Dzięki nowym wprowadzonym środkom Komisja Europejska oraz inne agencje i organy UE będą mogły importować i nabywać towary i usługi bez VAT wtedy, gdy zakupione produkty są dystrybuowane w ramach reagowania kryzysowego w UE. Odbiorcami mogą być państwa członkowskie lub strony trzecie, takie jak krajowe organy lub instytucje (np. szpitale, krajowe organy ds. zdrowia lub reagowania kryzysowego).
Towary i usługi objęte proponowanym zwolnieniem z VAT m.in.:
- testy diagnostyczne i materiały do ich przeprowadzania oraz sprzęt laboratoryjny
- rękawice, respiratory, maski, fartuchy, produkty i sprzęt do dezynfekcji
- namioty, łóżka polowe, odzież i żywność
- sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy, worki z piaskiem, kamizelki ratunkowe i łodzie pneumatyczne
- środki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyki, odtrutki na wypadek zatrucia chemicznego, preparaty niwelujące skutki napromieniowania, antytoksyny, tabletki z jodem
- preparaty krwiopochodne lub przeciwciała
- urządzenia do pomiaru promieniowania
- tworzenie i produkcja niezbędnych produktów oraz zarządzanie dostawami tych produktów, działania w zakresie badań naukowych i innowacji, gromadzenie zapasów strategicznych produktów; zezwolenia na produkty lecznicze, obiekty kwarantanny, badania kliniczne, dezynfekcja pomieszczeń itp.
Co dalej z propozycją? Nowela dyrektywy VAT zostanie przedłożona Parlamentowi Europejskiemu do zaopiniowania i Radzie UE do przyjęcia.
Państwa członkowskie muszą przyjąć i opublikować przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania tej dyrektywy do 30 kwietnia 2021 r. Państwa członkowskie zobowiązane są stosować te przepisy od dnia 1 stycznia 2021 r.
