Kary wystawione na łączną kwotę ponad 9 mln złotych
Jak informuje GIS, do tej pory do stacji sanitarno-epidemiologicznych w całej Polsce wpłynęło 10 tys. 705 wniosków od policji o zastosowanie kar za nieprzestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. Z czego wydano 1 tys. 821 decyzji administracyjnych, wymierzając kary na łączną kwotę 9 mln 242 tys. zł. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie wnioski zostały rozpatrzone, oraz w ilu przypadkach odstąpiono od wymierzenia kary.
Jan Bondar - rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego - wyjaśnia Onetowi:
Kary sanepidu mogą wynieść od pięciu do 30 tys. zł. Ale inspektorzy sanepidu mogą też odstąpić od wymierzenia kary. – Inspektor przed nałożeniem takiej kary prowadzi postępowanie i ustala stan faktyczny. Może odstąpić od wykonania kary i poprzestać na pouczeniu, np. jeżeli uzna, że waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa. Odstępuje również wtedy, gdy za to samo zachowanie został nałożony mandat karny
Odwołania od decyzji
Osoby, na które zostały nałożone kary administracyjne, mogą odwołać się od decyzji do stacji wojewódzkich. WSSE może uchylić taką decyzję albo podtrzymać. W przypadku podtrzymania osoba ukarana może odwołać się do sądu administracyjnego – tłumaczy Paweł Wróblewski. Dodaje również, że do czasu uprawomocnienia decyzji, kary nie powinny być ściągane. – W oparciu o specustawę nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności – wyjaśnia szef wrocławskiego sanepidu w rozmowie z Onetem.
Źródło: Onet.pl
