Jak napisać wniosek o umorzenie zaległego abonamentu RTV?

Małgorzata Stempinska
Masz dług abonamentowy, którego  nie jesteś w stanie spłacić? Podpowiadamy, kiedy można starać się o umorzenie albo rozłożenie na raty.Naciśnij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu -->
Masz dług abonamentowy, którego nie jesteś w stanie spłacić? Podpowiadamy, kiedy można starać się o umorzenie albo rozłożenie na raty.Naciśnij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu --> Janusz Wojtowicz
Masz dług abonamentowy, którego nie jesteś w stanie spłacić? Podpowiadamy, kiedy można starać się o umorzenie albo rozłożenie na raty.

Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, wyjaśnia: - Nie mamy uprawnień do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta.

Taką decyzję może podjąć wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami. Zatem o umorzenie zadłużenia abonent może zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Abonenci, którzy złożą prośbę o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości drogą elektroniczną zostaną poproszeni o przysłanie wniosku drogą pocztową.

Podajemy adres do korespondencji:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
Departament Budżetu i Finansów,
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9,
01-015 Warszawa
Email: mail: [email protected]

Co we wniosku o umorzenie długu?

Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko,
- adres abonenta,
- indywidualny numer identyfikacyjny,
- okres i kwotę zadłużenia oraz
- uzasadnienie niepłacenia abonamentu.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:
- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.)
- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.),
szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).

Wróć na i.pl Portal i.pl