Podjęta już decyzja poprzedzona została analizami. Taki model pracy funkcjonariuszy obowiązywał będzie co najmniej w okresie jesienno-zimowym.
- Widzimy wyraźnie, że w ciągu dnia brakuje nam patroli na ulicach - wyjaśnia Andrzej Bień. - Z kolei w nocy zgłoszeń jest zdecydowanie mniej. Najczęściej też, niestety, musimy wtedy realizować zaległe interwencje, zgłoszone w ciągu dnia, które nie zostały podjęte w czasie pracy patroli dziennych. Uznałem, że w okresie jesienno-zimowym, gdy interwencji nocnych jest jeszcze mniej, niż w sezonie wakacyjnym, zrezygnujemy z nocnych patroli. Będziemy dzięki temu większymi siłami realizowali działania w dzień, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Zgłoszeń nocnych jest bardzo niewiele. Wydaje się nielogiczne i niezasadne, abyśmy cały jeden patrol poświęcali na służbę nocną.
Koniec z nocnymi patrolami Straży Miejskiej w Gdyni
Na skutek tej decyzji zmieniony zostanie także system pracy mundurowych w dzień.
- Patrole spotkać będzie można na mieście od godz. 6 do godz. 22 - mówi komendant Andrzej Bień. - Do tej pory praca dzienna trwała od godz. 7 do godz. 19.
Początkowo taki system pracy obowiązywać ma do 31 marca.
- Następnie ocenimy sytuację - deklaruje Andrzej Bień. - Jeśli będziemy dysponowali odpowiednią liczbą ludzi, to w czasie wakacji i w sezonie letnim, wrócimy do patroli nocnych. Decyzja podjęta zostanie jednak po kolejnej analizie, już wiosną.
Jak podkreśla komendant Andrzej Bień, straż boryka się obecnie z problemem dziesięciu wakatów. W formacji pracuje 114 osób. Od 1 października zatrudniony zostanie kolejny strażnik.
- Są jednak także osoby, które już złożyły wypowiedzenia - mówi Andrzej Bień. - Niestety, dopóki nie uzupełnimy stanu osobowego, to będziemy borykali się z tego typu problemami. Warto wiedzieć, że wykonujemy nie tylko pracę podczas patroli, ale rozpatrujemy także bardzo wiele zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących szczególnie zdjęć nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Jest to plaga, z którą musimy walczyć. W tej chwili prowadzimy ponad dwa tysiące spraw, zgłoszonych nam m.in. drogą mailową.
Taka reorganizacja nie oznacza jednak, że Straż Miejska w Gdyni całkowicie rezygnuje w okresie jesienno-zimowym z pracy w nocy. Nadal całodobowo odbywała będzie się służba dyżurna, w tym obsługa numeru alarmowego 986. Podobnie rzecz ma się z funkcjonariuszami, obsługującymi miejski monitoring. Jednak w przypadku pilnych zgłoszeń pod numer 986, jak bójki, akty dewastacji, zakłócenia porządku, sprawy przekazywane będą policji.
W związku z brakiem możliwości wykonywania nocnych patroli, strażnicy miejscy tymczasowo, najpóźniej do godz. 22, zdejmowali będą także blokady z kół nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Andrzej Bień zapewnia jednak, że nie oznacza to, iż piraci drogowi, zastawiający chodniki, niszczący zieleń i utrudniający życie innym użytkownikom dróg, pozostaną bezkarni. Nadal będą na nich nakładane mandaty karne.
- Trudno sobie wyobrazić, abyśmy zakładając komuś blokadę na koło i nie zapewniając możliwości jej zdjęcia, mogli ją zostawić - mówi komendant Straży Miejskiej w Gdyni. - Musimy zachowywać się racjonalnie. Taka osoba nie może czekać do rana na możliwość odblokowania samochodu. Nie oznacza to jednak, że ktoś uniknie konsekwencji. Zdjęcie blokady to jedno, ale taka osoba i tak dostanie od nas wezwanie do rozliczenia się z wykroczenia, które popełniła i będzie karana.
CZYTAJ TAKŻE:
Straż Miejska w Gdyni ostrzega przed dzikiami. Mogą być agresywne i niebezpieczne
