Cesarz Akihito abdykował. Dlaczego?
Japoński cesarz Akihito formalnie ogłosił we wtorek swoją abdykację i wygłosił ostatnie publiczne wystąpienie jako cesarz podczas historycznej ceremonii w Tokio. Jest pierwszym japońskim monarchą od ponad 200 lat, który abdykował - przypomina BBC News.
85-latek zdecydował się na taki krok po tym, jak stwierdził, że nie jest w stanie spełnić swojej roli ze względu na swój wiek i słabnące zdrowie.
Książę koronny Naruhito obejmie tron w środę, 1 maja 2019 r., rozpoczynając nową erę. Cesarz w Japonii nie ma władzy politycznej, pełni ważną rolę reprezentacyjną. W swoim ostatnim przemówieniu ustępujący cesarz Akihito powiedział, że „życzy Japonii i światu pokoju i dobrobytu”. „Jestem głęboko wdzięczny ludziom, którzy przyjęli mnie jako symbol i wspierali mnie” - powiedział.
„Wraz z małżonką cesarzową mam nadzieję, że z mojego serca era Reiwa będzie spokojna i owocna, a ja niniejszym modlę się o dobro i szczęście naszego kraju i ludzi na świecie”. Właśnie 1 kwietnia 2019 r. rząd Japonii ogłosił, że era panowania nowego cesarza została nazwana Reiwa.
Kim jest nowy cesarz Naruhito
Naruhito (ur. 23 lutego 1960 r. w Tokio) urodził się jako najstarszy syn księcia Akihito oraz księżnej Michiko. Jest magistrem historii. Pisał artykuły naukowe, jest także autorem książki: The Thames and I: A Memoir of Two Years at Oxford. Naruhito jest znany z działalności dobroczynnej.
W 1993 r. ożenił się z dyplomatką Masako Owadą, ma z nią jedną córkę – Aiko (ur. 2001). Narodziny dziewczynki były wielkim zawodem dla Japończyków oczekujących na urodziny chłopca, pierwszego w rodzinie cesarskiej od kilkudziesięciu lat. Wywołały one dyskusję na temat konieczności zmian w ustawodawstwie dopuszczających sukcesję w linii żeńskiej. Dywagacje i wątpliwości skończyły się w momencie narodzin (6 września 2006 r.) jego bratanka Hisahito.
Zgodnie ze zwyczajem, po śmierci cesarz Naruhito zostanie nazwany Reiwa, a jego ojciec otrzyma imię Heisei.
Poprzednim cesarzem, który abdykował, był rządzący Japonią w latach 1780-1817 Tomohito, po śmierci nazwany Kōkaku.
Cesarstwo Japonii sięga lat przed naszą erą. Pierwszym władcą kraju Kwitnącej Wiśni był Jimmu (w latach 660-585 p.n.e), przed śmiercią nazywany Kamuyamato Iwarehiko no Mikoto.
