Spis treści
Lato jeszcze we wrześniu? Gdzie będzie najcieplej?
Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tegoroczne lato potrwa długo i będzie wyjątkowo ciepłe. W sierpniu, a więc w trakcie wzmożonych żniw, średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie ukształtuje się powyżej normy. Podobnie we wrześniu.
W ostatnim wakacyjnym miesiącu najcieplej ma być w Poznaniu, średnia temperatura przewiduje od 18,4 do 19,6 stopni Celsjusza, najchłodniej będzie z kolei w Zakopanem – od 14,8 do 15,9 stopni Celsjusza. We wrześniu najwyższe temperatury mogą być we Wrocławiu, w Gdańsku i w Opolu. Dopiero październik przyniesie wskaźnik z temperaturą w normie i utrzyma się to również w listopadzie. Osoby, które zaplanowały więc urlop po wakacjach, mogą liczyć, że będzie to udany wypoczynek.
Prognozy opadów na najbliższe miesiące
Według modelu pogodowego określono również zakres sumy opadów na sierpień i kolejne jesienne miesiące. Większość regionów ma ustaloną normę, jedyne we wrześniu w Białymstoku, Olsztynie i Suwałkach suma opadów atmosferycznych może być powyżej normy.
SIERPIEŃ: Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
WRZESIEŃ: Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, na północnym wschodzie suma możliwa powyżej normy.
PAŹDZIERNIK: Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
LISTOPAD: Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Pogoda nie sprzyja rolnikom?
Rolnicy są zgodni - potrzeba deszczu i to natychmiast. W większości regionów trwają już żniwa, w sierpniu zaczynają się zbiory rzepaku, pszenicy i innych zbóż. Brak opadów może mocno wpłynąć na plony.
Według raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego, susza rolnicza pogłębiła się w 15 województwach i dotyczy wszystkich upraw. Największym zasięgiem obejmuje jednak zboża jare.
Źródła: IMGW, IUNG
