Gaz i prąd zdrożeją. URE analizuje nowe projekty taryf

Monika Kaczyńska
To już pewne - od stycznia więcej zapłacimy za prąd i za gaz. Enea (podobnie jak Energa, Tauron i PGE) oraz PGNiG złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki nowe taryfy.

O tym, że podwyżki cen prądu i gazu są nieuchronne mówi się już od dawna. Rośnie popyt na prąd i gaz, ceny na światowych giełdach szybują.

- Ceny energii na giełdach są rekordowe. W ciągu ostatniego roku cena energii wzrosła o 70 proc. - twierdzi dr Ryszard Stefański, ekonomista. - Nic nie wskazuje na to, żeby trend wzrostowy miał się odwrócić, wydaje się więc, że przed podwyżkami nie ma ucieczki.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku gazu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy cena gazu wzrosła bardzo znacząco - aż o 40 procent.

Biorąc pod uwagę, że koszt energii stanowi w rachunku za prąd gospodarstwa domowego około 50 proc. to przy niezmienionych pozostałych opłatach rachunek musiałby wzrosnąć mniej więcej o 1/4. Podobnie sytuacja musiałaby wyglądać na rynku gazu.

W praktyce jednak prawdopodobieństwo, że podwyżki będą aż tak wysokie jest nikłe. Nie zmienia to jednak faktu, że
zarówno dostawcy prądu, jak i gazu złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki nowe taryfy.

- Propozycje nowych taryf wpłynęły - potwierdza Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE. - Żeby mogły wejść w życie od 1 stycznie musiałyby zostać zatwierdzone do połowy grudnia - dodaje.

Jakie będą ceny prądu ii gazu? Okaże się dopiero po zatwierdzeniu taryf. Dzisiejsze propozycje to dopiero punkt wyjścia do negocjacji. W przeszłości zdarzało się wielokrotnie, że prezes URE zgłaszał do taryf zastrzeżenia i akceptował je dopiero po wprowadzonych przez firmy energetyczne poprawkach. Z tego właśnie powodu zarówno PGNiG, jak i Enea nie upubliczniają swoich propozycji.

- Proces taryfikacji dopiero się rozpoczął, a decyzję w tej sprawie podejmuje prezes URE - informuje Mateusz Pilarczyk z Biura Prasowego Enei.

- W tej chwili nie można więc określić jak zmienią się ceny w przyszłym roku. Dlatego też nie udzielamy komentarza do momentu zakończenia procesu taryfikacyjnego.

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że za prąd i gaz zapłacimy więcej. I choć nasze rachunki wzrosną niewiele, wyższe ceny prądu i gazu odczujemy pośrednio - płacąc więcej za produkty i usługi. Przedsiębiorców nie chroni przed podwyżkami parasol URE. Oni już dziś płacą więcej.

Zobacz też: Podwyżki cen prądu. Czy na polskich ulicach zrobi się ciemno?

(Źródło: TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gaz i prąd zdrożeją. URE analizuje nowe projekty taryf - Głos Wielkopolski

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wicher
dlatego pakiet prąd+gaz od PGNiG wydaje mi sie byc bardzo opłacalny tym bardziej, że ich zużycie mogę kontrolować przez aplikację mBOK
K
Kr@k
Gaz jest "chrzczony", a prąd ucieka po drodze do odbiorcy. Odbiorcy są dojeni jak przysłowiowa polska krowa!
M
Miś II

Jak to jest ,że politycy chwalą się ,że kupują gaz z USA o 20% tańszy od rosyjskiego oraz wynegocjowali z Gazpromem niższe taryfy na gaz , a nam się funduje podwyżki ? Czy to jest gospodarka rynkowa ?Czy spekulacja cenowa ? 

G
Gość
i dłuższy czas gotowania. ile gazu jest w gazie ?
G
Gość
technologiczne, energia odnawialna i tak dalej powoduje dużą oszczędność. a kto to monitoruje ? gangsterzy a dla nich kasa i tylko kasa się liczy. Jeśli to nie bańka dmuchana dla zarobku to energię pożerają ci kapitaliści od pieprzonych półjednorazówek co na okrągło produkują dla kasy tandetę co nie wytrzymuje kilku miesięcy i marnują surowce, energię, dewastują środowisko a my za to płacimy i nic nie robimy by ten zbrodniczy system zakończył swój barbarzyński byt.
G
Gość
byłyby przekręty jak w śmieciach i nic więcej.
O
Obs.ryver

W PiSdzielczych czasach w s z y s t k o  drożeje.... "Pincetplus" już nie starcza na wyrównanie galopady cen.

O
Ona
Dziwne gdyby stanialo...
L
Liczyrzepa
Gaz drożeje nie zmartwienie, wnet zrobimy ulepszenie, wsadzisz wyborco korek w pupcię raz i masz własny gaz. A, że światło podrożało to się przecież nic nie stało: Światłość Wiekuista będzie nam świecić.
r
rym cym cym
dobra zmiana idi w pi$du
g
gosc
Jakby energetyka była prywatna, to ciepło odpadowe było by przychodem a nie kosztem, taka mała różnica/..
g
gosc
Na reklamy w sieci i innych dziwadłach idzie z SSP mln zł
Niech obetną wydatki na reklamę zamiast podnosić ceny.
w
wkurwiony polak
można można ,, wycisną wszystko .. Prezesi muszą mieć...
.
a co ma piernik do wiatraka, pierniku?
g
gosc
Monopol państwowych gigantów jest dobry dla nich samych.
Wróć na i.pl Portal i.pl