Na pytanie: jak się uczyć, by nauka przynosiła efekt, odpowiada a Ewa Bensz-Smagała, pedagog i trener technik pamięciowych i szybkiego czytania z firmy Lucky Mind.
Jak się uczyć PORADA 1
Skup swoją uwagę.
Nie przystępuj do nauki, jeśli w głowie nadal kłębią się różne myśli. Jeśli rozpoczniesz samodzielną naukę od razu po szkole - nie będzie ona efektywna. Wykonywanie zadań i przyswajanie informacji będzie wtedy jedynie pozorne. Dobrym sposobem na koncentrację uwagi są różnego rodzaju ćwiczenia angażujące prawą i lewą półkulę mózgu, np. rysowanie oburącz. Ta czynność wymaga pełnego skupienia i zaangażowania, możemy być pewni, że wtedy natłok myśli z całego dnia odejdzie na bok.
Jak się uczyć PORADA 2
Zorganizuj przestrzeń.
Zbuduj nawyk, że nie przystępujesz do pracy w bałaganie. Oczywiście nie popadaj w skrajności i nie myj okien za każdym razem, kiedy musisz się uczyć. Ale harmonia to punkt wyjścia do poczucia spokoju, który jest potrzebny w pracy umysłowej.
Jak się uczyć PORADA 3
Wybierz niewygodną pozycję.
Pamiętaj, że podczas nauki, kiedy siedzisz nieruchomo, musisz zadbać o odpowiedni przepływ krwi oraz układ ciała. To nie tylko kwestia wyprostowanych pleców i uniesionej głowy. Staraj się nie uczyć w łóżku lub miękkim fotelu - zbyt wygodna pozycja sprawia, że nasze ciało mimowolnie poddaje się relaksacji - a z tym wiąże się rozluźnienie i senność.
Jak się uczyć PORADA 4
Wsłuchaj się w dźwięki.
Żadna muzyka nie spowoduje, że w cudowny sposób nasza pamięć zgromadzi niesamowite ilości informacji. Nie mniej jednak odpowiednia muzyka - regularna, spokojna (najlepiej zapętlona i bez wokalu) spowoduje, #że zaczniemy skupiać uwagę na jednym zadaniu.
Jak się uczyć PORADA 5
Okiełznaj czas.
Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nie planuj nauki z góry na osiem godzin. Aby mózg uczył się skutecznie, potrzebuje krótkoterminowych, realnych celów. Musisz nauczyć się na egzamin? Podziel materiał na części, aby każda z nich stanowiła logiczną całość.
Jak się uczyć PORADA 6
Nie bądź maratończykiem.
Długie posiedzenia nie sprzyjają zdobywaniu wiedzy. O wiele skuteczniejsze są krótkie dystanse, podczas których skupisz swoją uwagę w stu procentach. Proponuję wypróbowanie metody Pomodoro - ustal krótkie odstępy pracy po 25 minut, po każdej z nich 5 minut przerwy. Wtedy chętniej przystąpimy do nauki. Po zapętleniu pełnych czterech cykli jest czas na dłuższą przerwę.
Jak się uczyć PORADA 7
Ćwicz koncentrację.
Bardzo pomocne w skupieniu uwagi jest żonglowanie. Pobudza do pracy obydwie półkule mózgowe, usprawnia przepływ bodźców i tworzy nowe połączenia neuronowe.
Jak się uczyć PORADA 8
Ustal priorytety.
Masz mnóstwo zadań i nie wiesz, od czego zacząć? Poukładaj je według hierarchii: ważne - pilne. Zacznij od zadań najpilniejszych, nawet jeśli są to drobnostki. Dzięki temu poczujesz, że robisz postępy i zobaczysz efekty swojej pracy. Przygotuj listę na kartce i sukcesywnie skreślaj to, co udało Ci się zrobić.
Jak się uczyć PORADA 9
Rysuj mapy.
Szczególnie polecam metodę notowania i uczenia się. Wykorzystując kolory, obrazy i metodę skojarzeń, w naturalny sposób przyswajasz wiedzę. Nasz mózg lubi obrazy - i przyswaja wiedzę poprzez skojarzenie z czymś, co już zna. Wtedy pojawiają się tzw. haki.
Jak się uczyć PORADA 10
Nagradzaj się za wysiłek.
Może to być dobra kawa, chwila relaksu przy książce, sport - ważne, aby ta czynność sprawiała nam przyjemność i nie była kojarzona z nauką.
*Rodzina i przyjaciele z GKS Katowice żegnają tragicznie zmarłego 19-latka WIDEO
*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Alarm bombowy w centrum Katowic EWAKUACJA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"