Kiedy dzieci wrócą do szkół? MEN: Nauczanie na odległość do końca roku szkolnego. Co z rekrutacją we wrześniu?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
MEN: Nauczanie na odległość do końca roku szkolnego
MEN: Nauczanie na odległość do końca roku szkolnego fot marek szawdyn/polska press
- Do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość - poinformował w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Szef resortu wyjaśnił również jak wyglądać będą wakacyjne wyjazdy uczniów.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że „fizycznie, w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami”. - Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku – mówił.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że uczniów przed końcem roku szkolnego czeka jeszcze kilka dni wolnych w związku z egzaminami maturalnymi i ośmioklasistów oraz Bożym Ciałem. - Co powoduje, że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach – stwierdził Piontkowski.

Minister przypomniał, że od marca uczniowie odbywają zajęcia w formie elektronicznej i dodał, że od 1 czerwca uruchomione zostały konsultacje dla wszystkich dzieci w szkołach.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że części zajęć nie można przeprowadzić bez zajęć praktycznych czy spotkań z wychowawcą – mówił polityk, zaznaczając, że wszystkie szkoły, które będą powoli otwierały się na uczniów, zostaną zaopatrzone w środki ochrony osobistej.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy szef MEN podkreślił, że testy na kronawirusa będą przeprowadzane u nauczycieli wtedy, gdy „Ministerstwo Zdrowia uzna, że istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia wychowawców oraz uczniów”.

Piontkowski wyjaśnił również, na razie nie wiadomo do końca jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół we wrześniu. - Na ten moment obserwujemy sytuację. Czekamy na dane z Ministerstwa Zdrowia. Na ten moment zakładamy, że we wrześniu będziemy mogli normalnie przyjąć dzieci w szkołach – mówił.

Wyjazdy wakacyjne

Szef MEN przypomniał również, że resort opublikował na swojej stronie informacje o tym, „jak wypoczynek w okresie epidemii powinien być zarządzany”. - Musi być on przede wszystkim bezpieczny. Mamy wytyczne, które powinny spełnić organizacje, które będą organizowały wyjazdy - powiedział Piontkowski.

Dodał, że w tym roku około 25 tysięcy dzieci będzie chciało wyjechać na kolonie i wyjazdy zorganizowane w kraju, jednak jest to mniej niż w latach ubiegłych. - To głównie spowodowane jest sytuacją epidemiczną. Mamy przeznaczone na to 28 milionów złotych dotacji z ministerstwa (…) To w pierwszej kolejności pieniądze dla dzieci z rodzin zastępczych i wielodzietnych - mówił minister.

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku

MEN opublikował wytyczne zawierające wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, w tym organizacji wyżywienia uczestników, bazy noclegowej czy wyposażenia w środki ochrony osobistej, itp.
W zalecaniach opisano procedurę postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem wśród uczestników, kadry i innych pracowników wypoczynku. W wytycznych znalazły się też zalecenia dla rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.

Jaka czytamy na stronie MEN wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m kw na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m kw na 1 osobę.

Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.

Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl