Sprzątanie w domu, ostatnie zakupy i przygotowywanie potraw na świąteczny stół. Przygotowania do Wielkiejnocy zwykle wyglądają podobnie. Inaczej jest w lubelskich parafiach, które co rok starają się zaskoczyć swoich wiernych nowymi instalacjami Grobu Pańskiego. Tak jest na przykład w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Autorem i pomysłodawcą instalacji jest Jarosław Figura, aktor i reżyser związany między innymi ze Sceną Plastyczną KUL. W jej konstruowaniu co roku pomaga Janusz Buchoski. Artystyczne kompozycje tworzą ponad 10 lat.
- W centralnej części instalacji w kościele pobrygidkowskim znajduje się rzeźba Chrystusa, leżąca na wysypisku z gwoździ. Za nią znajduje się krzyż z tysiąca pospawanych, zardzewiałych i często powykrzywianych gwoździ - opisują instalację.
Wrażenie dopełnia gra świateł. W pomieszczeniu panuje półmrok, cyklicznie rozświetlany czerwonym, zielonym i niebieskim światłem.
Wiele lubelskich kościołów urozmaica tradycyjne groby, które coraz częściej przypominają dzieła plastyczne. Dużo pracy w przygotowanie do świąt włożyli parafianie i duchowni z parafii św. Maksymiliana Kolbego.
- Grób nawiązuje do prawdziwej groty, która znajduje się w Jerozolimie. Ale jest zbudowany z pustaków, które są budulcem naszych, współczesnych grobów - tłumaczy ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii. Nad Grobem Pańskim góruje fragment Ewangelii św. Łukasza: „Nie ma go tu… zmartwychwstał”. Nad całością wznosi się obraz „Jezu ufam Tobie”. Życie i nadzieję symbolizują kwiaty wokół instalacji.
Zwyczaj budowania Grobów Pańskich pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wystawiona w Wielki Piątek monstrancja z Najświętszym Sakramentem, okryta przezroczystym welonem, ma przypominać czas, kiedy Jezus po zdjęciu z krzyża spoczywał w grobie.
Głównym zamiarem twórców Grobów Pańskich jest wprowadzenie wiernych w klimat modlitwy. Wielki Piątek jest jedynym dniem w Kościele katolickim, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej jest charakterystyczna liturgia. Duszpasterze zachęcają wiernych do całonocnej adoracji w lubelskich kościołach.
Próby oświetleniowe na placu Litewskim w Lublinie. Świetlne esy floresy i twarze (ZDJĘCIA, WIDEO)
Msza krzyżma. W archikatedrze lubelskiej modlili się księża z całej diecezji (ZDJĘCIA)
Wielki Tydzień w Lublinie: Kapłani obmyli nogi 12 osobom [ZDJĘCIA]
Prawosławni wierni rozpoczęli święta tradycyjną Jutrznią [ZDJĘCIA]
Wielkie malowanie pisanek w Chatce Żaka (ZDJĘCIA)
Nowy lokal przy deptaku w Lublinie. Uwarzą piwo (ZDJĘCIA)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!