Jak drogie jest menstruowanie?
Ile pieniędzy wyda menstruująca osoba w ciągu roku, pięciu lat, a nawet całego swojego życia? Teraz można to obliczyć z pomocą kalkulatora kosztów miesiączki. Według szacunków, nawet 20 proc. Polek nie ma wystarczających środków, by pozwolić sobie na zakup niezbędnych podczas miesiączki środków higieny osobistej.
- Każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów ludzi. Prawie 80 proc. z nich będzie postawionych przed wyborem - zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie
- alarmują twórczynie projektu.
Kalkulator kosztów miesiączki pozwala policzyć, ile pieniędzy wydaje się na produkty higieniczne w skali miesiąca, roku, dziesięciu lat, a nawet życia, z uwzględnieniem, czego używa konkretna osoba.
To jednak nie wszystkie koszty miesiączki, doliczyć trzeba również cenę leków przeciwbólowych, nowej bielizny, pościeli, a często dni, w których złe samopoczucie uniemożliwia pracę zarobkową. Kolejną kwestią jest stygmatyzacja miesiączki. Szacuje się, że ponad 41 proc. Polek unika tematu.
Po co powstał kalkulator kosztów miesiączki?
Celem autorek kalkulatora jest zwiększenie świadomości społecznej, na temat tego, czym jest i kogo dotyka ubóstwo menstruacyjne. Według statystyk przeciętna osoba menstruuje około 40 lat, w tym czasie wydaje nawet 6 tysięcy złotych, a często więcej.
Za powstanie kalkulatora odpowiada Dominika Miszewska - doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Julia Żuławińska - studentka biofizyki UJ oraz twórczynie inicjatywy Różowa Skrzyneczka.
Wyliczenia to jednak nie wszystko, inicjatywa ma zachęcić do dyskusji nad problemem ubóstwa menstruacyjnego, a także wpływu produktów higienicznych na środowisko naturalne.
Menstruacja a ekologia
Najbardziej popularne produkty higieniczne, czyli podpaski i tampony mają negatywny wpływ na środowisko, stąd też zachęty autorek kalkulatora do korzystania z kubeczków menstruacyjnych, wielorazowej bielizny miesiączkowej i wielorazowych podpasek. Ich ogromną zaletą jest koszt, który zwraca się już w skali kilku miesięcy. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na jednorazowy wydatek w wysokości kilkudziesięciu złotych.
Emerytura coraz później
