Konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec. Donald Tusk i Olaf Scholz zabrali głos. Co z reparacjami?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się we wtorek w Warszawie. To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku. Wśród tematów dominowały kwestie bezpieczeństwa oraz dwustronnej współpracy. Podczas konferencji prasowej padły także słowa na temat reparacji i niemieckiego zadośćuczynienia za II wojnę światową.

Spis treści

Po godzinie 11:30 premier Polski Donald Tusk oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz wystąpili na konferencji prasowej.

Konferencja prasowa Donalda Tuska i Olafa Scholza

Szef polskiego rzędu podkreślił, że wspólną intencją było nadanie nowego impetu i nowych impulsów do współpracy polsko-niemieckiej.

Premier podkreślił, że dla niego priorytetem jest bezpieczeństwo.

– Cała Europa, w tym Niemcy, ale Polska szczególnie narażona jest na pewne ryzyka wynikające z geografii i faktu, że mamy granice z Rosją, Białorusią i walczącą Ukrainą. I to stwarza poważne i niespotykane wcześniej problemy dla państwa polskiego – powiedział premier.

Bezpieczeństwo priorytetem współpracy polsko-niemieckiej

Dodał, że Polska ma też zwiększone zagrożenie aktami dywersji i sabotażu wewnątrz kraju.

– Szeroko pojęte bezpieczeństwo, współpraca militarna, a także współpraca dot. nielegalnej migracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej zewnętrznej granicy UE to są tematy, na których mi szczególnie zależy – przekazał premier.

Szef polskiego rządu zapowiedział dalszą współpracę na rzecz ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej, a także europejskiej tarczy powietrznej, określanej jako Żelazna Kopuła.

– Nasz projekt zwany Tarczą Wschód wspólnie z projektem państw bałtyckich jest projektem infrastrukturalnym, który ma wzmocnić bezpieczeństwo granicy europejskiej. I nie ma żadnych wątpliwości, że w interesie także państwa niemieckiego jest, żeby ta granica była strzeżona w sposób bardzo efektywny i żeby Polska, Niemcy, Europa były bezpieczne także w przypadku agresji od strony granicy wschodniej – powiedział Tusk.

– Nie mamy wątpliwości i tutaj też z dużą satysfakcją tę deklarację usłyszałem, że Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz bilateralnych rozwiązań, ale też na rzecz Europejskiej Tarczy Powietrznej. Co to znaczy w szczegółach, o tym będziemy rozmawiać, nad tym będziemy pracować – przekazał premier.

Relacje polsko-niemieckie

Tusk mówił też o relacjach między naszymi krajami, które – jak zaznaczył – historycznie „przechodziły różne fazy”.

– Wydaje się, że obaj jesteśmy we właściwym miejscu, dbając o to, by te relacje znowu były relacjami nacechowanymi wzajemnym zaufaniem, cierpliwością kiedy trzeba i jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej w tych bardzo trudnych czasach – powiedział szef rządu.

Tusk podkreślił, że także inne państwa, w tym Ukraina, czekają na taki komunikat.

– Wszyscy patrzą na nasze relacje z dużą nadzieją, bo mogą one otworzyć wiele różnych ciekawych możliwości dla całej Europy, Ukrainy, Niemiec i przede wszystkim z mojego punktu widzenia dla Polski – dodał.

Co z reparacjami?

Kanclerz Niemiec podkreślił, że stanowisko rządu federalnego w sprawie reparacji wojennych nie uległo zmianie.

– Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – zadeklarował Scholz.

Podkreślił, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności.

– Dlatego rząd Niemiec stoi w bliskim kontakcie z rządem Polski. Pracujemy wspólnie nad tym, aby uzyskać poprawę w tym kontekście – zapewnił Scholz.

– Proponujemy działania, to są nasze inicjatywy. Na przykład wsparcie osób starszych, ocalałych jest dla nas bardzo ważne i w tej dziedzinie będziemy działać – zadeklarował kanclerz Niemiec.

Kanclerz zapowiada wsparcie dla osób ocalałych z okupacji

Scholz przypomniał, że w tym roku wypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego i 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.

– My – Niemcy – podczas II wojny światowej przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia, jesteśmy świadomi swojej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar niemieckiej okupacji – zapewnił.

– Dlatego Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – podkreślił.

Kanclerz Niemiec poinformował, że „w tym celu gabinet federalny podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II WŚ i nazistowskiej okupacji”. Jak zapowiedział, „Dom Polsko-Niemiecki”, będzie „widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu oraz przestrogą na przyszłość”.

Ponadto Scholz podkreślił, że bezpieczeństwo Niemiec i Polski są nierozłącznie ze sobą powiązane.

– Bezpieczeństwo Polski to także bezpieczeństwo Niemiec – tym się kierujemy jako sąsiedzi, sojusznicy w ramach NATO oraz partnerzy w UE – oświadczył.

Konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec

Szef niemieckiego rządu przybył we wtorek do Warszawy. Przywitał go premier Donald Tusk.

„Znów idzie ku dobremu” – tak zdaniem niemieckiej gazety powinno brzmieć przesłanie wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego ministrów.

„Sueddeutsche Zeitung” przypomniała, że od grudnia w Polsce znów rządzi liberalno-konserwatywna, proeuropejska koalicja kierowana przez Donalda Tuska, której zależy na „odtruciu” relacji z Niemcami. „Nowy rząd nie może jednak zignorować i nie zignoruje silnego w Polsce poczucia, że Niemcy nie odpowiedziały właściwie na kwestię zbrodni popełnionych (przez hitlerowskie Niemcy) podczas okupacji w Polsce” – czytamy.

– W sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu, (ale) kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana – powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracyjnej wizyty w Berlinie w lutym.

Zdaniem „Sueddeutsche Zeitung” celem wtorkowych konsultacji polsko-niemieckich jest „wyeliminowanie tego »ale«”. Gazeta podkreśla, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Warszawie ma zostać sfinalizowany trzyczęściowy pakiet o wartości kilkuset milionów euro, obejmujący działania mające poprawić dwustronne relacje.

Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie

Niemiecki rząd zainicjował już część pierwszą – w ubiegłym tygodniu zatwierdził projekt utworzenia Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, który m.in. ma edukować niemieckie społeczeństwo o losach Polaków pod hitlerowską okupacją. Część druga przewiduje wykonanie przez niemieckie władze gestu finansowego wobec żyjących polskich ofiar narodowego socjalizmu, podczas gdy część trzecia „koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości: Niemcy mają przyczynić się do obrony wschodniej flanki Polski”.

„Wczorajszy wróg ma stanąć po stronie Polski przeciwko dzisiejszemu i jutrzejszemu zagrożeniu ze strony Rosji. Od tego, jak przekonująca okaże się (realizacja tej części pakietu), prawdopodobnie będzie zależeć odbiór jego całości w Polsce” – wskazuje gazeta.

Podkreśla, że „strona polska zasygnalizowała wyraźne oczekiwanie, że osiągnie coś namacalnego dla ocalałych ofiar narodowego socjalizmu”.

Ostatnie rozmowy w tym formacie odbyły się w 2018 roku z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bb
Ja spokojnie poczekam jak ci z Jagodna zasymilują jeden tysiąc Erytrejczyków. Spokojnie poczekam ja ,,rzondy,, KO w ramach inwestycji wywiercą choćby jedna studnię w RP. Spokojnie poczekam jak zwolenników KO dotknie bezrobocie i inflacja. Spokojnie poczekam jak znikną kolejki do lekarzy. Spokojnie poczekam jak zostanie zabrane 500-800 plus wszelkiej maści zasiłki. Czekam do kolejnych podwyżek od 01.01.25 prądu, gazu,wody. Spokojnie poczekam do bezrobocia rzędu 15-20 procent. Do wyjścia z Polski zagranicznych Firm-już wychodzą! Oczekuję lekarzy i inżynierów w ramach relokacji z Niemiec i Białorusi. Oczekuje barwnych w twarze ulic miast z Sy[wulgaryzm]czykami zaopatrzonymi w maczety. Oczekuję zaśmieconych ulic i gwałtów, które popiera PO,lewica i [wulgaryzm]ownia 2050 plus PSL. Jak wam było źle za PIS to teraz powinno być dobrze.
J
JPiS100%
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

2 lipca, 13:53, G.:

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

2 lipca, 14:38, marek:

Sprawił,że sprawa odszkodowań stała się ważna. tak bardzo, że nawet Tusk dał głos.

Czy się to komu podoba czy nie, Niemcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Tylko wyjątkowe fajtłapy sądzą, że w pewnej perspektywie czasowej, nie doprowadzą do tego by "polski rząd" nie pochylił się nad tym problemem i nie uznał takich roszczeń.

Historia Polski uczy, że Polaków, historia niczego nie nauczy.

2 lipca, 14:58, G.:

Stała się ważna? Jedynie w ich wypowiedziach.

Jakie kroki formalne podjął rząd PiS w tej sprawie?

Jak to jakie? :) Liścik wysłali :D

b
bb
Ty

Wysłane przez ty:

Czy Niemcy jako państwo powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za drugą wojnę światową?

Copilot

Używanie

sieć web

Wysłane przez Copilot:

To pytanie budzi wiele kontrowersji i jest tematem, który wciąż jest żywy w debatach międzynarodowych. Oto kilka faktów i opinii na ten temat:

Opinia Polaków: W sondażach przeprowadzonych w Polsce, większość ankietowanych (58% w jednym sondażu1 i 60% w innym2) uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

Stan prawny: Stan prawny w tej kwestii jest nadal otwarty. W 1953 roku Polska zrzekła się reparacji wobec Niemiec, ale niektórzy uważają, że temat nie został w pełni rozliczony3. Niemiecka strona konsekwentnie neguje zasadność wypłaty reparacji.

Wymiar historyczny: II wojna światowa miała ogromne konsekwencje dla Polski, zarówno w postaci strat ludzkich, jak i materialnych. Wielu Polaków uważa, że Niemcy powinny w jakiś sposób zrekompensować te straty.

Działania polskich władz: Polskie władze wielokrotnie zapowiadały, że będą dążyć do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Pracuje się nad raportem, który wskaże, jakiej sumy Polska powinna się domagać1.

Warto podkreślić, że to złożona i emocjonalna kwestia, a opinie na ten temat są różnorodne. Ostateczna decyzja leży w gestii obu państw i ich relacji dyplomatycznych.45

Dowiedz się więcej

1

polskieradio24.pl

2

niezalezna.pl

3

rmf24.pl

4

i.pl

5

i.pl

3 więcej

Ty

Wysłane przez ty:

Podaj podstawę, że Polska w 1953 roku zrzekła sie reperacji. Najlepiej dokument, że Polska rezygnuje...

Copilot

Używanie

sieć web

Wysłane przez Copilot:

Faktycznie, kwestia zrzeczenia się przez Polskę reparacji w 1953 roku jest kontrowersyjna. Oto co wiemy:

Deklaracja z 1953 roku: W sierpniu 1953 roku rząd PRL złożył deklarację, w której rzekomo zrzekł się roszczeń wobec Niemiec za straty wojenne. Jednakże istnieją wątpliwości co do jej mocy prawnej1.

Brak oficjalnego dokumentu: W Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich z lat 1953-56 nie ma opublikowanej uchwały o zrzeczeniu się przez Polskę praw do reparacji2. Dokument z 1953 roku nie może być uznany za oficjalny akt prawny, ponieważ nie jest podpisany przez nikogo poza Bolesławem Bierutem1.

Kontekst polityczny: W tamtym okresie Polska była państwem niesuwerennym, a umowa była zawierana z drugim niesuwerennym państwem, NRD. Niemcy Zachodnie nie uznawały NRD, co wpływa na ważność tej deklaracji1.

Warto podkreślić, że to złożona kwestia, a opinie są różnorodne. Ostateczna decyzja leży w gestii obu państw i ich relacji dyplomatycznych13

Dowiedz się więcej

1

polskieradio24.pl

2

magnapolonia.org

3

polskieradio24.pl

4

trojka.polskieradio.pl

5

bing.com

6

dzieje.pl

7

polskieradio.pl

5 więcej

Ty

Wysłane przez ty:

Posiadasz dużą wiedzę, dlatego odpowiedz krótko i ,,nie kombinuj,, . Odpowiedz tak lub nie: powtórzę pytanie czy Polska powinna otrzymać reperacje? Tak lub nie?

Copilot

Używanie

sieć web

Wysłane przez Copilot:

Tak. 🇵🇱
K
Karmen
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

2 lipca, 13:53, G.:

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

2 lipca, 14:38, marek:

Sprawił,że sprawa odszkodowań stała się ważna. tak bardzo, że nawet Tusk dał głos.

Czy się to komu podoba czy nie, Niemcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Tylko wyjątkowe fajtłapy sądzą, że w pewnej perspektywie czasowej, nie doprowadzą do tego by "polski rząd" nie pochylił się nad tym problemem i nie uznał takich roszczeń.

Historia Polski uczy, że Polaków, historia niczego nie nauczy.

2 lipca, 15:22, Tadeusz:

Dokładnie jest tak jak piszesz. Stalin ustalając granice po 1945 r skazał Polskę na trzymanie się przy ZSRR a dalej Rosji. Nie pomyślał że Polacy będą aż tak głupi aby tego nie zrozumieć. Nie wziął również pod uwagę że może się rozpaść ZSRR i Ukraińcy będą myśleć o niezależności.

Spokojnie. Niemcy odbiorą co swoje w Polsce, Rosjanie na Ukrainie...

A z tego co zostanie stworzy się Judeopolonie.

Komuna trochę plan opóźniła, ale po 90 roku ruszył znów pełna parą.

Oj biedni wy będziecie polaki

Biedni...

W
WNUCZEK DZIADKA Z AK
WNUCZEK DZIADKA Z WEHRMACHTU ZROBI WSZYSTKO BY TO POLSKA ZAPŁACIŁA NIEMCOM ODSZKODOWANIE A NIE NIEMCY POLSCE
T
Tadeusz
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

2 lipca, 13:53, G.:

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

2 lipca, 14:38, marek:

Sprawił,że sprawa odszkodowań stała się ważna. tak bardzo, że nawet Tusk dał głos.

Czy się to komu podoba czy nie, Niemcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Tylko wyjątkowe fajtłapy sądzą, że w pewnej perspektywie czasowej, nie doprowadzą do tego by "polski rząd" nie pochylił się nad tym problemem i nie uznał takich roszczeń.

Historia Polski uczy, że Polaków, historia niczego nie nauczy.

Dokładnie jest tak jak piszesz. Stalin ustalając granice po 1945 r skazał Polskę na trzymanie się przy ZSRR a dalej Rosji. Nie pomyślał że Polacy będą aż tak głupi aby tego nie zrozumieć. Nie wziął również pod uwagę że może się rozpaść ZSRR i Ukraińcy będą myśleć o niezależności.

G
G.
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

2 lipca, 13:53, G.:

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

2 lipca, 14:38, marek:

Sprawił,że sprawa odszkodowań stała się ważna. tak bardzo, że nawet Tusk dał głos.

Czy się to komu podoba czy nie, Niemcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Tylko wyjątkowe fajtłapy sądzą, że w pewnej perspektywie czasowej, nie doprowadzą do tego by "polski rząd" nie pochylił się nad tym problemem i nie uznał takich roszczeń.

Historia Polski uczy, że Polaków, historia niczego nie nauczy.

Stała się ważna? Jedynie w ich wypowiedziach.

Jakie kroki formalne podjął rząd PiS w tej sprawie?

m
marek
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

2 lipca, 13:53, G.:

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

Sprawił,że sprawa odszkodowań stała się ważna. tak bardzo, że nawet Tusk dał głos.

Czy się to komu podoba czy nie, Niemcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Tylko wyjątkowe fajtłapy sądzą, że w pewnej perspektywie czasowej, nie doprowadzą do tego by "polski rząd" nie pochylił się nad tym problemem i nie uznał takich roszczeń.

Historia Polski uczy, że Polaków, historia niczego nie nauczy.

G
G.
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

2 lipca, 13:39, Jacek Ro:

Głupiutki ty głupiutki..

Oświeć w takim razie czytelników i napisz co takiego PiS zrobił w tej sprawie.

J
Jacek Ro
2 lipca, 13:25, Gość:

"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.

Głupiutki ty głupiutki..

G
Gość
"To pierwsze tego typu spotkanie od 2018 roku."

Czyli PiS i reparacje to tylko wyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu.

Oprócz gadania nie zrobili nic w tej sprawie.
m
marek
"Niemcy będą starały się realizować wsparcie ćna rzecz osób ocalałych z okupacji – zadeklarował Scholz."

Jak to Niemiec. Co ze zniszczeniami? Co np. ze mną, który w wyniku wojny rozpętanej przez Niemców, nie miał dziadków bo zostali przez nich zabici?

Nie chodzi o mnie. Mnie Szolc może pocałować tam gdzie król piechotą chodzi. Chodzi o zwykłą przyzwoitość, ale gdy obok Szolca stoi Tusk, to wiadomo o co chodzi.
b
bb
Właśnie przed chwilą zrezygnował z reperacji, ale i oddał pod zarząd obronność Polski pod egidę Niemiec.
b
bb
Jeśli premier przyjmie pieniądze na odbudowę zamku Saskiego. Oznacza, że zdradził Polskę.
R
Rafał
Gubernator przyjeżdża sprawdzić jak jest zwijany polski przemysł.

Spokojnie

donald tusk, co dotknie w rujny obróci .
Wróć na i.pl Portal i.pl