Spis treści
Takie szkody mogą wyrządzić kuny
Spotkanie z kuną na długo zostaje w pamięci, zwłaszcza jeśli straty i późniejsze naprawy są kosztowne. Szukając pożywienia, potrafią pozostawić po sobie spustoszenie. Przegryzają kable w samochodach, niszczą izolacje, jeśli zadomowią się wewnątrz budynku, robią hałas i bałagan. Warto wiedzieć, że najczęściej spotykane kuny to domowe i leśne.
Kierowcy nie zetkną się z kuną w ciągu dnia, jeśli grasuje, to nocą. Efekty widać dopiero później. Oprócz przegryzionych kabli, pod maską można znaleźć istną spiżarnię – resztki chleba, owoców lub innych skarbów przyniesionych przez małe drapieżniki.
Kuny coraz chętniej zadomawiają się na strychach lub w garażach, wypłoszenie ich nie jest łatwe. Nie tylko niszczą dachy i ocieplenia, tam, gdzie bytują, pojawia się brud. Potrafią pozostawić po sobie odchody, resztki żywności lub… innych stworzeń, takich, jak np. gryzonie. O ich obecności niewątpliwie świadczy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
Na kuny narzekają zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. Pojawiają się tam, gdzie jest ciepło i można znaleźć coś do jedzenia. Ogrody, zagrody ze zwierzętami, magazyny pełne żywności – to dla nich idealne siedlisko.
Kuna chętnie żeruje w pobliżu gospodarstw, domostw na wsiach, zwłaszcza tam, gdzie może coś przekąsić. Drapieżnik z rodziny łasicowatych podbiera jajka z kurników, poluje na gryzonie, jak myszy i szczury, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.
Sposoby na wypłoszenie kun
W sprzedaży są dostępne urządzenia odstraszające dźwiękiem, niektórzy stosują pułapki zwabiające. Nie są to jednak darmowe metody. Jednym z tanich sposobów jest użycie zapachów. Intensywność niektórych z nich może zadziałać zniechęcająco. Poleca się m.in.
- olejek miętowy,
- cynamon,
- oregano,
- olejek cytrynowy,
- gałka muszkatołowa,
- ocet.
Na wsiach gospodarze rozrzucają również sierść kota lub psa w miejscach, gdzie mogą czaić się kuny, a na schodach ustawiają kolce, które uniemożliwiają im wejście na strych lub piętro posesji.
