Ten „cudowny lek na raka” może być groźny dla zdrowia i życia. Lekarz zabił nim swoich pacjentów. Nie stosuj w leczeniu nowotworów

Monika Góralska
Nie ma naukowych dowodów na to, że soda oczyszczona leczy raka.
Nie ma naukowych dowodów na to, że soda oczyszczona leczy raka. jcomp
Od dziesiątek lat ludzie poszukują skutecznego leku na raka. Wiele produktów zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, ale do tej pory nie znaleziono żadnego, który by był w stanie je wyleczyć. Jednak chorzy, szukając pomocy często trafiają na „cudowne terapie”. Jedną z nich jest używanie sody oczyszczonej jako leku na raka. – Stosowanie niesprawdzonych metod może być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjentów – ostrzega onkolog prof. Piotr Rutkowski.

Spis treści

Leczenie raka sodą oczyszczoną doprowadziło do śmierci pacjentów

Chorzy na raka poszukują różnych metod leczenia, a często sięgają także po te niekonwencjonalne, zwłaszcza wtedy, gdy chemioterapia czy leki na raka są nieskuteczne lub nadmiernie obciążające cały organizm. Wielu pseudospecjalistów czy influencerów przekonuje, że niektóre naturalne sposoby mogą skutecznie wyleczyć każdego raka. Jedną z takich teorii głoszoną przez byłego już lekarza z Włoch, dr. Tullia Simonciniego jest stosowanie sody oczyszczonej jako leku na raka.

Dr Simoncini oparł swoją teorię na tym, że raka wywołują grzyby Candida albicans, te same, które wywołują zakażenie drożdżakowe np. w jamie ustnej zwane pleśniawkami. W związku z tym twierdził on, że soda oczyszczona zwalcza grzybicę i tym samym raka.

Podawał on chorym na raka zastrzyki z sody oczyszczonej. Jednak po doprowadzeniu do śmierci dwóch pacjentów poddanych takiemu leczeniu został on pozbawiony praw do wykonywania zawodu i skazany na 5 lat więzienia za zabójstwo. Mimo braku poparcia środowiska medycznego i wiarygodnych dowodów naukowych jego teoria nadal ma swoich zwolenników.

– Leczenie nowotworów za pomocą sody oczyszczonej nie ma żadnego potwierdzenia naukowego. Jest nie tylko nieskuteczne, ale może być wręcz szkodliwe dla pacjentów. U pacjentów onkologicznych stosuje się specjalistyczne terapie, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia, prowadzone pod ścisłym nadzorem interdyscyplinarnego zespołu lekarzy, które obecnie jest bardzo skuteczne u większości chorych – ostrzega onkolog prof. dr hab. n. med.Piotr Rutkowski.

Soda oczyszczona jako „cudowny lek na raka”. Czy to działa?

Zwolennicy teorii leczenia raka sodą oczyszczoną uważają, że komórki rakowe rozwijają się w kwaśnym środowisku, a soda oczyszczona, będąc zasadową substancją, może to środowisko neutralizować. Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) to naturalna substancja, której używa się głównie do pieczenia, sprzątania czy pielęgnacji ciała. Ma ona działanie alkalizujące, co oznacza, że ​​zmniejsza kwasowość.

Faktem jest, że w tkankach otaczających niektóre guzy nowotworowe obserwuje się wyższy poziom kwasowości. Jest to jednak skutek metabolizmu komórek rakowych, które w warunkach niedotlenienia produkują kwas mlekowy. Natomiast organizm ludzki posiada złożone mechanizmy utrzymujące stabilne pH krwi, niezależnie od diety czy przyjmowanych substancji. Zmiana pH organizmu poprzez spożywanie sody nie wpłynie na to lokalne środowisko guza. Dodatkowo komórki rakowe mogą bez problemu namnażać się także w zdrowej tkance o prawidłowym pH.

Dotychczasowe badania nad wpływem sody oczyszczonej na raka były prowadzone głównie na komórkach nowotworowych in vitro lub na zwierzętach. Wyniki tych badań nie mogą być bezpośrednio przenoszone na ludzi. Nie przeprowadzono wiarygodnych badań klinicznych, które potwierdziłyby skuteczność sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów u ludzi.

– Na przestrzeni lat pojawiły się badania naukowe wskazujące na zastosowanie sody oczyszczonej w medycynie, ale tylko w określonych sytuacjach klinicznych, np. do leczenia kwasicy metabolicznej – ale nigdy jako lek na raka – mów dr Rutkowski.

Zagrożenia związane ze stosowaniem sody oczyszczonej w leczeniu raka

Wiara w nieskuteczne metody leczenia, takie jak soda oczyszczona, może prowadzić do opóźnienia podjęcia konwencjonalnego, udowodnionego naukowo leczenia, co może mieć poważne konsekwencje.

– Niestety bywa tak, że pacjenci stosujący alternatywne metody leczenia często rezygnują z terapii o udowodnionej skuteczności, co zmniejsza ich szanse na wyleczenie. Stosowanie niesprawdzonych metod może być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjentów, dlatego zawsze należy konsultować się z lekarzem i opierać wybór metody leczenia wyłącznie na rzetelnej wiedzy medycznej popartej wieloletnimi badaniami – podkreśla specjalista.

Niekontrolowane przyjmowanie sody oczyszczonej może być szkodliwe i prowadzić do problemów z sercem, wątrobą oraz do nadciśnienia tętniczego.

– Pacjenci chorujący na nowotwór muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne spożycie sody może prowadzić do niebezpiecznych zmian w równowadze kwasowo-zasadowej organizmu, a w efekcie powodować długotrwałe uszkodzenia układu pokarmowego i nerek – dodaje onkolog.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek niekonwencjonalnych metod leczenia, nawet w formie kuracji wspomagającej leczenie podstawowe, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który ustali, czy dany sposób jest dla ciebie odpowiedni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl