Gdzie jest burza 16.08? Ostrzeżenia IMGW NA ŻYWO! Aktualna mapa i radar burzowy - sierpień 2021: Warszawa, Mazowsze... Prognoza pogody

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Piotr Krzyżanowski
Gdzie jest burza teraz w Polsce? Czy najbliższe dni mogą przynieść opady deszczu i burze? Oto ostrzeżenia IMGW, radar i prognoza pogody na 16.08. Zobacz, jak wygląda aktualna mapa burzowa dla Polski na sierpień 2021!

CZYTAJ WIĘCEJ:

Prognoza burzowa IMGW na 16 sierpnia (od godz. 9.00 do 20.00)

Dzisiaj burze występować będą na przeważającym obszarze kraju. W ich trakcie opady deszczu o natężeniu do 20-25 mm/h (możliwe kumulacje opadów do 40 mm), porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie grad o średnicy do 3-5 cm - podaje IMGW.

W Starokrzepicach żywioł zerwał trzy dachy.

Śląsk po burzach. Zerwane dachy, zalane domy, drogi i wiaduk...

(...)burzom będą towarzyszyć opady deszczy do 20-25 mm (jednak punktowo możliwe są kumulacje opadów do 40 mm). porywy wiatru do 80 km/h oraz opady gradu (zwłaszcza w przypadku utworzenia się superkomórek, wtedy jego średnica może dochodzić nawet do 3-5 cm). Na północnym wschodzie i krańcach wschodnich nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych, ze względu na nisko położony poziom kondensacji oraz podwyższoną skrętność wiatru w dolnej troposferze- czytamy w komunikacie.

Kraków. Fatalny krajobraz miasta po burzy! Zalane ulice, poł...

Prognoza burz na noc 16/17.08.2021 (od godz. 20.00 do 08.00).

Jak podaje IMGW, w nocy największe zagrożenie burzami jest we wschodniej połowie kraju i na południu. Opady deszczu mogą sięgnąć 50 mm, a porywy wiatru nawet 100 km/h.

Burze we wschodniej połowie kraju będą kontynuacją dziennej konwekcji. W obszarze wtórnego niżu istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się mezoskalowego układu konwekcyjnego, który z południa kraju (Górny Śląsk, Małopolska) przez Mazowsze będzie się przemieszczać nad Podlasie i Mazury. W jego zasięgu opady deszczu mogą sięgnąć nawet 50 mm, a porywy wiatru nawet 90 km/h. Możliwe jest utworzenie się struktury burzowej, która będzie nieść ze sobą porywy wiatru do 100 km/h (głównie na południu kraju). Burzom towarzyszyć będzie grad, zwłaszcza w pierwszej części nocy. - informuje IMGW

Burze wystąpią także na północnym zachodzie, co będzie związane ze strefą wtórnego frontu atmosferycznego oraz obecnością górnego niżu. Tam jednak natężenie zjawisk będzie mniejsze, opady deszczu sięgną około 15 mm, a porywy wiatru 65-70 km/h - czytamy.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW - sierpień 2021

IMGW wydał ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami z gradem dla województw:

 • lubelskiego
 • podkarpackiego
 • małopolskiego

Ostrzeżenia 1. stopnia zostały wydane dla województw:

 • pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • mazowieckiego,
 • podlaskiego
 • kujawsko-pomorskiego,
 • łódzkiego,
 • wielkopolskiego,
 • świętokrzyskiego,
 • śląskiego,
 • opolskiego
 • dolnośląskiego

Szczegółowe, najbardziej aktualne komunikaty IMGW można znaleźć na stronie meteo.imgw.pl

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. Legenda:

Kolor czerwony (ostrzeżenie 3. stopnia): Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Kolor pomarańczowy (ostrzeżenie 2. stopnia): Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Kolor żółty (ostrzeżenie 1. stopnia): Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

Gdzie jest burza? Prognoza pogody TVN Meteo (od 31.07 do 2.08)

Źródło:
TVN

Gdzie jest teraz burza? Interaktywna mapa burzowa dla Polski

Sytuację burzową można śledzić na bieżąco w internecie dzięki interaktywnym mapom. Poniżej mapa burzowa dla Polski, mapa burzowa dla Warszawy i mapa burzowa dla Europy z serwisu windy.com Aktualizowany radar burzowy publikują także m.in. serwisy burze.dzis.net i lowcyburz.pl Śledzenie wyładowań na żywo w czasie rzeczywistym umożliwia serwis lightningmaps.org/blitzortung/

Radar burz online. Aktualna mapa wyładowań z ostatnich 2 godzin


Źródło: blitzortung.org/CC BY-SA 4.0

Gdzie jest burza w Polsce? Interaktywna mapa burzowa dla Polski

Gdzie jest teraz burza w Polsce? Interaktywna mapa burzowa dla Warszawy

Gdzie jest burza w Europie. Aktualna mapa wyładowań

Gdzie jest burza? Interaktywna mapa burz dla Europy

Mapa opadów z prognozą pogody

Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl