naszego bohatera, powinien odnaleźć w tym filmie portret pokolenia, które kształtowało się w trudnym okresie przełomu lat osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych.


Zobaczymy film o społeczeństwie lat dziewięćdziesiątych?

Jan Hryniak: Chciałbym, by film był swoistą, sentymentalną podróżą do czasów świetności Limahla czy Modern Talking. Ważne, żeby ludzie dobrze się w kinie bawili, bo taka jest idea disco polo. Ale nie w sposób prześmiewczy i deprecjonujący. Zależało mi, by dostarczyć rozrywki takiej, jaką mieli widzowie na filmie „Spacer po linie” („Walk On The Line”) o znanym muzyku Country w USA. Główną inspiracją przy realizacji „Zenka” był jednak film „Wielki Liberace” („Behind The Candelabra”), który opowiada o bohaterze według modelu: urodził się, odkrył swój talent, odniósł sukces i żył jak gwiazda. Nasz bohater dodatkowo ma jeszcze udane życie rodzinne. Trudno jest tutaj o porywające zwroty akcji, stąd decyzja, by rozszerzyć filmową biografię Martyniuka o dodatkowe postaci i wątki. Porwanie syna miało miejsce w przypadku lidera zespołu Bayer Full. W naszym filmie, niektóre postaci i elementy fabuły zostały skompilowane tak, by podnieść dynamikę narracji. Dlatego nasz film należy traktować jako opowieść opartą na motywach z życia Zenona, a nie biografię w ścisłym znaczeniu.

Film "Zenek" - uroczysta premiera filmu o Zenku Martyniuku

Film "Zenek". Zenek Martyniuk, Michał Wiśniewski, Marcin Mil...

Czy „Zenek” to koncert disco polo w kinie?

Jan Hryniak: W mojej opinii to projekt oryginalny i dlatego stanowił dla mnie wyzwanie. Stosunkowo prostą receptą wydaje się zrobienie filmu o disco polo wprost, „pod publiczkę”. To jednak ślepa uliczka. Sensowną drogą jest wejście w głąb środowiska uprawiającego muzykę. Również poprzez pokazanie zarówno romantycznych, jak i tragicznych aspektów ich życia. Potraktowanie tego tematu powierzchownie byłoby zmarnowaną szansą. Mamy w scenariuszu świat cyganów i gangsterów, obraz prowincji i wielkomiejskich cwaniaków. Są łóżka polowe z kopiowanymi po nocach kasetami, jest i koncert na kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wszystko łączy postać głównego bohatera i wpisuje się motyw filmowej biografii: „od pucybuta do milionera”.

Można wskazać konkretne filmowe inspiracje?

Jan Hryniak: Aby podnieść poczucie autentyzmu wprowadziłem do akcji narratorów, którzy komentują akcję, wypowiadają się wprost do kamery. Sprawia to, że głównych bohaterów widzimy z subiektywnej perspektywy innych postaci. Taki zabieg został zastosowany w filmie „Ja Tonya” („I Tonya”) i służy przyspieszaniu akcji poprzez wybiórcze, skokowe opowiadanie.
W samej konstrukcji fabuły filmu skoncentrowałem się na kilku, najważniejszych epizodach z życia bohaterów. Nie było sensu przedstawiać ich historii chronologicznie, bo z filmowego punktu widzenia, byłoby to mało atrakcyjne. Skupiłem się na momentach, które determinowały działania Martyniuka i jego bliskich. Mamy polską wieś, obóz cyganów („Król Cyganów”, „Snatch”), porwanie syna („Wszystkie pieniądze świata”), i wątek miłosny „Love Story”.

Mam nadzieję, że będzie to film, który po latach może być przekonującym zapisem czasów, w których disco polo święciło triumfy. Należy pamiętać, że na otwarcie i zamknięcie Festiwalu Muzyki Disco Polo przyjeżdża z całego kraju około 70 tysięcy osób. Oczywiście to im w pierwszej kolejności dedykuję ten film. Chcę też, żeby reszta, która odżegnuje się od tego gatunku muzyki, również go obejrzała i może nabrała zrozumienia dla disco polo.

TWÓRCY


JAN HRYNIAK

Reżyser filmowy, absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury) i Szkoły Filmowej w Łodzi. Studia
w Szkole Filmowej zakończył debiutem pt. „Przystań”, który otrzymał nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” jak i na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” w Słupcy. Reżyserował również komedię kryminalną “Trick”, nagrodzoną za najlepszą muzykę na Festiwalu filmowym w Gdyni w 2010.
W roku 2015 jego serial “Czas Honoru. Powstanie” został wyróżniony Orłem w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Telewizyjny.

BARTOSZ BIENIEK
Operator, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor zdjęć do filmów:
SCAFFOLDING, reż. Matan Yair
ARTYSTA, reż. Bartosz Paduch
MIASTO SKARBÓW, reż. Piotr Jaworski

MARTA HRYNIAK
Absolwentka wydziału fotografii na paryskiej uczelni Speos, oraz wydziału historii sztuki i archeologii na Sorbonne VI. Od 15 lat pracuje jako redaktor i dziennikarz w magazynach Marie Claire, Madame Figaro, Twój Styl oraz Zwierciadło. Jako scenarzystka współtworzy serial Telewizji Polskiej pt. „Leśniczówka”. „Zenek” jest jej pierwszym filmem pełnometrażowym.


ILONA ŁEPKOWSKA

Polska scenarzystka filmowa, pisarka, autorka scenariuszy wielu seriali telewizyjnych i filmów. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 ukończyła Zaoczne Studium Scenariuszowe przy PWSFTViT w Łodzi.
NIGDY W ŻYCIU, reż. Ryszard Zatorski
OCH KAROL 2, reż. Piotr Wereśniak
MISZMASZ, CZYLI KOGEL MOGEL 3, reż. Kordian Piwowarski

MAREK ZAWIERUCHA
Scenograf. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. Kontynuował edukację na Wydziale Scenografii tej samej uczelni. Wkrótce rozpoczął karierę dekoratora wnętrz, scenografa i fotosisty. Autor scenografii do filmów takich, jak:
TWARZ reż. Małgorzata Szumowska
WOŁYŃ reż. Wojciech Smarzowski
BILET NA KSIĘŻYC reż. Jacek Bromski

Kim jest Zenek Martyniuk?


Zenon Martyniuk
(ur. 23 czerwca 1969 w Gredelach) polski muzyk i piosenkarz związany
z gatunkiem disco polo.

Edukację muzyczną rozpoczął w szkole podstawowej, w wieku 7 lat. Następnie, jego nauczycielami byli dwaj wujkowie, którzy grali w zespołach muzycznych na wiejskich zabawach. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim. Potrafi śpiewać
w językach: polskim, romskim, rosyjskim i białoruskim (w dzieciństwie wygrywał konkursy piosenki białoruskiej).

Uroczysta premiera filmu „Zenek” odbędzie się już w środę, 12 lutego w białostockim kinie Helios Atrium Biała o godz. 20.45. Po projekcji sam Zenek da koncert!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziś wielka premiera filmu „Zenek”. O czym jest film? Kto zagrał króla disco polo? (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Wróć na i.pl Portal i.pl