Jan Stradowski: Nie ma dowodów, że szczepienia osłabiają odporność [WYWIAD]

Anita Czupryn
Nie ma pewności, że mając dobre geny i stosując dobrą dietę, na pewno będziemy zdrowi
Nie ma pewności, że mając dobre geny i stosując dobrą dietę, na pewno będziemy zdrowi Piotr Warczak
Udostępnij:
W przypadku leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty ryzyko powikłań jest o wiele większe niż w wypadku szczepień. Stąd apele lekarzy, żeby tych leków nie nadużywać - mówi Jan Stradowski, dziennikarz naukowy.

Jan Stradowski jest dziennikarzem z zawodu i lekarzem medycyny z wykształcenia. Z zamiłowania biolog i przyrodnik. Obecnie pracuje w magazynie „Focus”, gdzie jest szefem działu nauki. Jest również autorem audycji „Człowiek 2.0“ w radiu TOK FM

***

Skąd wziął się pogląd, że szczepionki to zło?
Pojawił się już pod koniec XVIII wieku, gdy powstawały pierwsze szczepionki. Miało to miejsce, kiedy na świecie szalała czarna ospa i wiązało się ze stosowaniem wirusa podobnej choroby, na którą cierpiały krowy. Wielu osobom wydawało się to nienaturalne - używanie czegoś, co pochodzi od zwierzęcia, by pomagać ludziom. Owszem, można jeść wołowinę czy pić krowie mleko, ale wszczepiać do organizmu ludzkiego coś pobranego od tego zwierzęcia? Powstały nawet karykatury pokazujące ludzi zamieniających się w krowy pod wpływem szczepionek. Do dziś panuje przekonanie, że jeżeli coś wstrzykujemy do organizmu - zwłaszcza, jeśli nie jest to forma leczenia, tylko zapobiegania chorobie - to jest to coś nienaturalnego. Pogląd ten pojawia się nawet u niektórych lekarzy; uważają, że to zbyt daleko idąca ingerencja w organizm.

Jakie są prawne konsekwencje nieszczepienia dzieci?

No bo to nie jest naturalne.
Do pewnego stopnia oczywiście nie jest, ale też trzeba pamiętać, że większość dziedzin medycyny nie jest naturalna. To, co robimy w ramach ochrony zdrowia to coś, czego nasi przodkowie nie znali, bo znać nie mogli. Ludzie przez większą część swojego istnienia nie mieli do dyspozycji chirurgii ani farmakoterapii. Korzystali z niewielu substancji leczniczych występujących naturalnie, a i to najczęściej metodą prób i błędów, przy czym błędy często nie były zauważane. Szczepionki też są w tym ujęciu nienaturalne, ale budzą lęk także z tego powodu, że stosujemy je, by zapobiec chorobie - czyli u zdrowych osób - i na dodatek na wczesnym etapie życia człowieka, czyli najczęściej u dzieci. Stąd też bierze się lęk części rodziców, którzy uważają, że nie należy stosować takich zabiegów, skoro tak naprawdę nic złego się nie dzieje. Potem pojawiły się jeszcze hipotezy, że szczepienia mogą powodować groźne zaburzenia czy schorzenia.

Ponieważ szczepionki mają skutki uboczne, prawda?
Właściwie każda terapia, każdy lek czy interwencja medyczna, jaką możemy zastosować, ma jakieś skutki uboczne. Te skutki mogą być mniej lub bardziej nasilone, ale są nieuniknione. Nawet jeżeli udajemy terapię, jeśli podajemy pacjentowi placebo - substancję nieaktywną biologicznie - też pojawiają się skutki uboczne. Można powiedzieć, że placebo samo w sobie jest skutkiem ubocznym, bo podajemy substancję, która nie działa, a pacjent po jej podaniu czuje się lepiej. Ale część pacjentów po placebo ma skutki uboczne podobne do tych, jak po prawdziwych lekach: mogą się poczuć gorzej, mogą wystąpić u nich reakcje zbliżone do alergicznych. Pytanie brzmi - i to pytanie zawsze jest stawiane w medycynie - jak często zdarzają się skutki uboczne? Jak są poważne i czy równoważy się bilans potencjalnych korzyści i potencjalnych zagrożeń? Tym zajmuje się medycyna i statystyka medyczna od dziesięcioleci, po to są robione badania kliniczne, po to monitorowane skutki działania leku czy preparatu, który jest podawany ludziom, tak jak szczepionka - masowo - żeby zobaczyć, czy na pewno powinniśmy to robić. Czy to się na pewno opłaca, czy więcej mamy korzyści niż szkody, która czasem się pojawia. To trochę tak, jak z zapinaniem pasów w samochodzie. Część osób nie chce tego robić, bo twierdzi, że może zdarzyć się im taki wypadek, po którym pasy utrudnią im np. wydostanie się z pojazdu i doprowadzą do śmierci czy kalectwa. Wiadomo jednak, że takie wypadki są bardzo, bardzo rzadkie. Pasy o wiele częściej ratują życie i dlatego powinniśmy je zapinać.

Szczepionki drogie, elitarne, nie spełniają swojego zadania. Szczepienia powinny być masowe

Pana zdaniem w Polsce w sposób wystarczająco dokładny i rzetelny bada się skutki uboczne, jakie występują po szczepieniach?
Myślę, że nawet ci, którzy naukowo badają kwestie szczepień, mają świadomość tego, że system monitorowania skutków ubocznych mógłby być lepszy. Być może u nas nakłada się na to kondycja służby zdrowia, która jest przeciążona. Nawet w przypadku wizyt kontrolnych, które w przypadku dzieci trafiają się dość często, lekarze nie mają głowy do tego, żeby o pewne rzeczy zapytać. A mogliby, gdyby mieli więcej czasu, a mówiąc brutalnie - gdyby dostawali dodatkowe pieniądze na takie zadanie. Wtedy mogliby bardziej skupić się na małym pacjencie, wypytać rodziców albo przesyłać ankiety i sprawdzać, czy wystąpiły powikłania. Jest dużo możliwości w związku z nowoczesnymi technologiami. Myślę, że większość poważnych powikłań jest tak czy inaczej wyłapywana, bo osoby z takimi powikłaniami muszą trafić do lekarza. Pytanie, na ile da się to powiązać ze szczepieniami i na ile monitoruje się te mniej uciążliwe, ale też występujące powikłania, bo czasem po szczepieniu dziecko gorzej się czuje, czasem spuchnie mu ręka i to też są rzeczy, z którymi rodzice muszą się zmierzyć. Sami lekarze mówią, że można by to zrobić. Tylko kto wykaże tę inicjatywę, kto powie: „Zróbmy to, wydajmy na to pieniądze, bo to jest ważna sprawa”? W innych krajach monitoring jest ściślejszy niż u nas, statystyki są bardzo dokładne i pokazują, że szczepienia są bezpieczną metodą prewencyjną, ponieważ poważnych powikłań, jak na tak masowe stosowanie szczepionek, jest naprawdę niewiele. Gdyby niepokojące zjawiska, o których się czasami mówi, faktycznie występowały tak często, jak twierdzą przeciwnicy szczepień, to nie dałoby się tego ukryć, bo byłoby to bardzo widoczne w statystykach. Statystyki, jakimi dysponujemy w tej chwili, nie pokazują, żeby działania niepożądane po szczepieniach były częste. Pokazują za to, że szczepienia są o wiele lepsze niż np. leki dostępne bez recepty. Za mojej młodości dzieciom dawało się aspirynę. Potem okazało się, że tego leku nie wolno podawać osobom poniżej 12. roku życia, ponieważ stosunkowo często u dzieci występują poważne powikłania jeśli chodzi o pracę wątroby. Dziś na każdej stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym możemy kupić leki przeciwbólowe, które są przydatne, kiedy kogoś boli głowa, ząb, czy ma gorączkę. Ale trzeba pamiętać, że te leki nie są stuprocentowo bezpieczne i powodują powikłania. To ryzyko trzeba wkalkulować i zaakceptować. W przypadku leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty ryzyko powikłań jest o wiele większe niż w wypadku szczepień. Stąd apele lekarzy, żeby tych leków nie nadużywać. W przypadku szczepienia tej alternatywy nie mamy, jeśli nie chcemy doświadczyć tego, co działo się jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Kilkadziesiąt lat temu podawano ludziom szczepionkę polio, która zawierała pochodzący od małp wirus wywołujący raka. W Ameryce 30 mln ludzi zostało zainfekowanych tym wirusem. Ja też mogłam być nim zainfekowana, bo w Polsce te szczepionki były podawane do 1981. Są publikacje, z których wynika, że te szczepionki mogły powodować guzy mózgu, chłoniaka; mówi się nawet o tym, że takiego wirusa wykryto u Czesława Niemena, który zmarł na nowotwór układu chłonnego.
Tu są dwie kwestie. Jedna, to udowodnienie związku między wirusem a rakiem, co wcale nie jest takie oczywiste. A jeśli mamy do czynienia z 30 milionami osób, które tego wirusa dostały, to takie wnioski można próbować wyciągać.

Ale prawdą jest i to, że amerykańskie władze ukrywały na początku ten fakt, obawiając się wybuchu paniki.
To inna kwestia. Zawsze, kiedy pojawiają się takie podejrzenia, to władze mogą robić różne rzeczy; czasami robią rzeczy głupie. Ważne, by podkreślić coś innego. Szczepionki, podobnie jak inne leki, cały czas ewoluują, są ulepszane. W przypadku polio na początku mogły być tego typu wątpliwości i zagrożenia, co doprowadziło do tego, że szczepionki, które powstały później są o wiele bezpieczniejsze. Gdy pojawiło się podejrzenie, że związki rtęci stosowane kiedyś w szczepionkach jako konserwanty, mogą być szkodliwe, firmy farmaceutyczne zareagowały tworząc nowe preparaty nie zawierające rtęci. Nie chodziło o to, że one faktycznie wywoływały jakieś niepożądane skutki, bo dawki rtęci były bardzo, bardzo małe, ale o to, że firmy starają się minimalizować ryzyko. To ryzyko istnieje, ale jeśli podejrzewamy, że coś może być nie tak, jeżeli obywatele są zaniepokojeni, to wtedy obowiązkiem służby zdrowia, naukowców, firm farmaceutycznych jest zadbanie o to, by ten produkt był jak najbardziej bezpieczny. Tak się dzieje cały czas. Pamiętam, kiedy moje dzieci miały mieć pierwsze szczepienia: miały do wyboru szczepionki komórkowe, zawierające mikroby, ale była też opcja i one z niej skorzystały, ponieważ miały do tego wskazania, żeby podać im droższą szczepionkę, która tych komórek nie zawiera. O tych opcjach, które powodują, że szczepienie jest bezpieczniejsze, lekarz powinien rodzicom powiedzieć. Być może nie każdy lekarz to robi, być może o tym zapomina, być może prościej jest lekarzom powiedzieć, że jest tylko taka podstawowa szczepionka i taka musi być. A to jest błąd, bo dziś ludzie z łatwością przeczytają w internecie, że jest inaczej. Ważną kwestią jest tu zaufanie do lekarza. Na służbie zdrowia spoczywa wielka odpowiedzialność, a w Polsce wciąż brakuje porządnej edukacji zdrowotnej. Nawet to, by przed podaniem dziecku szczepionki znieczulić skórę - sprawa, wydawałoby się, banalna - jeszcze kilka lat temu w wielu przychodniach było uznawane za niepotrzebną fanaberię, bo przecież „poboli, poboli i przestanie”. Pacjent nie powinien być tylko obiektem, powinien być partnerem, dostać pełną informację o tym, co można zrobić, w jaki sposób i dlaczego. Jeśli będzie mógł współdecydować, to nie tylko będzie się z tym lepiej czuł, ale będzie też lepiej współpracował z lekarzem, gdyby się jakieś komplikacje pojawiły. Osobną kwestią jest to, co dzieje się z pacjentem, jeśli takie poszczepienne komplikacje się pojawiają.

Na Zachodzie, kiedy pojawiają się błędy medyczne, odchodzi się od bronienia lekarza za wszelką cenę, bo to się nie opłaca

A, no właśnie. Czy jest odpowiednio zaopiekowany, dostaje wsparcie, odszkodowanie?
W Polsce jest to bolesny temat, bo ogólnie mówiąc osobami niepełnosprawnymi nasze państwo zajmuje się niezbyt dobrze. Podobnie jest z osobami poszkodowanymi w wyniku błędów medycznych. Po części jest to wina służby zdrowia, po części niestety, jest to wina państwa, które tak ustawiło przepisy, że obywatel jest na słabszej pozycji, ma mniejsze możliwości działania. To się powinno ewidentnie zmienić, poszkodowany pacjent powinien mieć możliwość dochodzenia swoich praw, powinien zostać wysłuchany i dowiedzieć się, dlaczego doszło do powikłań. Na Zachodzie, kiedy pojawiają się błędy medyczne, odchodzi się od bronienia lekarza za wszelką cenę, bo to się na dłuższą metę nie opłaca.

Jeszcze parę lat temu, co ujawniły media, szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, podawane polskim niemowlętom, okazały się wadliwe. Nie wiemy, co dzieje się z dziećmi, które takie szczepionki dostały; czy np. dostały odszkodowania.
Generalnie odszkodowania powinny dostać te osoby, które doznały wskutek tego uszczerbku na zdrowiu. Pamiętajmy, że szczepionki, nawet te na polio, o których pani wspomniała wcześniej, nie tyle wywołują raka, co zwiększają ryzyko zachorowania. Nie jest tak, że każdy, kto dostał tę szczepionkę, zachorował lub zachoruje na raka. Jest zwiększone ryzyko, podobnie jak przy paleniu papierosów. Możemy je palić, bądź nie palić i to jest coś, na co mamy wpływ. Przy szczepionce tego wyboru nie mamy, ale zwiększone ryzyko zachorowania nie oznacza stuprocentowej pewności tego, że choroba wystąpi. Nawet nie ma pewności, czy ta choroba wystąpi niezależnie od tego, czy się przyjęło szczepionkę, bo mogą być inne czynniki, które na to wpływają. Jeżeli ktoś jest poszkodowany, powinno być to wyjaśnione i taka osoba powinna dostać np. odszkodowanie albo opiekę medyczną, aby mogła żyć możliwie jak najlepiej w danej sytuacji. Ale, powtórzę raz jeszcze, w Polsce wygląda to niezbyt dobrze i nie dotyczy to wyłącznie szczepionek. Dotyczy to praktycznie każdego przypadku, kiedy medycyna nie działa tak, jak zakładaliśmy, że działać powinna. To też jest coś, z czym zmagamy się od dziesięcioleci; jest poprawa, ale sytuacja nadal nie jest idealna i pewnie jeszcze długo nie będzie.
Z jednej strony władze nakładają na nas obowiązek, byśmy się szczepili, szczepili swoje dzieci, ale z drugiej strony nie wszyscy mają dostęp do najnowocześniejszych szczepionek, nie wszystkie się refunduje, nie ma obowiązkowych szczepień dla dziewczynek przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy. To niekonsekwencja, a nawet hipokryzja.
Służba zdrowia w Polsce jest źle skonstruowana i źle finansowana. Oczywiście, jesteśmy krajem mało zamożnym, w porównaniu z innymi krajami mamy mało pieniędzy na opiekę zdrowotną w ogóle. Po części więc dzieje się tak z biedy, ale byłoby na pewno lepiej, gdybyśmy mogli skuteczniej zarządzać tym, co mamy. Są dzieci, które potrzebują bardziej szczepionek lepszej jakości i one powinny mieć do nich łatwy dostęp. Chodzi o finansowanie publiczne, bo oczywiście rodzice są skłonni do wielu poświęceń, ale nowe szczepionki bywają bardzo drogie. Firmy farmaceutyczne czasami chcą na tym zarabiać więcej niż dotychczas. A żeby szczepionka była masowa, musi być tania. Kiedy kilka lat temu pojawiła się szczepionka na pneumokoki dla niemowląt, to cały cykl szczepień, które nie były refundowane, kosztował około tysiąca złotych. To duży wydatek dla rodzica, który niekoniecznie musi mieć przekonanie, że warto dziecko na to zaszczepić. Pytanie, czy może jest coś nie tak z całym tym przemysłem. Ale to jest wątek biznesowy; firmy farmaceutyczne twierdzą, że są firmami jak wszystkie inne i muszą zarabiać. Z drugiej strony do końca nie są takimi firmami, jak wszystkie inne. Ważne, aby władze negocjowały z nimi ceny tak, aby rzeczywiście był sens szczepionki stosować. Szczepionki drogie, elitarne, nie spełniają do końca swojego zadania. Szczepienia powinny być masowe, aby można było podać je jak największe liczbie ludzi. Po to, by choroba, którą chronią, nie była w stanie się rozprzestrzeniać albo, jeśli gdzieś się pojawi, nie była w stanie dotrzeć do tych osób, które z różnych przyczyn nie mogły otrzymać szczepienia, albo otrzymały, ale mają obniżoną odporność i mimo tego szczepienia nadal są podatne na zachorowanie. To są osoby przewlekle chore, starsze, małe dzieci. Jeżeli nie możemy stworzyć odporności zbiorowej, która powoduje, że mikroby nie są w stanie się rozprzestrzeniać, to niestety, narażamy te osoby na duże ryzyko. Niektóre szczepienia są przymusowe i w pewnym sensie my się na to godzimy. Prawo w państwach demokratycznych zmusza nas do różnych rzeczy dla naszego dobra i dla dobra ogółu. Zakładamy, że w państwie demokratycznym to prawo stanowione jest przez reprezentantów społeczeństwa, jest konsultowane i powinno być oparte na wiarygodnych przesłankach, np. wynikach badań. Ten przymus prawny, jaki stosuje się wobec obywatela powoduje, że będzie on szczęśliwszy i będzie lepiej żył, ale dotyczy to także współobywateli. Mamy całą masę przepisów, które mają za zadanie chronić i nas, i tych, którzy są obok. Każdego, kogo moglibyśmy przez własną nieostrożność skrzywdzić. Taka jest też idea szczepień. One są po to przymusowe, ponieważ zgodnie z obecną wiedzą medyczną jest to dla nas lepsze, niż gdybyśmy się nie szczepili. Oczywiście jest mnóstwo do poprawienia, ale bez pozytywnego oddolnego działania obywateli to nie nastąpi. Jeżeli będziemy się domagać szczepień bezpieczniejszych, lepiej monitorowanych, władze powinny tego posłuchać. Ale jeśli mówimy, że szczepienia są niedobre, groźne, nie chcemy ich w ogóle, to władza mówi, że ma prawo, ma badania i ją nie obchodzi, co mówi obywatel. Ewidentnie powinno być więcej dialogu, dobrej woli z obu stron. A tego, nie da się ukryć, brakuje.

Pani Iwona spod Gniewkowa nie zaszczepiła swojej córeczki. Właśnie ruszył jej proces w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej. Przed sądem protestują przeciwnicy obowiązkowego szczepienia dzieci.- Nie zgodziłam się na zaszczepienie Wandy po tym, co po szczepieniu przeszła moja pierwsza córka. Po prostu bałam się - tłumaczyła nam przed miesiącem pani Iwona. Opowiadała o skokach gorączki, omdleniach, drgawkach i bezdechach, które dopadały jej córkę. Sprawę do inowrocławskiego sądu skierował dyrektor gniewkowskiej przychodni. Zgłosił zawiadomienie o możliwości narażenia dziecka na utratę zdrowia lub życia. - Zrobiłem to w trosce o dobro dziecka - podkreślał dyrektor. Sprawy nie chciał komentować. - Poczekajmy na rozstrzygnięcie sądu - zachęcał. Stop NOP pod sądem W środę rozpoczął się proces w sprawie ograniczenia jej władzy rodzicielskiej. Pod inowrocławskim sądem zebrali się przeciwnicy obowiązkowego szczepienia dzieci, którzy protestują w obronie pani Iwony. - Zgromadziliśmy się tutaj, żeby zaprotestować przeciwko ingerencji w prawa i autonomię rodziny, która doświadczyła powikłań poszczepiennych u starszego dziecka. Matka nie chciała zgodzić się na zaszczepienie noworodka, gdyż była w trakcie antybiotykoterapii, była przeziębiona. Rodzina, która drżała o zdrowie swojego dziecka została ukarana za to skierowaniem ich do sądu rodzinnego - mówiła do zebranych Justyna Socha, wiceprezes stowarzyszania Stop NOP. Przypomniała, że w wielu krajach europejskich nie szczepi się noworodków. - Rodzice mają prawo odmówić tego szczepienia, mają prawo je odsunąć w czasie, mają prawo powiedzieć, że nie chcą go szczepić wcale. Nikt nie podważa ich rodzicielskiej decyzji. W naszym kraju panują pod tym względem zasady państwa totalitarnego - przekonywała. "To jest absolutny skandal"Pod sądem pojawiło się kilkadziesiąt osób z różnych stron Polski. Postanowili poświecić swój czas, aby wesprzeć panią Iwonę. - Oburza mnie sytuacja, w której wolność obywatelska, jaką jest wolność wyboru, jest łamana. Nadgorliwość lekarzy w przypadku tej sprawy spowodowała, że rodzice, którzy dbają o swoje dzieci mogą mieć ograniczone prawa rodzicielskie. Jest to sytuacja niespotykana w żadnym innym kraju - wyznaje Magdalena Waloch z Inowrocławia. Anna Kubik-Kasprzykowska przyjechała aż z Gdańska. - Jestem tu, ponieważ moje dziecko przeszło bardzo poważne powikłania poszczepienne w postaci deminizacji mózgu oraz dwuletnich infekcji pneumokokowych po szczepionkach. Do tej pory zmagamy się ze skutkami. Wiem, jak szkodliwe mogą być szczepionki - przekonuje. Pod sądem pojawił się również poseł Paweł Skutecki z Ruchu Kukiz'15. - To jest absolutny skandal, że komuś wpadło do głowy ograniczać prawa rodzicielskie ze względu na to, że rodzic ma obawy o zdrowie swojego dziecka. Jeśli teraz nie zareagujemy, to za chwilę sądy będą odbierały dzieci z zupełnie błahych powodów - mówi w rozmowie z "Pomorską". Zapewnia, że jako poseł dąży do tego, aby polskie prawo dostosować do standardów europejskich. - Tam szczepienia są zalecane, refundowane, ale nieobowiązkowe - podkreśla Skutecki. Swoboda w zakresie szczepień Po kilkugodzinnej rozprawie sąd podjął decyzję o odroczeniu rozprawy do 24 sierpnia. Pani Iwona po wyjściu z sali nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Jej adwokat mecenas Arkadiusz Tetela również omówił komentarza do tej konkretnej sprawy. Stwierdził jedynie, że są orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które mówią o tym, iż przymus szczepień jest niezgodny z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka. - Tymczasem u nas ciągle obowiązują obowiązkowe szczepienia. Rodzice, którzy spotykają się z powikłaniami, pozostają bez żadnego wsparcia. W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje swoboda w zakresie szczepień. Pytanie, jaki jest sens utrzymywania przymusu w Polsce - stwierdził i opuścił sąd.

Ruszył proces pani Iwony, która nie zaszczepiła dziecka. Pro...

Jak Pan patrzy na działania ruchu antyszczepionkowców, ludzi, którzy uważają, że szczepionki obniżają naturalną odporność człowieka, u kobiet zmniejszają płodność, albo, że u dzieci powodują autyzm?
Nie sądzę, by dało się tych ludzi, o których pani mówi, sprowadzić do jednego mianownika. Część z nich, to osoby, które doznały jakiejś szkody na zdrowiu albo miało to miejsce u kogoś im bliskiego. Jeśli miało to jakiś związek ze szczepionką czy inną interwencją medyczną, to jest zrozumiałe, że nie ufają służbie zdrowia, bo mogły zostać potraktowane nie w taki sposób, jakby tego oczekiwały. Być może część ludzi nie godzi się na to, działania niepożądane się pojawiają i oczekują stuprocentowego bezpieczeństwa, którego nikt nie jest w stanie im zagwarantować. Ale są i tacy, którzy bazują na opiniach z drugiej lub z trzeciej ręki, z internetu i to wpasowuje się w ich nieufność wobec korporacji, władzy, wobec całego współczesnego, skomplikowanego świata. Dla tych osób znacznie ważniejsza byłaby edukacja medyczna, ponieważ np. na to, żeby szczepionki miały związek z autyzmem nie ma żadnych naukowych dowodów. Mówię to jako ojciec trójki autystycznych dzieci; dużo czytałem na ten temat, dużo rozmawiałem z ekspertami. Oczywiście, można stawiać zarzuty, że badania naukowe są fałszowane, by ukryć prawdę, ale w ten sposób nie dojdziemy do żadnego sensownego wniosku. Na podstawie badań, jakie mamy wiadomo, że takiego związku nie da się wykazać. Autyzm jest skomplikowanym zaburzeniem, związanym z wieloma różnymi czynnikami, ale akurat nie ze szczepionkami. Nie ma też dowodów na to, że szczepienia osłabiają naturalną odporność. Odporność jest zjawiskiem złożonym. Sami naukowcy wciąż niezbyt dobrze je rozumieją i czeka ich jeszcze dużo badań, zanim będą mogli tą odpornością zarządzać skutecznie. Szczepionki są jedną z metod, jaką można w tym przypadku stosować. Ale my też tak naprawdę nie wiemy, dlaczego ktoś, kto wydaje się w pełni sił, w znakomitej kondycji, nagle ma załamanie odporności bądź łapie infekcję, która jest w stanie pozbawić go zdrowia i życia. Nie da się też do końca powiedzieć, że naturalna odporność jest lepsza od nienaturalnej. Możemy zrobić wiele, by naszą odporność poprawić na różne sposoby, poprzez dietę, wysiłek fizyczny, niektóre leki czy suplementy, ale też poprzez szczepionki, natomiast stuprocentowej gwarancji, że to wszystko zadziała - nie ma. Kiedy rozmawialiśmy wcześniej, powiedziała pani, że najsilniejsi, najzdrowsi przeżyją.

Powiedziałam w tym kontekście, że nie jestem przekonana, aby używanie chemii i tego, co dla człowieka nienaturalne, dawało mu odporność. Przeciwnie, uważam, że tą odporność zabija.
Wszystko, co pani zje lub wypije zawiera związki chemiczne. Większość tego, co pani je i pije nie jest naturalna, ponieważ powstała w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Część z tych rzeczy działa na odporność źle, część dobrze - czasami nawet lepiej, niż rzeczy naturalne. Wiemy to dzięki badaniom naukowym. Wiemy też, że naturalna odporność, choć tak pięknie brzmi, nie daje nam stuprocentowej gwarancji zdrowia. Nie mamy pewności, że mając dobre geny i stosując dobrą dietę na pewno będziemy zdrowi. Organizm jest zbyt złożony, zbyt nieprzewidywalny. Natomiast zakładanie, że jak ktoś ma umrzeć, to umrze, a jak ma zachorować, to zachoruje jest niezgodne z tym, co powinniśmy robić jako ludzkość. Powinniśmy dbać o słabszych, pomagać tym, którzy są chorzy i dać wszystkim jak największe szanse na to, by prowadzili życie szczęśliwe, zdrowe i spełnione. Powinniśmy robić to, co te szanse zwiększa. Czy zapinamy pasy w samochodzie, czy nie? Czy wyłączamy gaz pod garnkiem, wychodząc z domu, czy nie? To są decyzje, które musimy podejmować codziennie. Podobnym wyborem do pewnego stopnia jest to, czy podajemy szczepionkę, czy nie. Tyle, że to są decyzje, które w naszym imieniu podejmują władze publiczne. Powinniśmy je szanować, bo jeśli tego nie robimy, równie dobrze możemy kwestionować dowolne przepisy, które mają nam pomagać, a nam się nie podobają - kodeks drogowy, przepisy przeciwpożarowe itd. To niedobre podejście - mało konstruktywne i potencjalnie groźne, także z punktu widzenia społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sdf
W dniu 26.06.2017 o 12:04, meg napisał:

Rodzice powinni decydować o tym czy dziecko będzie szcepione i jesli maja jakiekolwiek obawy nie wolno zmuszac ich do zaszczepienia dziecka. Zbyt wiele jest przykładów powikłan po szcepieniach by to bagatelizować.

Nooo!! Mnie rodzice szczepili w młodości, a teraz wyłysiałem i mam problemy z prostatą! A wiesz, że wszystkie osoby, które choć raz piły wodę umarły?! Co takiego jest w tej wodzie, że powoduje tyle zgonów! I dlaczego nikt nic o tym nie mówi?! Pewnie lobby wodociągowe zapłaciło komu trzeba!

w
weg
W dniu 26.06.2017 o 12:04, meg napisał:

Rodzice powinni decydować o tym czy dziecko będzie szcepione i jesli maja jakiekolwiek obawy nie wolno zmuszac ich do zaszczepienia dziecka. Zbyt wiele jest przykładów powikłan po szcepieniach by to bagatelizować.

Oczywiście,że rodzice powinni decydować, czy zaszczepić dziecko. Ale też,ci sami rodzice powinni ponosić pełną odpowiedzialność za tę decyzję.

m
meg
Rodzice powinni decydować o tym czy dziecko będzie szcepione i jesli maja jakiekolwiek obawy nie wolno zmuszac ich do zaszczepienia dziecka. Zbyt wiele jest przykładów powikłan po szcepieniach by to bagatelizować.
G
Gość
Współczesny lekarz nie ma prawa myśleć samodzielnie -
musi stosować dogmatyczne procedury medyczne.
Jeśli się wyłamuje jest bezwzględnie tępiony.
Potulni mają zapewnioną korporacyjno-mafijną ochronę.
Państwo które rękami lekarzy traktuje przedmiotowo obywateli "dla ich dobra"
jest państwem faszystowskim i z demokracją nie ma nic wspólnego.
"żeby szczepionki miały związek z autyzmem nie ma żadnych naukowych dowodów.
Mówię to jako ojciec trójki autystycznych dzieci;"
Powyższa wypowiedź lekarza-dziennikarza wydaje się być "pierwszym naukowym dowodem",
że autyzm i jego skrajna forma Asperger jako ubytek komórek mózgowych
jest chorobą dziedziczną uwarunkowaną genem EN2 na chromosomie 7
oraz innymi genami na chromosomach 3, 4, 11
i ze szczepionkami nie ma nic wspólnego.
z
zdziwiony
W dniu 26.06.2017 o 07:05, Gość napisał:

gość ma 3 autystycznych dzieci...SZCZEPIĆ? TAK ! ALE MĄDRZE A NIE WG KALENDARZA I SKORO WSZYSCY ANTY MÓWIĄ GŁÓWNIE O MMR TO NIE WALIĆ INNYCH DO JEDNEGO WORA !!!

Autyzm jest stary jak ludzkość, stawianie tezy, ze ma jakiś związek ze szczepieniami nie wyjaśnia, dlaczego autyzm diagnozuje się u dzieci, które nigdy nie były szczepione. Ale straszenie rodziców autyzmem dzieci jest skuteczne. Wykazanie związku pomiędzy świnką czy różyczką w wieku dziecięcym a bezpłodnością w wieku dorosłym jest dużo trudniejsze i znacznie mniej nośne - do wyobraźni przemawia znacznie mniej.

Ponieważ nie ma sposobu na wykrycie możliwości wystąpienia autyzmu czy innego zespołu podobnie jak czynnika go powodującego, oskarżanie szczepienia p/odrze może być w jednakowym stopniu słuszne co błędne. Nikt jeszcze nie wykazał jednoznacznie - bo po prostu nie ma takich możliwości - że nie zaszczepienie nie spowoduje autyzmu czy innego zespołu.

Powikłania poszczepienne są zawsze - to normalna reakcja organizmu.

Najprościej jest oskarżyć lekarzy o fałszowanie danych czy ukrywanie przypadków NOP. Rodzice winy po swej stronie nigdy nie widzą. Zawsze winien jest ktoś - tak najłatwiej.

~Gość nie wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie "szczepić mądrze".

A może przeprowadzić eksperyment? Wyznaczyć kilka regionów, gdzie w jednym szczepienia będą nakazane, w innym - dobrowolne, w innym - zakazane. Po kilku latach porównać. Tylko - kto będzie wówczas odpowiedzialny za śmiertelne skutki? Przecież nie "antyszczepionkowcy"! I O taką odwagę ich nie podejrzewam.

G
Gość

gość ma 3 autystycznych dzieci...owszem nie ma dowodu na związek autyzmu ze szczepieniami, jedno jest pewne większość przypadków wystąpiła po podaniu szczepionki mmr

 

moi znajomi wszystkie problemy z dzieckiem mają po mmr, nikt im nie wmówi,że nie ma to związku ze szczepieniem

 

lekarze nie zgłaszają NOPów do sanepidu, fałszuje się statystyki, bagatelizuje zdanie rodziców a epidemią straszy jak kończa się terminy przydatności szczepionek

 

SZCZEPIĆ? TAK ! ALE MĄDRZE A NIE WG KALENDARZA I SKORO WSZYSCY ANTY MÓWIĄ GŁÓWNIE O MMR TO NIE WALIĆ INNYCH DO JEDNEGO WORA !!!

T
Trollo
Ile wziął od koncernów farmaceutycznych za te peany pochwalne szczepionek? Niech sobie wstrzyknie razem z min Radziwiłłem tyle metali ciężkich w stosunku do masy ciała ile dostaje dziecko do lat 3 w szczepionkach. Proszę!
j
jb
zaszczepił się przeciwko grypie i.... spotkał się w ciągu kilku dni...(Znany w Poznaniu!)
j
ja
Komuś tu się wszystko pomieszało w tym wywiadzie. Skutków uboczny praktycznie nie ma, bo jak twierdzi Pan Jan nikt w Polce nie prowadzi statystyk na ich temat ;) no po prostu żart. Pan widział kiedyś ulotkę szczepionki??
A zrównanie skutków ubocznych z placebo to nawet nie chce mi się komentować.
G
Gość
Nie ma dowodów bo są utajniane że szczepienia osłabiają odporność [WYWIAD]

Także nie mają dowodów imigranci co się starają o obywatelstwo UE

Czas pokazuje że determinacja nierządów wkroczyła w ostateczną
fazę ta determinacja jest medialną histerią nad swoim losem .

Szkocka Krata się zbliża ta wielokulturowa ...
G
Gość
Właściwie każda terapia, każdy lek czy interwencja medyczna, jaką możemy zastosować, ma jakieś skutki uboczne. Te skutki mogą być mniej lub bardziej nasilone, ale są nieuniknione. Nawet jeżeli udajemy terapię, jeśli podajemy pacjentowi placebo - substancję nieaktywną biologicznie - też pojawiają się skutki uboczne. Można powiedzieć, że placebo samo w sobie jest skutkiem ubocznym, bo podajemy substancję, która nie działa, a pacjent po jej podaniu czuje się lepiej.

Ale czy dziecko po porodzie 1 dobę po wam to powiedziało ??????
d
dochtor Morell
jest znawcą od morfiny...

Przepraszam zagalopować się każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej ???
t
to holkaust
bez jaj - to jacyś normalni ludzie nie moża ich osądzać co wytoczyli rodzicom proces

ci co pozwali rodziców to są porządni obywatele państwa III-PRL :)
z
zdziwiony

Wymarło już pokolenie tych, którzy tego doświadczyli i tylko w zapiskach i statystykach zachowała się rzeczywistość czasów jeszcze sprzed Wojny. Czasów, gdy umierało co trzecie dziecko a te, które przeżywały wcale nie były jakimiś okazami zdrowia czy siły.

Zastanawia tylko postawa lekarzy, którzy chyba powinni znać i stosować zasadę "Morbum evitare quam curare facilius est". Jakimi kategoriami oni rozumują? Czy uważają, że lekarz ma mieć tłumy pacjentów zaś szczepienia mu ich - w pewnym sensie - odbierają? Może o to chodzi: - przerażona matka przygna z chorym dzieckiem, całą "500+" w aptece zostawi a jakby dziecko dostało szczepionki, to jaki lekarz ma z tego interes? Tylko przy ew powikłaniach.

Co mają do powiedzenia lekarze powołujący się na osławioną "klauzulę sumienia". Ilu z nich popiera szczepienia dzieci a ilu jest przeciwnych?

g
gość
Jesteś głupi czy może przedstawicielem syndykatu zbrodni czyli Wielkiej Farmy
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl