Jedna deklaracja i pensja wyższa o 300 zł miesięcznie? Masz wybór. Sprawdź, czym jest PIT-2

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nie każdy może skorzystać z PIT-2, jednak lista uprawnionych znacząco wzrosła.
Nie każdy może skorzystać z PIT-2, jednak lista uprawnionych znacząco wzrosła. 123rf.com/rochu2008
Niższa zaliczka na podatek dochodowy to nawet kilkaset złotych więcej do wynagrodzenia co miesiąc. A wystarczy jedna deklaracja. Sprawdź, jak PIT-2 wpływa na wynagrodzenie pracownika? Kto może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek? Warto to wiedzieć i warto mądrze wybrać.

Spis treści

PIT-2 to wyższa pensja. Kto może skorzystać?

Pracownicze oświadczenia PIT-2 służy do obliczania wysokości comiesięcznych składek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Każdy etatowiec składa go raz przy podpisaniu umowy z nowym pracodawcą. Warto zrobić to jeszcze przed pierwszą wypłatą, jednak pracownik w każdym momencie roku może zmienić swoje oświadczenie. Czasami naprawdę warto to zrobić.

Jeszcze w 2022 roku z ulgi PIT-2 nie mogły skorzystać osoby, które nie pobierały emerytury i renty, nie otrzymały świadczeń z Funduszu Pracy i nie prowadziły działalności gospodarczej. Od ubiegłego roku to jednak się zmieniło. Kto może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek? Obecnie z ulg w ramach PIT-2 może skorzystać osoba osiągająca przychody z tytułu:

  • pracy na umowie o pracę
  • prowadzenia działalności gospodarczej
  • umów cywilno-prawnych: zlecenie i o dzieło
  • praktyk absolwenckich
  • emerytury i renty z zagranicy
  • praw majątkowych
  • najmu prywatnego

Oświadczenia PIT-2 nie mogą złożyć jedynie osoby, które nie uzyskały dochodów z tytułu pracy na wyżej wspomnianych umowach, a także osiągające przychody zwolnione z opodatkowania, np. z rent socjalnych, stypendiów czy świadczeń rodzinnych.

Zobacz także:Kto otrzyma największy zwrot podatku z PIT? Dla emerytów i zatrudnionych to nawet 3600 zł zwrotu

Jak PIT-2 wpływa na wynagrodzenie?

Zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek w rozliczeniach miesięcznych, która ma związek z kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie, spowoduje, że pracodawca zmniejszy kwotę podatku o 1/12 tej kwoty, a więc o 300 zł miesięcznie (30 000 zł x 12 proc. podatku / 12 mies.)

Dodatkowo zatrudnieni na kilku etatach mogą obecnie skorzystać ze zmniejszenia podatku u maksymalnie trzech pracodawców. Wówczas ulga zostanie podzielona:

  • 1 pracodawca: 300 zł ulgi
  • 2 pracodawców: 2 x 150 zł ulgi
  • 3 pracodawców: 3 x 100 zł ulgi

Kwota wolna od podatku rozliczona zostanie automatycznie w rocznym zeznaniu podatkowym, jednak dla części osób bardziej niż zwrot podatku przyda się wyższa pensja przez cały rok. W takich sytuacjach warto na nowo wypełnić oświadczenie PIT-2.

W oświadczeniu PIT-2 można zgłosić także inne ulgi: dla rodzin 4+, na powrót czy dla pracujących seniorów. Poprawności wypełnionych w oświadczeniu danych musi pilnować sam podatnik. Pracodawca nie ma możliwości weryfikowania jego poprawności.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedna deklaracja i pensja wyższa o 300 zł miesięcznie? Masz wybór. Sprawdź, czym jest PIT-2 - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl