Iłża. Turniej Rycerski 2017. Pierwszy dzień walk i życia w średniowieczu

Antoni Sokołowski
Wojowie z dawnych lat opanowali w sobotę zamkowe wzgórze w Iłży.
Wojowie z dawnych lat opanowali w sobotę zamkowe wzgórze w Iłży. Jarosław Kwiatkowski
Wojowie z dawnych lat opanowali w sobotę zamkowe wzgórze w Iłży. Można było zobaczyć średniowieczną osadę, walki rycerzy i wojowników, średniowieczny targ niewolników i stragany pełne kolorowych towarów.

Najbarwniej wyglądała wioska zaprezentowana tak, jak to było kilkaset lat temu, a może i jeszcze dawniej. Członkowie bractw zjechali na zamek iłżecki już wcześniej. Tu rozłożyli namioty, naszykowali stroje, jedzenie i oręż, by przygotować się do walk. Wojom towarzyszyły kobiety, które szyły ubiory i namioty, gotowały posiłek na ogniskach, wyrabiały garnki z gliny, a także wykonywały ozdoby ze skór i koralików. W osadzie pojawili się też giermkowie, wydrwigrosze, rzemieślnicy i kupcy handlujący rozmaitymi dobrami, w tym skórzanymi butami, opończami i innymi średniowiecznymi drobiazgami.

– Lubię wskrzeszać piękne tradycje wieków średnich. A jeśli moje pasje chcą podziwiać inni, to zawsze mam satysfakcję – mówił jeden z rycerzy.

Przy kuźni Borzywoja – Mikołaja Makowskiego stanęli kręgiem widzowie, by podziwiać jego pracę kowalską.
- Lubię moja pasję, staram się poświęcić jej każdą chwilę. Moje noże wykuwane w kuźni podobają się wielu osobom – mówił Mikołaj, któremu niedawno Telewizja Polska poświęciła cały program.

W kolejnych scenach na Turnieju odbywały się prezentacje oddziałów zbrojnych, manewry wojsk zaciężnych, musztry bojowe, turniej łuczniczy, walki pieszych. Był też pokaz sokolników z grupy Vamcos z Czech, a jak zwykle ogromną atrakcję stanowiły konny turniej rycerski i turniej kopijniczy.

PROGRAM XX TURNIEJU RYCERSKIEGO NA ZAMKU W IŁŻY

12.00 - Przywitanie wojów i księcia Bolesława z publicznością. Zaproszenie na drugi dzień widowiska;
12.10 - walki o most, gdzie stanie pięciu wojów przeciwko pięciu;
13.00 - słowiańskie gry i zabawy z publiką;
14.30 – spektakl wędrownych kuglarzy;
15.00 – pokaz drużyny konnej księcia Bolesława;
16.10 – ćwiczenia szyków bitewnych oraz prezentacja uzbrojenia;
17.00 – obrzędy słowiańskie;
17.20 - targ niewolników;
18.00 – kręgi zdrady i honoru oraz pojedynki indywidualne honorowe wojów;
19.00- konkursy dla publiczności z nagrodami;
19.30 – Pokazy walk drużyny konnej;
20.00 – Pożegnanie.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sławek

Byłem z wnuczkiem Był bardzo zawiedziony podobnie jak ja. Po co publikować program turnieju i oszukiwać ludzi. Przy wyjściu wnuczek powiedział że powinni oddać pieniądze za bilety oraz koszty przyjazdu. Przyjechaliśmy z daleka. NIE POLECAM - powiedzcie innym NIE WARTO NAWET ZA DARMO !!!

K
Krzysztof

Nie polecam. 10 lat temu jak tu trafiłem wspominałem że to fajna impreza która urzekła mnie swoim ogromem. Teraz na małym skrawku miasto funduje nam oglądanie przede wszystkim stoisk handlarzy. Zmarnowany cały dzień i jazdy przez pół polski. Miasto myśli że robi biznes.

w
walenty

...było więcej ,,toytojek,, niż ...publiczności pytanie dla kogo to ...średniowiecze ;-) 

z
zaciekawiony

turniej zamknięty, że publiczności nie było?

Wróć na i.pl Portal i.pl