Spis treści
Popularny lek na serce zmniejsza ryzyko rozwoju śmiertelnego raka
Statyny to najczęściej stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowychleki obniżające poziom „złego” cholesterolu LDL. Naukowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich po przeprowadzeniu badań na ponad 1000 uczestnikach odkryli, że u osób przyjmujących lek ryzyko zgonu z powodu raka było o prawie dwie trzecie niższe niż u osób, które go nie przyjmowały.

– Nasze wyniki wskazują na silny związek między stosowaniem statyn a poprawą przeżywalności. Wyniki te nie pozwalają nam jednoznacznie stwierdzić, że statyny bezpośrednio poprawiają wyniki leczenia raka. Jednakże fakt, że związek ten pozostał silny nawet po uwzględnieniu wielu czynników, czyni go ważnym obszarem przyszłych badań – powiedział dr Ahmad Abuhelwa, adiunkt farmakoterapii na Uniwersytecie w Szardży i autor badania.
Statyny zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka i spowalniają postęp choroby
W badaniu naukowcy ocenili stosowanie statyn u pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL) lub chłoniakiem z małych limfocytów (SLL). Obie choroby uznawane są za ten sam nowotwór, ponieważ obie powodują nieprawidłowy rozwój białych krwinek (dokładnie limfocytów B), co upośledza zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Białaczka i chłoniak rzadko dają się całkowicie wyleczyć jednak ok. 80 proc. pacjentów przeżywa pięć lub więcej lat po zdiagnozowaniu choroby.
Badacze monitorowali 1467 pacjentów z rakiem krwi, których średni wiek wynosił 65 lat. Byli oni poddawani leczeniu przeciwnowotworowemu, a około jedna trzecia pacjentów w momencie rozpoczęcia leczenia przyjmowała statyny.
Po 5 latach obserwacji okazało się, że u osób przyjmujących statyny ryzyko zgonu z powodu raka było o 61 proc. niższe niż u osób, które ich nie przyjmowały. Dodatkowo u tych pacjentów ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny spadło o 38 proc., a ryzyko postępu choroby zmniejszyło się o 26 proc.
Chociaż wyniki dają wiele nadziei to jednak naukowcy podkreślają, że mają pewne ograniczenia takie jak fakt, że pacjenci biorący udział w badaniach przyjmowali statyny w różnych dawkach.
– Choć nasze wyniki są bardzo obiecujące, nie możemy zalecić rozpoczynania leczenia statynami w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL) ani chłoniaka z małych limfocytów (SLL) wyłącznie na podstawie wyników tego badania. Potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby ostatecznie ustalić, czy statyny mają bezpośredni korzystny wpływ na przeżywalność w przypadku raka – podkreślił dr Abuhelwa.