Ostrzeżenia przed upałami
Ostrzeżenia przed upałami będą obowiązywały od godz. 11.30 we wtorek do godz. 20.30 w środę (10 lipca) w Polsce zachodniej, a w Polsce wschodniej – do godz. 20.30 w sobotę (13 lipca). Nie obejmują one krańców południowo-zachodnich.
Poza tym dla południa naszego kraju wydane zostały ostrzeżenia przed burzami. Obowiązują one w poniedziałek do godzin wieczornych.
Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują południe Małopolski i Podkarpacia. Wiążą się z sumami opadów od 35 do 55 mm i z porywami wiatru od 85 km/h do 115 km/h.
Uwaga na burze!
Instytut wystosował również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, które wiążą się z sumami opadów od 20 do 35 mm i porywami wiatru od 70 km/h do 85 km/h. Ostrzeżenia obejmują południowe części woj. śląskiego i świętokrzyskiego oraz północne regiony woj. małopolskiego i podkarpackiego.
Alert przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem przesłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS o treści: "Uwaga! Dziś (08.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" otrzymali mieszkańcy południowych powiatów woj. podkarpackiego i małopolskiego.
W woj. podkarpackim, w prawie całym woj. małopolskim, na południu woj. świętokrzyskiego i śląskiego oraz lokalnie na południowo-zachodnich krańcach Lubelszczyzny do godz. 23.00 w poniedziałek obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.
Co znaczą ostrzeżenia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych oraz sytuacje zagrażające życiu. Zalecana jest ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: