Koncert „Kolędy na inny czas” w kościele pw. Chrystysa Króla w Gdańsku. Na scenie wystąpiła m.in. Katarzyna Cerekwicka | ZDJĘCIA

Daniel Nawrocki
Koncert kolęd "Na Inny Czas"
Koncert kolęd "Na Inny Czas" Mikołaj Bujak/IPN
Bywały Święta Bożego Narodzenia, gdy gwiazda na niebie nie świeciła jasno; w historii zapisały się liczne wigilie, gdy na stole leżała tylko kromka chleba. I choć pojawiała się pokusa odłożenia kolęd na inny czas, Polacy potrafili zaufać, że Nowonarodzony przyniesie pokój i ukojenie.

Gdański koncert kolęd "Na Inny Czas"

Podczas koncertu kolędowego 13 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku artyści zaśpiewali popularne polskie kolędy, ale również te zapomniane, w których wybrzmiewają nuty niepokoju, bo słowa pisane były w obozach, na obczyźnie lub przy wtórze strzałów.

Instytut Pamięci Narodowej pragnął ożywić pamięć o tych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny i którym przyszło spędzać święta w samotności lub niewoli. By przybliżyć słuchaczom historie wigilijne z czasów wojny, lektorzy – Małgorzata i Jakub Kornaccy – przeczytali wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Większość utworów pochodzi z płyty kolędowej „Na Inny Czas”, którą Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej wydało i udostępniło na kanale IPNtv w połowie grudnia 2022 r. Autorem aranżacji i kompozycji jest młody gdański kompozytor Krzysztof Falkowski.

Artystów i gości powitał Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Po nim głos zabrał gospodarz - proboszcz parafii ks. Bartłomiej Stark oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki.

- Kościół w którym się znajdujemy powstał dzięki trudowy polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańkku, dzięki bł. Franciszkowi Rogaczewskiemu - mówił proboszcz ks. Bartłomiej Stark. - Kilka dni temu obchodziliśmy 83. rocznice jego męczeńskiej śmierci. Ten koncert jest również organizowany w ramach naszych obchodów - dodał proboszcz. - Serdecznie zapraszam do wysłuchania dzisiejszego koncertu, który zaprezentuje nam nie tylko znane kolędy, które śpiewamy w świątyniach i przy wigilijnym, stole w domach. W repertuarze, który usłyszymy znajdą się nieznane szerzej kolędy, poruszające, bo powstały w czasie innym, często bardzo trudnym – zapraszał gospodarz.

- Polacy przetrwali i drugą wojnę światową czy czasy rosyjskiego kolonializmu po roku 1945. Przetrwali dzięki miłości do Polski, ale także dzięki naszej kulturze m.in. kolędy, które dzisiaj będziemy mogli usłyszeć - mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Chciałbym, żebyśmy wszyscy poczuli dziś wielką radość z tego, że w wolnej, niepodległej, demokratycznej i suwerennej Rzeczypospolitej kolędy możemy śpiewać przy rodzinnym stole i w gronie przyjaciół – dodał.

Na scenie wystąpili i zaśpiewali: Katarzyna Cerekwicka, Karolina Niebrzegowska, Łukasz Reks i Łukasz Zagrobelny. Towarzyszył im kwartet wokalny w składzie: Aleksandra Pilarska, Joanna Ślesicka, Mateusz Warkusz, Rafał Brzeziński. Muzycznie wspierali śpiewające gwiazdy: Chór Mieszany Cantores Veiherovienses i sekcja rytmiczna,w składzie: pianino - Jacek Piskorz, gitara basowa/kontrabas - Michał Kapczuk, instrumenty perkusyjne - Patryk Zakrzewski, duduk - Wojciech Lubertowicz. Orkiestra wystąpiła pod dyrekcją Tomasza Chyły.

ZOBACZ TEŻ: Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w liczbach. Ponad 700 tysięcy odwiedzających, dwa razy większa przestrzeń

Kolędy można przesłuchać na kanale IPNtv. Na nim również będzie retransmisja koncertu.

DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl