Rośnie problem samotności. Rozwiązaniem coraz częściej są aplikacje randkowe

red.
Problem samotności w szczególności dotyka miasta.
Problem samotności w szczególności dotyka miasta. fot. materiały prasowe
Wskazywana jako jeden z głównych problemów współczesnego świata. W USA zmaga się z nią aż 73% ludzi w przedziale 18-22 lat. W Polsce dotyka co czwartego dorosłego Polaka, najczęściej jest nim mieszkaniec dużego miasta. Z samotnością często próbujemy walczyć na własną rękę, na przykład poprzez aplikacje randkowe.

Zdaniem profesor Noreeny Hertz, autorki pierwszej na świecie książki o samotności „Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi”, pierwsze dwie dekady XXI wieku były naznaczone największym w historii syndromem samotności ludzi. Problem przeważnie dotyka młodych ludzi i niestety cały czas się nasila.

Negatywne skutki społeczne samotności

Wzrost częstotliwości występowania depresji oraz stanów lękowych czy też spadek ogólnego stanu zdrowia fizycznego wśród ludzi to tylko niektóre z negatywnych następstw samotności. Międzynarodowe badania wykazały, że samotność może być równie szkodliwa dla zdrowia, jak palenie papierosów czy otyłość. Wyliczono nawet straty, które przynosi. W Wielkiej Brytanii firmy tracą około 800 mln funtów rocznie z powodu pracowniczych zwolnień chorobowych powiązanych z samotnością.

Według unijnych badań, przed wystąpieniem pandemii odsetek Polaków odczuwających samotność wynosił 16,5%. W pierwszej połowie 2020 roku było to już 25,9%.

Problem samotności w szczególności dotyka miasta. Wnioski z ubiegłorocznego badania Instytutu Pokolenia „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” odsłoniły ogromną skalę problemu. Okazuje się, że wysokiego poziomu poczucia samotności najczęściej doświadczają mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys.) (41%). Najbardziej narażeni są zarówno dorośli mężczyźni, jak i kobiety do 34. roku życia (odpowiednio 54% i 40%).

W tej sytuacji istotne jest podjęcie kroków w celu rozwiązania tego problemu.

Randki lekarstwem na samotność?

W dobie postępującej cyfryzacji wiele osób pomocy szuka w Internecie. Jednym z rozwiązań, które ma pomóc im w uporaniu się z problemem samotności jest dla nich aplikacja randkowa.

Twórcy aplikacji dua, twierdzą, że ich rozwiązanie ma jak najbardziej ułatwić nawiązywanie kontaktów społecznych. Wystarczy stworzyć profili, a następnie - w oparciu o wskazane zainteresowania i preferencje – odszukać najbardziej dopasowane do nas osób – tzw. mecze (z ang. match). Ale możliwości jest więcej niż tylko umówienie się z kimś na randkę. Można w bardzo prosty sposób uczestniczyć w działaniach i wydarzeniach społecznych, takich jak grupowe wyjścia lub spotkania. W przypadku aplikacji dua taką funkcję pełni dua Friends.

Aplikacji randkowych jest wiele i coraz częściej oferują różne dodatkowe funkcje, takie jak możliwość stworzenia lub dołączenia do grup opartych na konkretnych zainteresowaniach czy łączenia się z ludźmi, którzy mieszkają w tej samej okolicy. Czy dzięki takim cyfrowym rozwiązaniom skala poczucia samotności i izolacji wśród młodych osób w miastach może się zmniejszyć?

Budowanie i rozwijanie relacji z innymi osobami, którzy mają podobne pasje i spojrzenie na świat, nigdy jeszcze nie było dostępne na wyciągnięcie ręki, jak teraz. Dzięki takim opcjom użytkownicy mają możliwość zyskania poczucia przynależności do społeczności, a co za tym idzie – czują się mniej samotni.

Samotność w mieście ma wiele twarzy. Inaczej ona wygląda u osób starszych, a inaczej u młodych. W przypadku tej pierwszej grupy, sprawdzają się najczęściej inicjatywy takie jak uniwersytet trzeciego wieku czy kluby osiedlowe lub dzielnicowe. W przypadku osób młodych, które są zaprawione w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych, w zwalczaniu poczucia izolacji mogą pomóc wszelkie aplikacje umożliwiające nawiązanie relacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl