Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 9,5% i wyniosło 6064,24 zł (brutto). Względem grudnia 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto obniżyło się o 8,7%, zakomunikował 18 lutego 2022 r. GUS.
Przypomnijmy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. w porównaniu z grudniem 2020 r. było wyższe o 11,2 proc. i wyniosło 6 644,39 złotych (brutto). Względem listopada 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 10,3 proc.
Wynagrodzenie grudniowe zazwyczaj rośnie skokowo i jest wyższe od wynagrodzeń z kolejnych miesięcy - mimo, iż GUS liczy je bez nagród z zysku. W grudniu bowiem zwyczajowo wypłacane są inne dodatkowe świadczenia.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 9,5% - i to jest bardziej miarodajny do porównań parametr.
Stabilna stopa bezrobocia
Jednocześnie GUS podał dziś, że w styczniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 2,3% i wyniosło 6459,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,5%.
Przypomnijmy, że zanotowana przez GUS stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc., czyli nie wzrosła w porównaniu z listopadem. W powiatowych urzędach pracy na koniec 2021 r. zarejestrowanych było prawie 900 tys. osób.
W grudniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z grudniem 2020 r. było wyższe o 0,5 proc. i wyniosło 6 361,6 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie (dynamika 100,0 proc.).
- Porównując analogiczne miesiące lat ubiegłych, już niewiele dzieli polski rynek pracy od grudnia 2019 roku, kiedy to bezrobotnych było 866,4 tys., a poziom bezrobocia wynosił 5,2 proc.. W ubiegłym roku miała miejsce rzadko występująca sytuacja, w której stopa bezrobocia utrzymuje się na tym samym poziomie na przełomie listopada grudnia. W poprzednich latach początek zimy wiązał się ze wzrostem liczby osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. Widać wyraźnie, że mimo kolejnych fali pandemii na rynku pracy występuje ciągle bardzo duże zapotrzebowanie na pracę. Pracodawcy są gotowi inwestować w kompetencje pracowników, aby przygotować ich do przyszłej pracy, ale również podnoszą płace, aby zapobiec rotacji - komentowała Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Ogłoszone dziś dane GUS mają ważne znacznie z punktu widzenia dwóch przepisów art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 i 2447), który określa limit dyspozycji wypłaty z ROR pieniędzy bliskim na wypadek śmierci oraz art. 119a ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728) - wysokość żołdu dla żołnierzy rezerwy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: limit dla dyspozycji na wypadek śmierci
Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci). Kwota wypłaty bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: świadczenie dla żołnierza rezerwy
Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do dwudziestu czterech godzin odbywających się w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.
Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do
odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
