FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy
Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość w Katedrze Wawelskiej odbyły się z poszanowaniem obowiązujących obostrzeń.
Po tym jak pojawiły się informacje o uczestnictwie w mszy św. Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, a także m.in. europoseł Beaty Szydło, wicemarszałka Sejmu Ryszard Terleckiego, czy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, pod Wawel przybyła grupa osób z transparentami Strajku Kobiet i próbowała zablokować wjazd polityków na zamkowy dziedziniec. Interweniowała policja.
Po mszy św. politycy zeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by złożyć kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.
11. rocznica pogrzebu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i...
Jedenaście lat temu, 10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy polskiego samolotu rządowego zginęło 96 osób z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. Władze kościelne i państwowe postanowiły, że pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie, a trumny zostaną złożone na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, tuż obok szczątków Marszałka Piłsudskiego.
Przejazd konduktu żałobnego nastąpił ulicami: Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny, gdzie o godzinie 14 w bazylice Mariackiej rozpoczęła się uroczysta msza żałobna z udziałem rodziny, najwyższych władz państwowych oraz zagranicznych delegacji (łącznie ponad 700 osób). Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.
Oszacowano, że tego dnia na Rynku Głównym, jego okolicach, a także na krakowskich Błoniach i w Łagiewnikach było ponad 150 tys. żałobników.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
