Na razie do Koalicji Polski Śląsk przystąpiły następujące organizacje z Katowic: Ruch Obywatelski „Polski Śląsk”, Henryk Sławik – Pamięć i Dzieło, Instytut Silesia i NZS 1980, z Opola: Akademia Patriotów, Biało-Czerwone Opole, a także Stowarzyszenie „Pochodnia” z Niemodlina i Fundacja SPON (Służba Parlamentowi Ojczyźnie Narodowi) z Warszawy. W sumie to kilkaset osób.
Trwają rozmowy z Oddziałem Górali Żywieckich Związku Podhalan oraz Towarzystwem Obrony Zachodnich Kresów Polski. Koalicja deklaruje bowiem otwartość na współpracę z wszystkimi, którzy na Śląsku myślą po polsku.
„Śląska tożsamość regionalna nie jest zaprzeczeniem polskiej tożsamości narodowej. Te dwa poziomy zakorzenienia wzajemnie się uzupełniają” – czytamy w deklaracji programowej.
– Chcemy być głosem tych, którzy nie przyjmują narracji narzuconej w publicznej przestrzeni i deklarują przywiązanie zarówno do śląskiej tradycji, jak i do polskiej – wyjaśnia Piotr Spyra, inicjator tego porozumienia.
Liderzy porozumienia, wśród nich także Jan Faska, wnuk powstańca śląskiego, komendanta obrony cywilnej Katowic, Janusz Buzek z bielskiego Stowarzyszenia Ewangelickiego, Zbigniewa Kopczyński z NZS 1980 i Aleksander Fiszer z Henryk Sławik – Pamięć i Dzieło nie ukrywają, że Koalicja Polski Śląsk jest odpowiedzią na powstanie Śląskiej Partii Regionalnej, wynoszącej śląskość ponad wszystko, partii Ślonzoki Razem, a także partii niemieckich Ślązaków.
Koalicja Polski Śląsk nie będzie miała formy prawnej, połączy ją umowa, bliżej nieokreślona, a na początku ma ją reprezentować rada sygnatariuszy. Piotr Spyra zapewnia, że Koalicja nie weźmie udziału w najbliższych wyborach samorządowych, ale na pewno zabierze głos w dyskusji o śląskiej tożsamości. Uaktywni się prawdopodobnie po wakacjach.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018