Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

Sprawa sądowa toczy się od dwóch lat z wyłączaniem jawności, niespodziewanie 23 czerwca prezes krakowskiego sądu wydała zarządzenie o wydawaniu kart wstępu na ogłoszenie wyroku w sprawie „skóry”. Mogło je otrzymać po 40 przedstawicieli mediów i 40 osób z publiczności. Jednak okazało się, że proces się nie skończył.
W lakonicznym komunikacie sąd poinformował, że z uwagi na nieukończenie wygłaszania mów końcowych stron na terminach rozprawy w dniach 24 czerwca, 13 lipca i 14 lipca 2022 r. sąd wyznaczył kolejne terminy rozprawy na dni: 29 sierpnia 2022 r., 30 sierpnia 2022 r. i 5 września 2022 r. w celu dalszego odebrania głosów końcowych stron. Dlatego rozprawa wyznaczona na 15 lipca 2022 r. została odwołana.
- Rozumiem stawiany mi zarzut. Nie przyznaję się do winy. Jestem niewinny - tak mówił w pierwszym dniu procesu przed krakowskim sądem w lutym 2020 r. Robert J. oskarżony o okrutne zabójstwo Katarzyny Z., studentki religioznawstwa UJ. Do zbrodni doszło w 1998 r., czyli 24-lata temu. Sprawcy grozi dożywocie. Czy taki wyrok zapadnie, okaże się ale jesienią.
Sprawa ma charakter precedensowy i budzi powszechne zainteresowanie. Na ogłoszenie wyroku mają się zjawić przedstawiciele kilkunastu redakcji. Sąd publiczności i mediom wydaje specjalne wejściówki. Spotkani na sądowym korytarzu adwokaci i prokuratorzy spekulują, czy zapadnie najsurowszy wymiar kary, czy może będzie uniewinnienie.
W sprawie „skóry” też jest góra akt, czyli ponad 490 tomów w części jawnej i kolejne niejawne. Sam akt oskarżenia to 789 stron.
Sąd dość szybko, bo w ciągu 2 lat, przesłuchał świadków, zapoznał się z opiniami biegłych, ale co się działo na sali rozpraw nie wiadomo, bo proces jest niejawny. Nie wiadomo jakiej kary domaga się prokurator i co wnosiła obrona.
W śledztwie Robert J. zaprzeczał zarzutom i nie przyznawał się do winy. Przekonywał, że nie znał zamordowanej Katarzyny Z.
Sprawca zbrodni zabił dziewczynę, poćwiartował i zdjął z niej skórę. Fragmenty zwłok wyłowiono z Wisły.
Śledczy powołali w toku śledztwa wielu ekspertów, którzy sporządzili fachowe opinie. Sięgnięto choćby do zagranicznych specjalistów z Hiszpanii i Portugalii, którzy wypowiedzieli się na temat tortur zadanych ofierze. Także specjaliści z amerykańskiego FBI wspierali pomocą policjantów z krakowskiego Archiwum X, którzy badali tę sprawę.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING