Wynagrodzenia w Europie
Eurostat, publikując swoje dane, stosuje specjalną jednostkę, która ma za zadanie zniwelować cenowe różnice w krajach europejskich. Dlatego właśnie stworzono ekwiwalentny dochód do dyspozycji - standardy siły nabywczej (PPS).
"Mediana ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji wyrażona w PPS uwzględnia rozkład dochodów oraz wielkość i skład gospodarstwa domowego. Jednostka PPS uwzględnia różnice w poziomie cen, zapewniając porównywalność między krajami" - czytamy w komunikacie Eurostatu.
Zgodnie z analizą wyników, Europejski Urząd Statystyczny poinformował, że mediana ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji w UE wyniosła w 2022 roku 18 706 (PPS) na jednego mieszkańca, co oznacza wzrost z 18 011 PPS w roku wcześniejszym.
Zdecydowanie najlepiej pod tym względem prezentują się kraje Europy Zachodniej i Północnej.
Na poziomie krajowym, najwyższą medianę odnotował Luksemburg, który osiągnął aż 33 214 PSS, czyli niemalże dwukrotnie wyższy niż europejska mediana. Dalej na podium znalazły się Holandia (25 437 PPS) oraz Austria (25 119).
Po przeciwległej stronie, czyli na szarym końcu, są z kolei państwa południa Europy. Najgorsza sytuacja odnotowana została w Bułgarii (mediana 9 671 PPS na osobę), ale niewiele lepiej jest na Słowacji (9 826 PPS). "Najgorsze" podium uzupełniła Rumunia z wynikiem 10 033 PPS.
Jak Polska wypada na tle Europy?
Jeśli chodzi o pozycję Polski w zestawieniu wynagrodzenia w Europie, nasz kraj znalazł się na 19. miejscu w zestawieniu z wynikiem 14 906 PPS.
Polacy minimalnie ustępowali Czechom, których wynik jest lepszy jedynie o nieco ponad 400 PPS, natomiast wyprzedzili Litwę (14 202), co oznacza, że Polska jest liderem w Europie Wschodniej.
Warty uwagi jest jednak wzrost, biorąc pod uwagę wynik z 2021 roku. Wtedy Polska osiągnęła 13 866 PPS, co daje wzrost na poziomie ponad 1000 PSS, czyli znacznie wyższy niż wzrost w całej Unii Europejskiej.
dś