Jak sprawdzić, czy kaloryfer jest zapowietrzony? Nagrzewa się wtedy tylko jego część albo z grzejnika dochodzi charakterystyczne bulgotanie. Z kaloryfera mogą też dochodzić stuki. Co robić?
Niemal wszystkie grzejniki zaopatrzone są w ręczne zawory odpowietrzające. Odpowietrzysz grzejnik za ich pomocą wg instrukcji obok. Są też inne systemy, np. zawory automatyczne, które same odpowietrzają kaloryfer, a nawet całą instalację.
Stosunkowo najnowszy wynalazek to odpowietrzacze ukryte w środku kaloryfera. Podobnie jak automatyczne w praktyce są całkowicie bezobsługowe i tak jak one nie wymagają z twojej strony żadnej interwencji.
1.Zanim zaczniesz odpowietrzanie, sprawdź zawór termostatyczny. Upewnij się, czy na pewno jest odkręcony. W tym celu przekręć go kilka razy w skrajne położenia: minimum i maksimum.
2.Pozostaw zawór termostatu w pozycji maksymalnego otwarcia. Odczekaj godzinę (czasami wystarczy znacznie krócej - nawet kilka minut) i sprawdź, czy grzejnik zaczął działać. Jeśli nie, trzeba go odpowietrzyć.
3.Odpowietrznik to taka nakrętka z dziurką w górnej części kaloryfera. Aby ją odkręcić, wystarczy użyć śrubokrętu. Pod zawór podstaw miskę, inaczej woda z grzejnika może ci zalać pół pokoju.
4.Poczekaj, aż z odpowietrznika przestanie lecieć powietrze, a zacznie wydobywać się tylko woda. Wówczas zakręć zawór. Kaloryfer został odpowietrzony i wkrótce równomiernie się nagrzeje.