Mrówki w ogrodzie
Obecność mrówek w ogrodzie to naturalne i zazwyczaj nieszkodliwe zjawisko. Mrówki są pożyteczne i dbają o nasz ekosystem. Pełnią wiele ważnych ról, na przykład:
- Pomagają pozbyć się niektórych szkodników
- Oczyszczają teren z resztek owadów
- Poprawiają strukturę ziemi
- Użyźniają podłoże
- Potrafią rozprzestrzenić nawet 30 tys. nasion
Najważniejszą i największą mrówką, dożywającą nawet 30 lat, jest królowa
Królowa potrafi złożyć nawet 300 jaj dziennie. Do tego cyklu potrzebny jest pokarm zawierający białko zwierzęce. Dlatego też mrówki, chętnie zjadają padlinę pełniąc przy tym funkcję sanitarną.
Problem z mrówkami w ogrodzie , nawet w domu!
Gdy mrówek mamy za dużo, potrafią one opanować bardzo duże obszary naszego ogródka. Zazwyczaj wtedy cierpią nasze rośliny, zarówno części naziemne jak i podziemne. Należy wspomnieć również o tym, że zdarza się, że mrówki potrafią naruszyć podsypkę pod brukowanymi nawierzchniami.
Czy mrówki gryzą?
Mrówki, które żyją w Polsce zazwyczaj nie są groźne dla człowieka. Czarne mrówki nazywane hurtnicami są diametralnie niegroźne i nie gryzą. Natomiast mrówki czerwone, czyli wścieklica zwyczajna potrafi być agresywna i dość często korzysta ze swojego żądła.
Jak pozbyć się mrówek?
Wiele osób zadaje sobie jedno pytanie - jak pozbyć się mrówek? Oczywiście jest wiele sposobów, aby to zrobić, a większość rzeczy znajdziemy w domowej kuchni. Sposoby te, sprawdzą się nie tylko w przydomowym ogródku, ale także w domu.