Podstawowym zadaniem Komitetu Etyki w Nauce jest diagnoza świadomości etycznej polskiego środowiska naukowego i formułowanie zaleceń dla jej poprawy. Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych.
Profesor Tomasz Trojanowski w latach 1995-2018 kierował Kliniką Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej UM w Lublinie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, prezesem Oddziału PAN w Lublinie, przewodniczącym Sekcji Nauk Medycznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.
Członek kilku akademii neurochirurgicznych, w tym Światowej Akademii Neurochirurgicznej. Honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. W latach 1995-1999 był wiceprezydentem Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS), a w latach 2001-2005 wiceprezydentem Światowej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych (WFNS).
Najbardziej znani lekarze z Lublina i okolic. Do nich ustawi...