Festiwal EnergaCamerimage w Toruniu. Podpisana umowa na Europejskie Centrum Filmowe [zdjęcia]

Ewelina Sikorska
Europejskie Centrum Filmowe w Toruniu - podpisanie umowy
Europejskie Centrum Filmowe w Toruniu - podpisanie umowy Grzegorz Olkowski
EnergaCamerimage w Toruniu przez kolejne minimum 20 lat. Na festiwalowe potrzeby, na Jordankach powstanie centrum filmowe.

W niedzielę (29.09) w toruńskim Ratuszu Staromiejskim została podpisana umowa, na mocy której w Toruniu ma powstać Europejskie Centrum Filmowe. Ma być ono siedzibą państwowej instytucji kultury zajmującej się organizacją festiwalu EnergaCamerimage.

Umowę podpisali Piotr Gliński - szef resortu kultury, Michał Zalewski - prezydent Torunia oraz Marek Żydowicz, twórca Camerimage (obecnie EnergaCamerimage), a zarazem prezes Fundacji Tumult.

- Najlepszy, najbardziej znany polski festiwal filmowy, skarb polskiej kultury będzie miał swój dom. Finalizujemy pierwszy etap wielkiej i bardzo potrzebnej polskiej kulturze inwestycji. Europejskie Centrum Filmowe i Festiwal EnergaCamerimage będą miały charakter nie tylko lokalny. Pozwolą Toruniowi rozwijać się w skali ogólnopolskiej, europejskiej i światowej – powiedział wicepremier.

- Jeżeli uzyskamy akceptację toruńskich radnych, to instytucja kultury pn. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage rozpocznie swoją działalność już w 2020 roku. Jej zadaniem, poza organizacją festiwalu EnergaCamerimage będzie promowanie sztuki filmowej w skali całego kontynentu - powiedział prezydent Zaleski – w perspektywie najbliższych lat jest budowa docelowej siedziby dla tej instytucji na terenie toruńskich Jordanek.

Inwestycja będzie opiewać na około 600 mln złotych.

Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Toruń. Umowa reguluje też utrzymywanie instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego EnergaCamerimage. Państwowa dotacja działalności ECF będzie wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

- Europejskie Centrum Filmowe i organizacja festiwalu EnergaCamerimage zmieni postrzeganie Torunia na świecie. Już teraz mamy poparcie najbardziej znanych instytucji filmowych oraz wielkich nazwisk światowego kina. Przedstawiciele Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej chcą przyjeżdżać do Torunia i brać udział w pracach ECF – stwierdził Marek Żydowicz.

Dodajmy, że 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage potrwa w Toruniu od 9 do 16 listopada.

Wśród gości poprzednich edycji byli Keanu Reeves, Viggo Mortensen, Oliver Stone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

TorTor, jako Toruniance jest mi za ciebie zwyczajnie wstyd. Jak możesz przyklaskiwać obecnej władzy w ich chorych poczynaniach? Wspieranie za ogromne pieniądze interesu prywatnego przedsiębiorcy z przerośniętym ego, który i tak upadnie. Naszemu miastu o wiele bardziej te pieniądze przydałyby się na inne cele. Spójrz jak wyglądają chociażby drogi w centrum miasta. Mam nadzieję, że Toruń pokaże klasę w zbliżających żyjących się wyborach i pójdzie po rozum do głowy. A lizanie tyłka partii rządzącej naprawdę nie świadczy o nas zbyt dobrze.

T
TorTor

Nie rozumiem tej zawiści bydgoszczan, w końcu też dostaną pieniądze na swoją szkołę muzyczną, więc w czym problem? Wiadomo, szkoła, to nie Europejskie Centrum Filmowe, ale to na rozbudowie kampusu szkoły muzycznej bydgoszczanom zależało, więc powinni się cieszyć, że ten "niedobry" rząd PiS dał im na to pieniądze, bo za czasów PO nie przypominam sobie, aby dostali kasę na tego typu inwestycje, chyba, że o czymś nie wiem? :)

T
TorTor
30 września, 07:49, Gość:

To jest pompowanie szmalu w prywatny biznes Żydowicza.

Dzisiaj sprawą powinno zająć się z urzędu CBA i prokuratura.

Haha, co za zawiść :P

T
TorTor
29 września, 16:20, Gość:

Toruń wiecznie nienazarty

Skoro Toruń jest nienażarty, to co powiedzieć o Bydgoszczy? rozwijała się kosztem województwa w latach 1950-75 i teraz też to robi. Region utrzymuje wiele obiektów i instytucji w tym mieście, a powstają kolejne, których to miasto samo nie sfinalizuje i nie utrzyma. Myślę, że najlepiej by było rozwiązać to województwo i niech każde z miast samo utrzymuje swoje obiekty.

G
Gość

To jest pompowanie szmalu w prywatny biznes Żydowicza.

Dzisiaj sprawą powinno zająć się z urzędu CBA i prokuratura.

a
anawa
29 września, 16:20, Gość:

Toruń wiecznie nienazarty

A to zaleta czy wada?

T
Tak.

Bydgoszczanie w końcu zrozumcie, że przy tym partyjnym Prezydencie Bydgoszcz będzie na marginesie. Prezydent Torunia nie pokazuje swojej nienawiści do rządu PIS i idzie do przodu.

Bruski tak nie POtrafi i na każdym kroku POkazuje, że ważniejsze od Bydgoszczy jest dla niego partyjniactwo.

G
Gość

Toruń wiecznie nienazarty

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl