
Przed rewanżowym finałem PGE Ekstraligi postanowiliśmy porównać zawodników Betardu Sparty Wrocław i Platinum Motoru Lublin, pomiędzy którymi można zauważyć pewne podobieństwa.

Maciej Janowski vs Bartosz Zmarzlik
*Maciej Janowski najprawdopodobniej nie wystąpi w niedzielnym finale
Pierwszy to żywa legenda Sparty Wrocław, drugi zasłużył sobie na pomnik w Stali Gorzów, którą opuścił przed sezonem 2023. Wieloletni liderzy reprezentacji Polski, w tym roku na Stadionie Olimpijskim przeżywali wyjątkowe chwile w swojej reprezentacyjnej karierze. Film, na którym rozemocjonowany Zmarzlik przeżywał bieg z udziałem Janowskiego na wagę Drużynowego Pucharu Świata, przejdzie do historii. Gdy „Magic” zapewnił Biało-Czerwonym złoto, obaj wpadli w swoje ramiona.
Obaj są multimedalistami prestiżowych imprez. Zdecydowanie większy dorobek w cyklu Grand Prix ma jednak Zmarzlik, który trzy razy zostawał indywidualnym mistrzem świata. Janowski z kolei zdobył jeden brązowy medal wywalczony w ubiegłym roku w dramatycznych okolicznościach.
Zmarzlik znajduje się na czele rankingu najskuteczniejszych zawodników w tym sezonie PGE Ekstraligi (2,538). W przypadku Janowskiego (1,901) tegoroczne rozgrywki stoją pod znakiem zmagania się z problemami sprzętowymi, które nie pozwoliły mu pokazać pełni jego potencjału.

Piotr Pawlicki vs Dominik Kubera
Wychowankowie Unii Leszno, którzy w przeszłości wspólnie świętowali aż pięć złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. Pawlicki w barwach „Byków” dał się poznać jako jeden z najbardziej walecznych zawodników w PGE Ekstralidze, dlatego kibice z Leszna potrafili wybaczyć mu słabsze występy. Sezonów 2021-2022 nie zaliczy do najlepszych w swojej karierze. Stwierdził, że przyda mu się zmiana otoczenia, dlatego postawił na transfer do Betard Sparty Wrocław.
Kubera po latach sukcesów z macierzystym klubem również uznał, że potrzebuje zmiany. 24-letni zawodnik w czasach juniorskich był jednym z najlepszych młodzieżowców na świecie, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że znajdował się nieco w cieniu swojego partnera z formacji, Bartosza Smektały. Gdy obaj weszli w wiek seniora, zdecydowanie lepsze występy notował Kubera.
Kubera znajduje się w czołowej dziesiątce najskuteczniejszych żużlowców rozgrywek (2,145). Pawlicki ma niższą średnią biegopunktową (1,679), ale należy zaznaczyć, że wywiązuje się ze swojej roli jako mocne wsparcie liderów Betard Sparty.

Artiom Łaguta vs Fredrik Lindgren
Zagraniczni liderzy obu drużyn. O wartości Łaguty dla zespołu Betard Sparty można było przekonać się zwłaszcza wtedy, gdy go brakowało. Indywidualny mistrz świata z 2021 roku po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę został zawieszony we wszystkich rozgrywkach i stracił sezon 2022. Bez niego broniący tytułu wrocławianie zajęli dopiero piąte miejsce.
Łaguta to jeden z najbardziej doświadczonych żużlowców występujących w PGE Ekstralidze, choć pod tym względem ustępuje Lindgrenowi, który zadebiutował na polskich torach w 2004 roku. Od tego czasu reprezentował barwy aż dziesięciu klubów. Łaguta jest bardziej „stały w uczuciach”. Od 2008 roku występował w sześciu zespołach. Aż sześć sezonów spędził w GKM-ie Grudziądz, w którym nie mógł liczyć na jazdę w play-offach, stąd transfer do walczącej o najwyższe cele Betard Sparty.
Łaguta w tym sezonie potwierdza, że roczna przerwa od ścigania nie wpłynęła negatywnie na jego formę. 32-latek może pochwalić się szóstą średnią biegopunktową w PGE Ekstralidze (2,261), podczas gdy Lindgren zamyka czołową dziesiątkę (2,086).