Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jak nie dać się oszukać? Tłumaczą organizatorzy oraz policja

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W całym kraju, jak i za granicą, trwają zbiórki darów oraz pieniędzy dla osób poszkodowanych przez niszczycielską powódź. Niestety, nie brakuje oszustów, którzy pod pozorem pomocy ofiarom wielkiej wody, organizują fałszywe akcje pomocowe. Służby ostrzegają także przed nieprawdziwymi informacjami od podmiotów, podszywających się pod służby. Jak nie dać się oszukać? Portal i.pl zapytał organizatorów oraz policję.

Powódź w południowej i południowo-zachodniej Polsce spowodowała ogromne zniszczenia. Z całej Polski, a także z zagranicy płynie fala pomocy, zarówno materialnej, jak i finansowej dla osób i instytucji, które ucierpiały.

Każda dramatyczna sytuacja przyciąga niestety różnej maści oszustów i wyłudzaczy, którzy chcą dorobić się na ludzkim cierpieniu, czy też szabrownicy, którzy grasują po miastach zalanych przez wielką wodę.

Fałszywe zbiórki dla powodzian

Portal i.pl zwrócił się z pytaniami do dużych portali, organizujących zbiórki, z pytaniami o to, czy osoby nimi administrujące wykryły nieuczciwych użytkowników, zakładających fałszywe akcje pomocowe dla powodzian.

– Chcielibyśmy podkreślić, że na ten moment nie posiadamy żadnych informacji na temat potwierdzonych przypadków oszustw na naszym portalu. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że każda tragedia, w tym powodzie, zwiększa ryzyko prób wyzyskania sytuacji przez nieuczciwe osoby. W związku z tym, monitorujemy zbiórki związane z pomocą dla powodzian w sposób szczególny i wzmożony – poinformowała portal i.pl Joanna Jakubicka, Marketing Manager portalu zrzutka.pl

Zapewniła, że „każdy podejrzany przypadek traktujemy zawsze priorytetowo, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, bezwzględnie zgłaszamy go odpowiednim służbom.”

– Stosowane przez nas procedury weryfikacyjne zostały ułożone w powyższy sposób we współpracy z dedykowanym zespołem prawnym i w oparciu o nasze ponad 10 letnie doświadczenie  - według naszej wiedzy są najbardziej wnikliwymi i zaawansowanymi procedurami bezpieczeństwa na Polskim rynku crowdfundingowym. Do weryfikacji zbiórek należy dodać także identyfikację tożsamości organizatorów dokładniej opisaną w naszym regulaminie – zapewniła Jakubicka.

Z kolei Michał Karnafel z fundacji Siepomaga.pl powiedział portalowi i.pl, że w przypadku tej platformy zbiórek nie organizują osoby fizyczne.

– By zbierać środki, osoba musi być podopieczną naszej lub innej zweryfikowanej fundacji. Gdy pieniądze zostają wpłacone, to my, a nie ta osoba, nimi dysponujemy – przekazał.

Dodał też, że stosowane przez fundację procedury zazwyczaj skutecznie chronią przed nieuczciwymi praktykami.

– W przypadku pomocy dla powodzian nie odnotowaliśmy żadnego oszustwa. Jeśli by doszło do takiej sytuacji, natychmiast zgłosilibyśmy ją na policję, z którą na bieżąco współpracujemy – powiedział.

Policja walczy z oszustami w czasie powodzi

Przed fałszywymi zbiórkami ostrzega także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci apelują, by brać udział w akcjach organizowanych tylko przez wiarygodne podmioty, weryfikować wszystkie informacje na temat zbiórek, a także uważać na podejrzane wiadomości SMS i w mediach społecznościowych.

– W związku z sytuacją powodziową, która wystąpiła w południowo – zachodniej części Polski, może dochodzić do różnego rodzaju oszustw. Jednym z nich jest organizowanie fałszywych zbiórek dla powodzian. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości od początku aktywnie monitoruje sieć Internet w celu ujawniania takich zbiórek. Do czwartku rano CBZC ujawniło 34 takie zbiórki i kilkanaście postów na portalach społecznościowych, zachęcających do udzielenia wsparcia ofiarom powodzi – przekazał portalowi i.pl podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego Biura.

Przedstawiciel CBZC dodaje, że współpraca z organizatorami zbiórek jest „bardzo dobra” i „prowadzona na bieżąco”.

Spytaliśmy także o potencjalne straty, jakie mogli spowodować oszuści.

– W kwestii osób poszkodowanych na tę chwilę nie mamy informacji o liczbie takich osób, prowadzimy czynności mające na celu zebranie materiału dowodowego i ustalenie liczby pokrzywdzonych i strat – powiedział podkom. Zagórski.

Osoby i instytucje, które podejrzewają, że padły ofiarą oszustów w związku z sytuacją powodziową, mogą zgłaszać to na specjalny adres e-mail, zarządzany przez CBZC.

Dar serca dla powodzian jest czynem chwalebnym, jednak warto pamiętać o tym, by sprawdzać, komu przekazujemy nasze wsparcie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl