Powódź w południowej i południowo-zachodniej Polsce spowodowała ogromne zniszczenia. Z całej Polski, a także z zagranicy płynie fala pomocy, zarówno materialnej, jak i finansowej dla osób i instytucji, które ucierpiały.
Każda dramatyczna sytuacja przyciąga niestety różnej maści oszustów i wyłudzaczy, którzy chcą dorobić się na ludzkim cierpieniu, czy też szabrownicy, którzy grasują po miastach zalanych przez wielką wodę.
Fałszywe zbiórki dla powodzian
Portal i.pl zwrócił się z pytaniami do dużych portali, organizujących zbiórki, z pytaniami o to, czy osoby nimi administrujące wykryły nieuczciwych użytkowników, zakładających fałszywe akcje pomocowe dla powodzian.
– Chcielibyśmy podkreślić, że na ten moment nie posiadamy żadnych informacji na temat potwierdzonych przypadków oszustw na naszym portalu. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że każda tragedia, w tym powodzie, zwiększa ryzyko prób wyzyskania sytuacji przez nieuczciwe osoby. W związku z tym, monitorujemy zbiórki związane z pomocą dla powodzian w sposób szczególny i wzmożony – poinformowała portal i.pl Joanna Jakubicka, Marketing Manager portalu zrzutka.pl
Zapewniła, że „każdy podejrzany przypadek traktujemy zawsze priorytetowo, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, bezwzględnie zgłaszamy go odpowiednim służbom.”
– Stosowane przez nas procedury weryfikacyjne zostały ułożone w powyższy sposób we współpracy z dedykowanym zespołem prawnym i w oparciu o nasze ponad 10 letnie doświadczenie - według naszej wiedzy są najbardziej wnikliwymi i zaawansowanymi procedurami bezpieczeństwa na Polskim rynku crowdfundingowym. Do weryfikacji zbiórek należy dodać także identyfikację tożsamości organizatorów dokładniej opisaną w naszym regulaminie – zapewniła Jakubicka.
Z kolei Michał Karnafel z fundacji Siepomaga.pl powiedział portalowi i.pl, że w przypadku tej platformy zbiórek nie organizują osoby fizyczne.
– By zbierać środki, osoba musi być podopieczną naszej lub innej zweryfikowanej fundacji. Gdy pieniądze zostają wpłacone, to my, a nie ta osoba, nimi dysponujemy – przekazał.
Dodał też, że stosowane przez fundację procedury zazwyczaj skutecznie chronią przed nieuczciwymi praktykami.
– W przypadku pomocy dla powodzian nie odnotowaliśmy żadnego oszustwa. Jeśli by doszło do takiej sytuacji, natychmiast zgłosilibyśmy ją na policję, z którą na bieżąco współpracujemy – powiedział.
Policja walczy z oszustami w czasie powodzi
Przed fałszywymi zbiórkami ostrzega także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci apelują, by brać udział w akcjach organizowanych tylko przez wiarygodne podmioty, weryfikować wszystkie informacje na temat zbiórek, a także uważać na podejrzane wiadomości SMS i w mediach społecznościowych.
– W związku z sytuacją powodziową, która wystąpiła w południowo – zachodniej części Polski, może dochodzić do różnego rodzaju oszustw. Jednym z nich jest organizowanie fałszywych zbiórek dla powodzian. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości od początku aktywnie monitoruje sieć Internet w celu ujawniania takich zbiórek. Do czwartku rano CBZC ujawniło 34 takie zbiórki i kilkanaście postów na portalach społecznościowych, zachęcających do udzielenia wsparcia ofiarom powodzi – przekazał portalowi i.pl podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego Biura.
Przedstawiciel CBZC dodaje, że współpraca z organizatorami zbiórek jest „bardzo dobra” i „prowadzona na bieżąco”.
Spytaliśmy także o potencjalne straty, jakie mogli spowodować oszuści.
– W kwestii osób poszkodowanych na tę chwilę nie mamy informacji o liczbie takich osób, prowadzimy czynności mające na celu zebranie materiału dowodowego i ustalenie liczby pokrzywdzonych i strat – powiedział podkom. Zagórski.
Osoby i instytucje, które podejrzewają, że padły ofiarą oszustów w związku z sytuacją powodziową, mogą zgłaszać to na specjalny adres e-mail, zarządzany przez CBZC.
Dar serca dla powodzian jest czynem chwalebnym, jednak warto pamiętać o tym, by sprawdzać, komu przekazujemy nasze wsparcie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!