Sejm uzna język śląski za język regionalny? Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgodni: Ślązacy na to zasługują

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
W środę Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. O szczegółach portal i.pl rozmawiał z posłami Koalicji Obywatelskiej ze Śląska – Moniką Rosą i Wojciechem Królem.

Spis treści

Monika Rosa: Ślązacy na to zasługują

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa w rozmowie z i.pl zauważyła, że język śląski jest językiem regionalnym, którym niemal pół miliona obywateli codziennie się posługuje. – Jest językiem, który był pielęgnowany przez lata, pomimo niechęci władzy do języka śląskiego oraz naszej tożsamości. 580 tys. osób na Śląsku i w Polsce w ostatnim spisie powszechnym uznało, że jest narodowości śląskiej. Ślązacy po prostu zasługują na to, aby język śląski został w końcu uznany za język regionalny – oceniła.

Monika Rosa podkreśliła, że z przegłosowaniem ustawy nie będzie problemu zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, ponieważ pomysł popierają zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga oraz Lewica. – Pytanie, co zrobi pan prezydent? – oceniła.

Posłanka KO zwróciła uwagę, że to również realizacja obietnicy zawartej w programie KO „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. – Jednak przede wszystkim jest to pokazanie, jak zmienia się filozofia państwa, gdzie języki mniejsze, etnolekty, różnorodność, różne tożsamości, znajdują swoje miejsce w państwie polskim. Nasi obywatele po prostu na to zasługują – dodała.

Wojciech Król: Kaszubi mają swój język regionalny i nikt tego nie kwestionuje

Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król w rozmowie z i.pl wyjaśnił, że to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców województwa śląskiego, szczególnie tych, którzy w spisie powszechnym wpisali narodowość śląską. – To oczywiście się nie wyklucza – są Polakami i są Ślązakami. Myślę, że nie wszyscy może to rozumieją, ale Kaszubi mają swój język regionalny i nikt tego nie kwestionuje – zauważył poseł KO.

Wojciech Król zwrócił uwagę, że Śląsk jest różnorodny. – Śląsk ma swoją piękną historię. I należy uszanować tożsamość śląską – mówił.

Polityk przypomniał, że Koalicja Obywatelska obiecała coś, na co Ślązacy bardzo długo czekali, czyli to, że język śląski będzie uznany za język regionalny. – Będzie można się nim oficjalnie posługiwać w urzędach, czy chociażby w szkołach będą lekcje z języka regionalnego, co będzie pięknym kultywowaniem tradycji i przekazywaniem wartości, jakie Śląsk ma w sobie i które może przekazać następnym pokoleniom – tłumaczył.

„Spełnienie naszych śląskich marzeń”

Zdaniem posła język śląski jest językiem pięknym. – Oczywiście też na swoje różne odłamy, natomiast język śląski, będący językiem regionalnym, jest spełnieniem naszych śląskich marzeń – mówił.

Przypomniał, że jest to też spełnienie obietnicy wyborczej, którą Koalicja Obywatelska, obok Ministerstwa Przemysłu, deklarowała na Śląsku.

Pytany o to, czy w Sejmie znajdzie się większość, aby przegłosować projekt ustawy uznającej język śląski za język regionalny, Wojciech Król ocenił, że ma nadzieję, iż wszyscy koalicjanci poprą ten pomysł. – W trakcie debaty na sali, mogą pojawić się różne głosy, szczególnie ze strony Konfederacji. Zakładam jednak, że język śląski, jako język regionalny, poprze też większość posłów PiS – ocenił.

Co zakłada projekt ustawy?

Projekt zakłada przede wszystkim wpisanie śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Zgodnie z projektem oznaczałoby to m.in. przyznanie Ślązaczkom i Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości. W gminach, gdzie podczas spisu powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r., używanie języka śląskiego w kontaktach domowych zadeklarowało co najmniej 20 proc. mieszkańców, byłaby możliwość montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz ulic. Ponadto śląski mógłby stać się językiem pomocniczym w tamtejszych urzędach, a posługującym się nim pracownikom przysługiwałby dodatek do pensji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl