Koniec ze zbieraniem „charytatywnych nakrętek”? Będą przytwierdzone na stałe do opakowań

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Przyczepiona lub najlepiej pozostawiona na butelce nakrętka, która razem ze zgniecioną butelką trafia do recyklingu, zostanie w pełni przetworzona – wyjaśnia ekspert.
– Przyczepiona lub najlepiej pozostawiona na butelce nakrętka, która razem ze zgniecioną butelką trafia do recyklingu, zostanie w pełni przetworzona – wyjaśnia ekspert. 123RF
Akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności, wkrótce odejdą do lamusa – alarmuje Prawo.pl. Wszystko za sprawą dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics). Jak podaje portal, od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju.

Spis treści

Plastik jest jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najtańszych w wytwarzaniu tworzyw. Niestety, produkowanie go na masową skalę sprawia, że świat zalewają odpady, z którymi nie zawsze wiadomo, co zrobić. Tworzywa sztuczne rozkładają się bowiem kilkaset lat.

Dyrektywa SUP. Firmy już się przygotowują

Jak poinformował serwis Prawo.pl, wszystko to za sprawą unijnej dyrektywy SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.

Jednocześnie portal podaje, że część firm, również tych w Polsce, już stosuje przepisy tej dyrektywy. Zmiany te tłumaczą względami środowiskowymi.

– Dzięki nim można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która mogłaby przedostać się do środowiska – podaje serwis, cytując na stronie wpis jednego z producentów napojów.

Koniec ze zbieraniem „charytatywnych nakrętek”?

Według wspomnianego przez portal Szymona Dziak-Czekana, ze stowarzyszenia Polski Recykling, zbieranie nakrętek było po pierwsze nauką selektywnej zbiórki u źródła, a po drugie fundacje mogły na tym nieco zarobić. – Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens – tłumaczy, cytowany przez serwis. – Każda linia do recyklingu butelek PET jest przygotowana do recyklingu butelek z nakrętkami – dodaje.

Podobnego zdania jest Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, który o zbiórkach charytatywnych mówi, że „dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego”.

– Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki – wyjaśnia, cytowany przez portal. – Przyczepiona lub najlepiej pozostawiona na butelce nakrętka, która razem ze zgniecioną butelką (żeby nie wozić powietrza) trafia do recyklingu, zostanie w pełni przetworzona – argumentuje.

Ponadto dodaje, że „przy opakowaniach PET technologicznie ich rozdzielenie jest proste”. – Tworzywo siekane jest na kawałki i wrzucane do wody. PET tonie, a tworzywo, z którego jest nakrętka, wypływa na wierzch. I zarówno nakrętka jak i butelka trafiają do recyklingu – wyjaśnia cytowany.

Mniej plastikowych jednorazówek w Polsce

Pod koniec kwietnia br. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej. Głównym celem wprowadzonej nowelizacji jest wdrożenie unijnych wytycznych dotyczących wykorzystywania jednorazowego plastiku, a także wycofania ze sprzedaży niektórych produktów z tworzyw sztucznych.

Nowelizacja zakłada również wdrożenie opłaty w wysokości maksymalnie 1 zł za produkty jednorazowe wydawane klientom. Chodzi głównie o opakowania, w których są napoje i żywność.

Sprawdź, w co inwestować. Oto alternatywy, o których mogłeś nie mieć pojęcia

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafi Iks
5 maja, 13:24, gosc:

A kiedy będzie można odsprzedać pustą butelkę ?

Nigdy. Jeszcze prdocurnci będą płacili za takie, tj klienci.

g
gosc
A kiedy będzie można odsprzedać pustą butelkę ?
Wróć na i.pl Portal i.pl