PKP Cargo ogłasza zwolnienia grupowe w ramach restrukturyzacji

Justyna Madan
Opracowanie:
04.09.2023, aj poznan ,  terminal intermodalny pkp cargo connect terminal poznan franowo nz  . glos wielkopolski. fot. adam jastrzebowski/polska press
04.09.2023, aj poznan , terminal intermodalny pkp cargo connect terminal poznan franowo nz . glos wielkopolski. fot. adam jastrzebowski/polska press Adam Jastrzebowski
W obliczu wyzwań finansowych, PKP Cargo, lider wśród kolejowych przewoźników towarowych w Polsce, ogłosiło plan zwolnień grupowych, które mogą dotknąć do 30 proc. jego pracowników. Decyzja ta jest częścią szerszej strategii naprawczej, mającej na celu poprawę sytuacji finansowej spółki. Zgodnie z uchwałą zwolnienia miałyby nastąpić do 30 września 2024 r.

Spis treści

Planowane zwolnienia grupowe w PKP Cargo

„Zamiar zwolnienia do 30 proc. zatrudnionych przewiduje uchwała, podjęta w środę przez zarząd PKP Cargo” - poinformowała w środę spółka w komunikacie giełdowym. Zgodnie z uchwałą zwolnienia miałyby nastąpić do 30 września 2024 r.

Zgodnie z ogłoszeniem spółki, zwolnienia grupowe są nieuniknioną konsekwencją uchwały zarządu. Restrukturyzacja zatrudnienia ma obejmować różne grupy zawodowe i potrwać do końca września 2024 roku. PKP Cargo zaznacza, że wszystkie te działania są konieczne do zapewnienia długoterminowej stabilności finansowej przedsiębiorstwa.

Konsultacje w sprawie planowanych zmian rozpoczęto z zakładowymi organizacjami związkowymi. Firma podkreśla, że pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi otrzymają odprawy, których wysokość będzie uzależniona od okresu zatrudnienia.

Tło finansowe decyzji

Zarząd PKP Cargo stoi przed trudnym zadaniem poprawy sytuacji finansowej spółki. W czerwcu tego roku, w ramach działań naprawczych, zarząd zdecydował się na uruchomienie programu, który zakładał tzw. nieświadczenie pracy przez 30 proc. pracowników na okres 12 miesięcy.

Zarząd PKP Cargo złożył 27 czerwca w Sądzie Rejonowym w Warszawie wniosek o otwarcie wobec spółki postępowania sanacyjnego, złożenie wniosku miało na celu poprawę sytuacji finansowej oraz płynnościowej spółki.

Wprowadzenie zwolnień grupowych jest kolejnym krokiem w dążeniu do stabilizacji finansowej. Spadek udziału w rynku oraz wyników finansowych w ostatnich latach wymusił na zarządzie podjęcie zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych.

Wpływ na rynek pracy i przyszłość PKP Cargo

Zwolnienia grupowe w tak dużym przedsiębiorstwie, jakim jest PKP Cargo, będą miały znaczący wpływ na rynek pracy, szczególnie w sektorze kolejowym. Jednakże, są one postrzegane przez zarząd jako konieczny krok w kierunku zapewnienia przyszłości firmy na konkurencyjnym rynku transportowym.

PKP Cargo, będąc największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce, ma za sobą długą historię dostarczania usług logistycznych na wysokim poziomie. Restrukturyzacja jest trudnym, ale według zarządu, niezbędnym procesem, który ma na celu nie tylko odbudowę finansową, ale także umocnienie pozycji lidera na rynku.

Spółka stoi przed wyzwaniem dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych i zapewnienia, że będzie kontynuować swoją działalność jako kluczowy gracz w sektorze logistyki i transportu w Polsce i Europie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl